referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Móric
Streda, 22. septembra 2021
Slovenské jaskyne - Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica, Harmanecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: robo13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 405
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Slovenské jaskyne

Na neveľkom území Slovenskej republiky sa nachádza takmer 3950 objavených jaskýň. Malých, veľkých, krasových, ľadových.. z rôznych etáp vývoja zemského povrchu i ľudstva. Najmä krasové jaskyne obohatili našu prírodu nevšednými hodnotami a bizarnou krásou. Štyri z nich sú od roku 1995 súčasťou svetového prírodného dedičstva - tzv. Slovenského a Aggtelekského krasu. Najnavštevovanejšie sú Domica, Demänovská jaskyňa Slobody, Driny, Belianska, Jasovská, Bystrianska, Važecká, Harmanecká a Gombasecká jaskyňa. Dve jaskyne sú ľadové - Dobšinská a Demänovská. Tretiu, mimoriadne vzácnu, tvoria aragonity, ktoré možno vidieť v Ochtinskej aragonitovej jaskyni.

Dobšinská ľadová jaskyňa

...je prvá v Európe, ktorá bola elektricky osvetlená. Stalo sa tak v roku 1887. Rozprestiera sa v podzemí Slovenského raja. Do jej podzemných priestorov vnikol prvý raz banský inžinier Eugen Ruffini už v roku 1870. O rok neskôr jaskyňu sprístupnili verejnosti. Teplota v jaskyni je aj v najhorúcejšom lete mínus 1 stupeň a podlahový ľad dosahuje hrúbku 25 m. Na celkovo známej dĺžke 1368 m je viac než 125 000 m kubických ľadu. Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najkrajšie a čo do množstva ľadovej výzdoby najbohatšie jaskyne sveta.

Jaskyňa otvorená: od 15.mája do 15.septembra. Domica

...patrí medzi naše najznámejšie archeologické lokality. Ako dokazujú úlomky nádob, kostí a zvyšky kolových stavieb, Domica spolu s maďarskou jaskyňou Baradla vytvára jeden genetický systém dlhý vyše 21 km. V neolite bola obývaná pravekým človekom. Z celkovej dĺžky vyše 5 km na území Slovenska môže verejnosť vidieť necelé 2 km. Nezabudnuteľným zážitkom je plavba po jaskynnej riečke Styx, ktorá spoluvytvárala podzemnú krásu Domice. Jaskyňa otvorená: od 1. februára do 31.decembra.

Harmanecká jaskyňa

...sa nachádza vo Veľkej Fatre neďaleko Harmanca a Banskej Bystrice. Objavili ju v roku 1932 a sprístupnili v roku 1950. Jej podzemné priestory sa vytvárali v druhohorách. V niektorých častiach sú sintrové jazierka so vzácnymi útvarmi - jaskynnými perlami. Celková dĺžka jaskyne je 1235 m, ale v neprístupnej časti je spleť chodieb, ktorá signalizuje, že sú tam ďalšie priestory. Jaskyňa otvorená: od 1.mája do 31.októbra


Jasovská jaskyňa

...je prvá, ktorú na Slovensku sprístupnili. V roku 1846 umožnili vstup do nej členovia rádu premonštrátov v Jasove. Jaskyňa leží v najvýchodnejšej časti Slovenského krasu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.