referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Národné parky sveta
Dátum pridania: 02.03.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alyssa89
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 197
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 6.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 10m 30s
Pomalé čítanie: 15m 45s
 
NP Severnej Ameriky

NP DENALI tento park sa nachádza v oblasti Aljašky a má rozlohu vyše 24 tis.km2 Nachádza sa v ňom najvyššia hora severnej Ameriky- Mount McKinley s výškou 6193m. reliéf tohto územia je charakteristický horami Aljašského pásma, širokými ľadovcami, jazerami, vodnými tokmi údoliami a morénovými valmi. V oblasti parku je niekoľko aktívnych sopiek a dochádza tu k častým zemetraseniam. Do výšky 800 m tu prevláda vegetácia tajgy kde dominujú zakrpatené brezy s jedľami. Nad pásom lesa sa rozkladá tundra s machmi, lišajníkmi a cca 430 druhov kvitnúcich vysokohorských rastlín. V parku žijú stáda karibu, losy, horské ovce, medvede grizly, vlky, rysy, bobri, lasičky, zajace a lumíky. Vtáčiu faunu reprezentujú vrany a straky.

NP YELLOWSTONE Prvý np sveta. Pokrýva asi 9000 km2. Plocha parku zahŕňa veľkú časť Skalistých hôr a údolie rieky Yellowstone. Prírodnú scenériu tvoria vysoké hory, horské rokliny s potokmi a vodopádmi, široké plošiny, mokrade a horské pramene ako napr. Mammoth hot springs. Najväčšou a najslávnejšou atrakciou sú gejzíry hlavne Castle a Old Faithful, ktoré vystrekujú vodu viac ako 40 m vysoko. 88% parku je pokrytých prevažne ihličnatými lesmi, sviežo zeleným krovitým podrastom a machmi. Na čistinách žije bizón, los americký, jeleň vapiti a jelenec ušatý, skaly sú domovom ovce tučnorodej. Je takisto domovom pre pumy, medvede čierne, grizzly, svište a asi 200 druhov vtáctva.

NP GRAND CANYON Na 4 930 km2 sa nachádza jedna z najznámejších scenérií sveta. Vinie sa pozdĺž veľkého kaňonu tvoreného riekou Colorado. Kaňon je v niektorých častiach hlboký 1 800. a jeho šírka sa mení od 7 do 30 km. Svahy kaňonu sa delia na tri pásma: najnižšia polopúštna oblasť, stredná oblasť s dubmi a najvyššiu zónu tvoria ihličnaté lesy. 6ivot rastlín sa mení podľa stien kaňonu od tropického na dne po subarktický okolo okrajov.

NP HAWAII VOLCANOES Má rozlohu 1000 km2 a patria k nemu dve činné sopky. Najvyšším bodom je sopka Mauna Kea vysoká 4201m a druhá sopka je Kilauea. Kry a lúky na úbočí striedajú vyššie dažďové lesy so stromami 30m vysokými a 2.5m fialovými rastlinami. SV zóna- džungľa a na SZ polopúštna savana. V oblasti nie sú žiadne pôvodné veľké zvieratá ale pôvodnými obyvateľmi sú napr. Havajská hus nene a druh netopiera Leasarius, ktoré prežili ekologickú nerovnováhu spôsobenú zavlečením cudzích druhov.

NP Južnej Ameriky

NP CANAIMA jedna z geologicky najstarších oblastí sveta – nad pralesy a savany Gran Sabana, ktoré sú jedným z najpozoruhodnejších miest na našej planéte, kde z bujnej tropickej vegetácie vyčnievajú až tritisícmetrové zrázy mohutných stolových hôr zvaných tepuis. Vzhľadom na charakter tunajšej klímy sa však doteraz nájdené endemické druhy obmedzujú len na hmyz a niektoré obojživelníky. Na území parku Canaima žijú v malých komunitách indiáni kmeňa Pemon, ktorí sa dokonale vyznajú v spleti miestnych tokov, ktoré sú často jedinými použiteľnými cestami v inak neprechodnej džungli. Zažijute tu úchvatné divadlo Anjelského vodopádu – Salto Angel, ktorý padá z vrcholu jednej zo stolových hôr do hĺbky skoro 1 000 metrov, a je tak najvyšším vodopádom sveta.

NP GALAPÁGY Národný park Galapágy patrí k zoologicky najcennejším oblastiam na svete. UNESCO ho v roku 1978 vyhlásilo za prírodné dedičstvo ľudstva. Zaberá 13 väčších a 6 menších ostrovov, ktoré ležia na rovníku, asi 950 km na západ od pobrežia Južnej Ameriky a administratívne patrí k Ekvádoru. Pevninová časť tohto národného parku má rozlohu 8 006 km2, ale patrí k nemu aj rozľahlá oblasť pobrežných vôd väčšiny krajiny. Medzi najcennejšie druhy živočíchov voľne žijúcich na území národného parku Galapágy patrí korytnačka slonia, leguán morský, leguán suchozemský, tučniak teplomilný, kormorán galapážsky, albatross galapážsky a rôzne druhy piniek.

NP IGUACU tvoria ho vodopády vytvorené riekou Iguacu. Nachádzajú sa na hranici medzi štátmi Argentína a Brazília. Patria k jedným z najkrajším prírodným zázrakom Južnej Ameriky. Voda tu padá z výšky 60 až 80 m. V období sucha sa rieka spúšťa v dvoch oblúkovito tvarovaných vodopádoch. V období dažďov je však situácia úplne opačná. Voda sa vo veľkých kvantách valí dole skalami. Šírka celého vodopádu v tomto období dosahuje viac ako 4 km.

NP LOS GLACIERES Los Glaciares (po španielsky doslova „Ľadovce") je národný park v argentínskej časti Patagónie (provincia Santa Cruz). Pokrýva plochu od asi 6000 km² a od r. 1981 je zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Národný park pozostáva v podstate z troch veľkých ľadovcov (Perito Moreno, Uppsala a Viedma) a niekoľkých menších. Tieto ústia do dvoch jazier, Lago Argentino a Lago Viedma, ktoré ležia v národnom parku iba čiastočne. Hraničí s národným parkom Torres del Paine na čilskej strane. Los Glaciares je miestom medzinárodného turistického ruchu a je hojne navštevované. Východiskovým bodom je malé mesto El Calafate ležiace pri Lago Argentino, ako aj ešte mladá dedina EL Chaltén. V severnej časti parku sú žulové vrchy Cerro Fitz Roy a Cerro Torre, ktoré tvoria pre turistov a horolezcov zaujímavý cieľ.

NP Európy

NP SAREK V tomto parku ja cez 100 ľadovcov a šesť z desiatich hôr švédska presahujúcich 200 m. Sarek sa nachádza v oblasti obývanej Laponcami. Ihličnaté lesy siahajú len do malej nadmorskej výšky a prakticky celé jadro národné parku tvoria alpínske lúky. Najbežnejšími stromami sú brezy, jasene, čerešňa vtáčia a rôzne druhy vŕb. V podraste a na lúkach rastie veľké množstvo druhov kvetov a do najvyšších výšok stúpa iskerník ľadovcový. Najčastejšie pozorovanými cicavcami sú soby a s trochou šťastia polárne líšky. Počas "lumíkových rokov" je takmer nemožné prehliadnuť tieto malé hlodavce. Občas možno pozorovať medveďa kŕmiaceho sa rastlinami alebo líšku hrdzavú snoriacu v mokradiach. Niekedy sa podarí celé hodiny pozorovať losy na púti z mokradí do kopcov. Typickými vtákmi tejto oblasti sú kulíky zlaté, kulíky vrchovské, pomorníky dlhochvosté a snehule. K najčastejším dravcom patrí myšiak severský a sokol kobec.

NP VYSOKÉ TAURY najväčší Národný park Rakúska. srdce 1187 km štvorcových národného parku Hohe Tauern tvorí alpský prales s horami, ľadovcami, vodopádmi, údoliami a flórou a faunou horských masívov. Nchádza sa tt aj najvyšší vrch Rakúska Grossglockner- 3797m. V parku sú všetky najcharekteristickejšií zástupcovia álp. Z fauny je to kozorožce, kamzíky a svište, z flóry horce, rododendrony, sasanky.

NP Gran Paradiso: Tento národný park je najstarším NP na území Talianska (zal. v r. 1922) a jeho názov je naozaj výstižný - Veľký raj. Korunou tohto horstva je rovnomenný vrchol Gran Paradiso, ktorý sa v bielom šate týči až do výšky 4061 m a patrí medzi najľahšie štvortisícovky v Alpách. tradiční zástupcovia tunajšej fauny (kozorožce, svište a kamzíky).
NP Afriky

NP SERENGETI Národný park Serengeti sa rozkladá na území krajín: Keňa a Tanzánia. Serengeti v preklade znamená Obrovské planiny. Leží medzi Viktóriinym jazerom a rezerváciou Masai Mara v Keni. Rozloha NP je úctihodných 15 000 km štvorcových. Žije tu obrovské množstvo zvierat: slony, antilopy, byvoly, levy, žirafy, gazely, zebry, pštrosy, ale aj gekony, pakone, krokodíly, hrochy či gepardy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Národné parky sveta SOŠ 3.0000 801 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.