referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Spojene štáty americké
Dátum pridania: 02.04.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: noworry
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 721
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 40s
Pomalé čítanie: 11m 30s
 
USA je neuveriteľne rozmanitá krajina, nielen svojimi geografickými rozdielmi, ale aj kultúrne bohatá. I keď USA nemá dlhú históriu od začiatku jej vzniku, ľudia ktorí sa sem prisťahovali, svojimi skúsenosťami, poznatkami a túžbou začať nový lepší život, dokázali urýchliť proces premeny tohto amerického kontinentu ,ktorý značne zaostával za európskou civilizáciou, že v priebehu niekoľkých storočí sa z tejto krajiny stala svetová veľmoc. Nikde inde nemôžme by svedkami takého spolunažívania a splynutia rôznych kultúr z celého sveta v jeden veľký spoločný národ. Možno sa tomu dá ťažko veriť ,ale je to práve tolerancia rozdielov ,ktorá drží novodobú Ameriku v takej celistvej forme. Samozrejme, neberieme do úvahy ešte časy kolonizácie, kedy USA neboli USA ale len rozkúskované územia, ktoré koloniálne veľmoci si chceli udržať za každú cenu. Avšak skutočný zlom, ktorý natrvalo vryl hrubú čiaru do svetových dejín bolo vyhlásenie nezávislosti a prvá ústava na svete vôbec, ktorá vytvorila akúsi úniu štátov, ktoré keď držali spolu , tak ďaleko predbiehali svojou silou ostatné krajiny sveta. Podľa môjho názoru , keby európska únia vznikla už pred 300 rokmi, asi by sme všetci teraz hovorili tým istým jazykom a všetky európske kultúry by splynuli v jednu veľkú, ale čo viac , vytvorili by sa Spojené štáty európske, ktoré by nemali obdobu vo svete, ako teraz nemá USA.

Takže prvé čo by som rád zdôraznil o Američanoch, je ich veľký zmysel pre vlastenectvo, i keď tiež prikladajú nepatrnú dôležitosť pôvodu svojich predkov, ktorí sa sem prisťahovali. K tradícii vlastenectva sú vychovávaní už od malička. Okrem hymny musia ovládať aj akýsi prísľub alebo vyznanie vernosti USA, ktoré sa hovorí pri takmer všetkých oficiálnych príležitostiach, či už od zasadania politikov v kongrese až po oficiálne stretnutia študentov. Pred začiatkom každého športového zápasu sa všetci zúčastnení postavia, a sledujúc stúpajúcu vlajku spievajú hymnu. A to platí pre športové podujatia základných škôl ako aj súťažiach národného charakteru.

Demokracia povoľuje vyznávanie hocakého náboženstva, ale za štátne alebo oficiálne náboženstvo sa pokladá protestantizmus alebo ináč povedané evanjelizmus, čo je jedna z vetiev kresťanstva. Asi 70 percent Američanov sú vyznaním protestanti. Túto vieru sem priniesli puritáni z Anglicka. Dokonca aj na amerických bankovkách je kapitálkami napísané IN GOD WE TRUST. Prezident J.F.Kennedy bol jediným prezidentom ,ktorý bol katolíkom, všetci ostatní boli evanjelici. Na verejných televíznych staniciach je prísna cenzúra erotiky a vulgárnych výrazov. Nie možné uvidieť nahú ženu ani do pol pása. Ale zato reklamné prestávky sú každých 10 minút počas vysielania.

Cesty v USA sú veľmi rovné a široké . Ak by ste sa pozerali na ne z lietadla, tak by sa vám zem zdala byť rozkúskovaná na štvorčeky, ako sú štvorčeky na sieti. Spraviť si vodičský preukaz v USA nie je žiadny problém, lebo človek ,ktorý by nemohol šoférovať by bol takmer bezmocný. Treba sa naučiť len okolo 20 značiek, základné veci o doprave z 20 stranovej brožúrky, ešte trochu šoférovať s rodičmi (samozrejme s povolením polície) a vodičský preukaz máte v suchu.

V rodinách existuje trošku iný systém než na ktorý sme my zvyknutí. Hneď ako si schopný pripraviť si raňajky alebo nejaké malé jedlo, očakáva sa od teba ,že to budeš robiť sám, vždy keď budeš chcieť niečo malé pod zub. S praním oblečenia je to tiež rovnaké. Každá domácnosť má sušičku na šaty, pretože žehlenie by zabralo zbytočne veľa času. Vo zvyku je taktiež kupovať všetko vo veľkom balení. Takže namiesto jednej krabičky so zmrzlinou sa kúpi jeden galón zmrzliny vo vedierku. Malinovky ako sú Sprite, Pepsi. Coca-cola sa pijú bežne ako mi pijeme čaj, džús alebo minerálku. Nech vás neprekvapí, keď si v zime do pohára s malinovkou dajú nejaké tie kocky ľadu. Medzi veľmi populárne reštaurácie patria reštaurácie s mexickou, talianskou či čínskou kuchyňou. Na výber sú aj reštaurácie, kde za jednu sumu okolo 10 dolárov môžete jesť koľko chcete a čo chcete a k tomu máte neobmedzené množstvo malinovky.

V Amerike je iný typ elektrickej siete, ktorá má napätie okolo 115 V. Taktiež aj zásuvky vyzerajú ináč, než tie naše európske, takže elektrické spotrebiče by ste nosili so sebou zbytočne. Alkohol je osobám do 21 rokov neprístupní, čiže tým pádom platí aj zákaz týmto osobám vstupovať na miesto, kde sa podáva alkohol. Dovnútra môžu ísť iba v doprovode svojich rodičov. Preto keď mladí sa chcú zabaviť, tak idú ku svojím kamošom na podomové party.
Medzi najpočetnejšie národnostné menšiny patria Mexičania, keďže USA susedí bezprostredne s Mexikom. USA sa snaží chrániť svoje hranice pred nelegálnym prisťahovalectvom z Mexika, ale nedokáže tomu celkom zabrániť. Preto niektorí Američania ,hlavne tí z juhu pociťujú averziu voči Mexičanom, tak ako niektorí Slováci pociťujú odpor k Rómom. Čo sa týka rasového rozmiestnenia obyvateľstva ,tak väčšina černošského obyvateľstva sa nachádza vo veľkých mestách, kde sa presťahovali z juhu po skončení občianskej vojny a zrušení otroctva. Prevažná väčšina aziatov sa nachádza na západnom pobreží, kde vo veľkých mestách vytvorili svoje vlastné štvrte.

Školský systém je značne odlišný než ten na ktorý sme zvyknutí u nás. Študenti nie sú nútení memorovať takmer vôbec. Čokoľvek by malo byť memorované študenti preberajú a precvičujú na hodine až pokiaľ si to nezapamätajú. Myslím, že ich školský systém je lepší aj v tom, že študenti si nemusia nosiť školu domov ako to robíme my. Všetko potrebné učivo je zvládnuté už na hodinách a dokonca je aj nejaký čas vyhradený na spravenie si domácich úloh. V USA 50% študentov sa po vyučovaní venujú nejakému športu, 40% študentov majú nejakú prácu na pol úväzok, aby mohli splácať svoje auto, 5% študentov sa venujú nejakej inej mimoškolskej aktivite, napríklad školská hudobná kapela a zvyšných 5% sa iba potuluje alebo hrá nejaké videohry. Zásadný rozdiel bol aj vo výbere predmetov ,pretože študent si už od prvého ročníka na strednej škole volí akého chce profesora na daný predmet a na ktorú hodinu. V každom ročníku majú študenti určitý počet voliteľných predmetov, z ktorých si zvolia sedem, ktoré sa budú učiť po celý rok. Každý deň počas celého roku má študent ten istý rozvrh. Škola sa snaží podporovať mimoškolské aktivity a najmä športové aktivity. Ak je študent v dosahovaní študijných výsledkov vynikajúci ,alebo v iných významných mimoškolských činnostiach ako sú šport, vedomostné súťaže a rôzne školské projekty, tak je dosť veľká pravdepodobnosť , že môže dostať štipendium na nejakú vysokú školu, a to na jeden rok alebo na celé štúdium na vysokej škole. Čo je nemalá čiastka príspevku ,pretože jeden rok štúdia na štátnej vysokej škole sa pohybuje od 10 000 dolárov do 15 000 dolárov. Na súkromných vysokých školách sú tieto čiastky ešte vyššie. Každá škola má svojho maskota ,ktorého meno hrá významnú rolu popri mene školy na medzi-školských športových zápasoch. Počas každého ročného obdobia sa škola zameriava na iné športy. Študenti trénujú každý deň počas celej športovej sezóny. Zápasy sa hrajú podvečer , takže rodičia aj iní ľudia sa môžu prísť pozrieť a povzbudzovať počas týchto zápasov. Nenašli by ste ani jedného človeka, ktorý by sa nezaujímal aspoň o jeden šport a to už aktívne alebo pasívne, starý alebo mladý. Medzi najpopulárnejšie a najlepšie platené športy v USA patrí americký futbal, po ňom nasleduje basketbal, baseball a hokej.

V poslednom čase sa USA snaží získavať mladých ľudí pre prácu v armáde. Prácu v armáde propagujú v televízii, posielaním letákov po školách a zasielaním listov domov. Dokonca aj ja som dostal zopár takýchto listov. Ľudia, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do armády majú rôzne výhody ,ako je získanie štipendia na vysokú školu, poistenie zadarmo, ubytovanie, takže pre mladých je to celkom lákavá ponuka.

Američania sú veľmi komunikatívny ľudia. To zistíte, keď pri nakupovaní sa vás predavačka opýta ,ako sa dnes máte, alebo v škole sa vás učiteľ spýta ako ste prežili víkend, alebo počas rôznych party sa k vám prihovorí úplne cudzia osoba. Nikdy však nie sú dotieraví. Potrpia si taktiež aj na slušnosť a čarovné slovíčka ako je „ďakujem, prosím, prepáčte“. Tiež, musím spomenúť pre nás veľmi známy americký úsmev, ktorý majú Američania na tvári takmer stále. Sem tam môžete byť svedkom ich prehnaného nadšenia pre každú maličkosť, čo je pre nich pravdepodobne úplne prirodzené.
 
Podobné referáty
Spojené štáty americké SOŠ 2.9190 1047 slov
Spojené štáty Americké 2.9212 515 slov
Spojené štáty americké GYM 2.9303 3063 slov
Spojené štáty americké SOŠ 3.0050 2405 slov
Spojené štáty americké 2.9508 1586 slov
Spojené štáty americké 2.9833 507 slov
Spojené Štáty Americké 2.9895 722 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.