referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Kanada
Dátum pridania: 18.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jdrmla
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 923
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Kanada leží v Severnej Amerike. Jej brehy obmývajú tri oceány: Tichý na západe, Atlantický na východe a Severný ľadový na severe. Hraničí s USA. Ku Kanade patria aj mnohé ostrovy na severe a v Tichom oceáne. Kanada ako všetky veľké krajiny je veľmi rozmanitá. Veľkú časť územia Kanady tvorí takmer nedotknutá príroda. Medzi takéto oblasti patrí Kanadská Arktída, kde sa nachádza zľadovatené súostrovie. Asi polovica územia je pokrytá Kanadským štítom. Okolo Veľkých jazier sa rozkladá nížina, ktorá bola vyhadený ľadovcom. Známym pohorím sú Kordillery a Rocky Mountains.

Rozloha: cca 9,9 miliónov kilometrov štvorcových
Počet obyvateľov: cca 31 miliónov 
Náboženská príslušnosť: Takmer polovicu obyvateľstva tvoria rímskokatolíci. Ostatní veriaci sú väčšinou protestanti a pravoslávni. Vyše 1/10 obyvateľstva predstavujú ateisti.

Zloženie obyvateľstva: Väčšinu obyvateľstva tvoria Kanaďania. V Kanade sú silné enklávy z mnohých európskych krajín. Pôvodnými obyvateľmi boli Eskymáci a Indiáni. Dnes ich počet netvorí ani 2 percentá celkovej populácie. Väčšina obyvateľstva Kanady žije pri hraniciach s USA.

Hlavné mesto: Ottawa
Mena: Kanadský dolár (CND). 1 kanadský dolár = 100 centov

História: Krátko po objavení Ameriky K. Kolumbom, a to už v r. 1497 pristál v Newfoundlandle (v preklade novo nájdená zem) anglický moreplavec John Cabot. Ďalší, tentokrát francúzsky moreplavec Jacques Cartier zabral v r. 1534 časť územia pre Francúzsko. Od r. 1763 sa stala Kanada súčasťou Veľkej Británie až kým v r. 1931 nezískala späť svoju nezávislosť. Dodnes sa Kanada stretáva s prejavmi vplyvu britských a francúzskych kruhov, čo sa odrazilo napríklad na dvoch štátnych jazykoch.

Cesta lietadlom trvá cca 8 až 10 hodín. Záleží na tom, kde je medzipristátie. Napr. z Londýna trvá let do Toronta len 7,5 hodiny. Vzdialenosť hlavného mesta Ottawa od Bratislavy je 6625 kilometrov. Bezpečnosť je v Kanade na vysokej úrovni. Vo veľkých mestách sú niektoré štvrte, kde je potrebná zvýšená opatrnosť. Rovnako obozretne treba pristupovať k návštevám národných parkov, kde sa voľne pohybujú divoké zvieratá, hlavne medvede. V každom prípade doporučujeme dodržiavať pokyny správcov parkov. Doporučujeme zdravotné pripoistenie. Lekárne sú vynikajúco zásobené liekmi. Pre návštevu Kanady je najvhodnejší čas od jari do jesene.

Východná časť Kanady má teplejšie letá a západná časť výdatnejšie zrážky. Kanada patrí medzi navštevované krajiny. Ročne sem prichádza viac než 15 miliónov turistov. Obchodná sieť je v Kanade veľmi hustá. Obchody sú spravidla otvorené od rána do večera počas pracovných dní, mnohé aj počas víkendu. Niektoré obchody sú otvorené nonstop. Banky sú v Kanade prístupné počas pracovných dní. Bankomaty nájdete prakticky všade. Pošty sú spravidla otvorené od pondelka do piatku od 8:00 do 17:45, výnimočne v sobotu. Listy sa hádžu do typických červených poštových schránok.

Kanada je krajina s viacerými druhmi podnebia. Arktická klíma a tuhé zimy sú na severe krajiny, kde je značný vplyv Severného ľadového oceánu. Ostatná časť krajiny má prevažne mierne podnebie. Na juhu Kanady sú mierne letá a studené zimy. Na východe sú teplejšie letá a mierne zimy. Najteplejším mesiacom je júl (napr. v Ottawe priemerná teplota v júli dosahuje 20,8 stupňa C, vo Vancouveri iba 17,8 stupňa C.) Najteplejšie je pri Veľkých jazerách, kde teploty v lete stúpnu na 30 stupňov C. Zaujímavé je, že hoci mnohé mestá Kanady (napr. Montreal) ležia južnejšie než Slovensko, zima je tam dlhšia než u nás.

Zaujímavosti:

·rieka Columbia – priehrada
·Kanadská Arktída – obrovské ľadovce
·Mount Logan – najvyššia hora Kanady – 5951 mnm
·Mackenzie – najväčšia rieka Kanady
·Toronto – Veža CNN meria 553,5 metra.
·Niagara Falls (Niagarské vodopády) – ležia na hranici s USA.
·V blízkosti vodopádov je viktoriánske mestečko Niagara on the Lake.
·Ottawa – Parliament Hill (parlamentný pahorok) s dominantou Peace Tower, ktorá je vysoká 98 metrov. V Ottawe je známe Národné umelecké centrum, sídlo baletu, opery a divadla. Nachádza sa vedľa záhrady s výhľadom na Rideau Canal. Tento 200 km kanál v zime zamŕza a je prírodným klziskom.
·Vodopády Montmorency - výška 91 metrov
·Halifax - Námorné atlantické múzeum
·Midland -Huronské múzeum a Galéria huronskej histórie
·Fredericton - Beaverbrookova umelecká galéria
·Kanadská pacifická železnica – železnica prechádzajúca priečne celou Kanadou od východu na západ má dĺžku 4700 kilometrov. Spája mestá: Montreal, Ottawa, Winnipeg, Regina, Calgary a Vancouver.
·Národné parky – Kanada má veľa národných parkov a národných historických parkov ako napríklad: Riding Mountain (kde sa voľne preháňajú stáda bizónov), Point Pelee, Cape Breton Highlands a Nahanni. Národný park Nahanni je známy krásnymi Virginiinými vodopádmi a horúcimi prameňmi.
·Najväčšie prístavy: Halifax, Montreal, Quebec, Saint John (New Brunswick), Saint John's (Newfoundland), Toronto, Vancouver.
·Polárna žiara - v meste Churchill možno vidieť polárnu žiaru takmer 300 nocí ročne
 
Podobné referáty
Kanada SOŠ 2.9361 602 slov
Kanada SOŠ 2.9764 327 slov
Kanada SOŠ 2.9195 11632 slov
Kanada SOŠ 2.9536 2927 slov
Kanada SOŠ 2.9647 562 slov
Kanada SOŠ 2.9560 1148 slov
Kanada SOŠ 2.9280 1614 slov
Kanada SOŠ 2.9148 1292 slov
Kanada SOŠ 2.9815 638 slov
Kanada 2.9294 869 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.