Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Írsko

Celková rozloha ostrova: 84 421 km2
Najvyššia hora: Carrantuohill – 1 041 m
Najdlhšia rieka: Shannon – 340 km
Najväčšie jazero: Lough neagh – 396 km2
Najvyšší vodopád: Powerscourt – 122 m
Počet obyvateľov: 3 555 500 (júl 1997), 52 obyv. na km2
Hlavné mesto: Dublin
Úradný jazyk: írčina, angličtina

Brehy Írska omýva na juhu, západe a severozápade Atlantický oceán a na východe a severovýchode Írske more, ktoré oddeľuje Írskú republiku od Veľkej Británie a je spojené s Atlantickým oceánom prielivmi Svätojurským a na juhovýchode a Severným na severovýchode. Najväčšia zo štyroch historických provincií, ktoré tvoria územie republiky, je Mumha, nasleduje Laighin, Connachta a Ulster.

Podnebie:
Podnebie je v Írsku stále a teploty sú pomerne vyrovnané na celom území, lebo klíma ostrova je ovplyvňovaná teplým Golfským prúdom a prevládajúcimi juhozápadnými vetrami prichádzajúcimi od Atlantického oceánu.  Najchladnejšími mesiacmi sú január a február, kedy sa priemerné teploty pohybujú v rozmedzí 4 až 7 °C, medzi najteplejšie mesiace sa radia júl a august, kedy priemerné teploty dosahujú 14 až 16 °C. Najslnečnejšími mesiacmi sú máj a jún, kedy dĺžka slnečného svitu dosahuje 5 až 7 hodín denne. V nízko položených oblastiach je priemerný ročný úhrn zrážok 800 až 1 200 mm, zatiaľ čo v horách môže presahovať 2 000 mm.

Povrch:
Írsko je nížinatá krajina, kde väčšina plochy nepresahuje nadmorskú výšku 60 m. Plošne najväčšie pohoria sú Wicklow a Macgillicudy‘s Reeks, v ktorom sa nachádza aj najvyšší vrch Galway. Celé západné pobrežie je veľmi členité so skalnatým pobrežím a hlbokými zátokami ako Dingle, Kenmare a Bantry. Na podobe ostrova zanechali svoje stopy aspoň dve celkové zaľadnenia. Názorným príkladom vplyvu zaľadnenia na krajinu je oblasť národného parku Burren.

Obyvatelstvo:
Približne 60 % populácie žije v mestách a obciach s viac ako 1 000 obyvateľmi. Priemerná hustota osídlenia je 52 obyvateľov na km2, najvyššia je na východe a juhu. Vek obyvateľstva je veľmi nízky, lebo 41 % populácie je mladšia ako 25 rokov a 24 % je mladšia ako 15 rokov.

Doprava
Sú rozšírené všetky druhy dopravy. Železnice v Írsku sú väčšinou elektrifikované. Pohodlné spoje spojujú väčšinou všetky väčšie mestá.

Strediská Írska
Cork
Druhé najväčšie mesto v krajine, obchodné a priemyselné stredisko s prístavom, sídlo univerzity a biskupstva. Navýznamnejšou stavbou je rímskokatolícka katedrála Panny Márie, postavená na starších základoch z rokov 1867 až 1879, s troma vežami. Protestantský kostol sv. Anny pochádza z rokov 1722-1826. Upútajú však i ďalšie sachrálne stavby ako kostol sv. Petra, vybudovaný v rokoch 1783-1788 či katedrála Panny Márie postavená v r. 1808 na mieste stredovekej stavby. Pozoruhodnou stavbou je most sv. Patrika, cez rieku Lee, pochádzajúci z r. 1859. Nemocnica je z r. 1763; neďaleko stojí dom Mansion House z r. 1763, s peknými štukovými stropmi. Pozornosť si zaslúži i colnica z rokov 1814-1818, Court House, správna budova z r. 1835. Architektúru 18. storočia zastupujú priečelia meštianskych domov na Obilnom trhu. Príkladom modernej architektúry je budova divadla, otvorená v roku 1965 a kostol Christ the King Church z r. 1930. Zo začiatku 20. storočia je kostol The Homan Chapel, postavený v írskom romantickom štýle v r. 1915. V meste sa dochovali i pozoruhodné zvyšky opevnenia, vrátane brán.

Limerick
Jedno z neväčších miest krajiny, tu je najväčšie medzinárodné letisko v Írsku - Shannon Airport.
Najvýznamnejšou pamiatkou je protestantská katedrála Panny Márie založená r. 1180; bola niekoľkokrát prebudovaná. Upútajú nás predovšetkým náhrobky, chórové lavice a z 15. storočia veža, z ktorej je pekný výhľad. Hrad - Castle Street, severne od sútoku bol založený Angličanmi v 12. storočí. Pozornosť si zaslúži colnica z r. 1769, radnica a rímskokatolícka katedrála sv. Jána z rokov 1856 až 1861 s vežou 84 m vysokou. Vhodná je návšteva niektorého z múzeí a galérií; najprednejšie sú v People's Parku. V blízkosti mesta je niekoľko hradov, z ktorých pripomeniem Bunratty Castle a Carrigogunnel Castle. Pozornosť si zaslúži veľa megalitických hrobiek, z ktorých najprednejšia je Lough Gur, kde okrem zvyškov samotnej hrobky je dolmen, keltský kríž a základy domov z doby okolo prelomu 4. a 3. storočia pred n. l.

Waterford
Obchodné stredisko oblasti s prístavom 125 km južne od Dublinu, piate najväčšie mesto štátu.
Najvýznamnejšou pamiatkou je veža Reginald's Tower s 3 m silnými stenami. Je 24 m vysoká a pochádza z 11. až 12. storočia; slúži múzeálnym účelom. Pekná je radnica z r. 1788, divadlo, Francúzsky kostol - French Church postavený ako súčasť kláštora, neskôr používaný francúzskymi hugenotmi. Na ulici O'Connel Street je obchodná komora postavená r. 1795 J . Robertsonom. Mimo toho upútajú pozornosť hradby a veľa ďalších kostolov i palácov. V južnej časti mesta je prístupná skláreň. Mesto je východiskom do pohoria Knockmealdow Mountains (najvyšší bod 795 m), Monavullagh Mountains (Seefin, 728 m) a Comeragh Mountains (792 m). Južne od mesta nás upútajú malebné útesy i pekné pláže.

Dublin
Hlavné mesto Írska, nazývané írsky (galsky) Baile Átha Cliath (Mesto pri riečnom brode), správne, spoločenské a priemyselné stredisko krajiny. Z historických pamiatok stojí na prvom mieste rímskokatolícka katedrála Krista, najstarší protestantnský kostol v Írsku, bol založený r. 1038. Bol niekoľkokrát prestavovaný, posledné úpravy prebehli v r. 1871. Ďalšou významnou stavbou je kostol St. Audoen's Church, najstarší kostol v meste z 12. storočia. Príkladom sachrálnych stavieb zo 17. storočia je kostol St. Michan's Church, postavený v r. 1685 na mieste staršieho objektu. Z tej doby je kostol Panny Márie. Protestantských hlavným chrámom je katedrála sv. Patrika. Bola založená v r. 1191 a vystavaná v anglickej ranej gotike.

Z profánnych stavieb je na prvom mieste hrad, založený už Normanmi a prebudovaný kráľom Jánom Bezzemkom v rokoch 1208-1220. Z tejto doby sa dochovala veža Record Tower. Hrad má dnes dve nádvoria. Na Hornom nádvorí je dnes umiestnené múzeum zbraní. Pozornosť si zaslúži i reprezentačná miestnosť. Na Dolnom nádvorí je zaujímavá hradná kaplnka z r. 1807. Pozoruhodnou pamiatkou z 18. storočia je Academy House, postavený v r. 1852 rozšírený. Je sídlom Írskej kráľovskej akadémie a jej súčasťou je knižnica. Z 18. storočia je i radnica. Stojí neďaleko hradu a pôvodný objekt slúžil ako burza. Z približne rovnakej doby pochádza i Justičný palác a Najvyšší súd. Zámkom kniežat Kildare je Leinster House, postavený v r. 1745. Zaujímavosťou je, že poslúžil ako vzor pre výstavbu Bieleho domu - sídla prezidenta USA. Dnes je sídlom parlamentu.

Pekné meštianske domy v gregoriánskom štýle sú na námestí Merrion Square, kdežto domy z 18. storočia stojí na Parnell Square. Z 18. storočia je veľký dom - Mansion House a colnice Custom House, považovaný za najkrajšiu stavbu tunajšieho architekta J. Gandona; zaujímavé sú sochy na južnom priečelí. Veľa domov z gregoriánskej doby a krčma King's Inn stojí na ulici Henrietta Street.
Starý parlament bol postavený v rokoch 1729-1794. V r. 1804 sa budova stala sídlom Írskej národnej banky. V parku sú umiestnené sochy predných bojovníkov za národnú slobodu.

V tesnej blízkosti je škola Najsvätejšej trojice. Univerzita bola založená kráľovnou Alžbetou l. v r. 1592 a stala sa školou rovnou Oxfordu. Pozornosť si zaslúži i nemocnica Rotunda Hospital, palác Belvedere House, budova Národného múzea, Národnej knižnice a Národnej galérie. Chrám St. Werburgh's Church je z r. 1715. Doporučuje sa návšteva Národného múzea, ďalej modernej galérie Municipal Gallery of Modern Art. Zaujímavý je Phoenix Park, jeden z najväčších mestských parkov v Európe; v ňom je vojenská nemocnica z r. 1787 a Wellingtonov obelisk, 68 m vysoký. Krásnou stavbou je kasíno. Kultúrnym stánkom je divadlo Abbey Theatre, založené v r. 1904 životnou družkou W. B. Yeatse, lady Gregory.

Galway
Obchodné stredisko s prístavom, správne stredisko oblasti, od r. 1849 sídlo univerzity.
Z pamiatok upúta zámok Lynch's Castle (dnes je tu banka - Shop Street), ktorý bol v 16. storočí sídlom rodiny Lynchov. Pekný je kostol sv. Mikuláša, postavený r 1320 a prebudovaný v 15. až 16. storočí. Františkánsky kostol je z r. 1849. Pozornosť si zaslúži i námestie Eyre Square a Španielsky víťazný oblúk.

Prírodné rezervácie a národné parky sa nachádzajú po celej zemi. V Írsku je podľa povesti viac ako štyridsať odtieňov zelenej.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk