referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Streda, 12. augusta 2020
Korzika
Dátum pridania: 26.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kathryn
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 683
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Rozloha: 8680 km2
Počet obyvateľov: 260 000
Hlavné mesto: Ajaccio
Úradný jazyk: Francúzština
Najvyššie pohorie: Haut Asco
Najvyšší bod: Monte Cinto (2710 m. n. m)
Najdlhšia rieka: Stranciacone

Ostrov Korzika sa nachádza v Stredozemnom mori, na juhu od Francúzska a na západ od Talianska. Jeho rozloha je 8680 km2 a má približne 260 000 obyvateľov, ale viac než 40% celkovej populácie žije v dvoch najväčších mestách ostrova, v Ajacci a v Bastii. Bastia je hlavné mesto časti Haute Corse a Ajaccio je hlavné mesto časti Corse du Sud a zároveň celého ostrova. Obe mestá sú neustále vo vzájomnej rivalite, ale skutočnosťou je, že Bastia je najviac prosperujúce mesto ostrova a od 13.storočia tiež najväčší a najdôležitejší prístav Korziky. Ajaccio oproti tomu slúži ako turistická destinácia pre mnoho návštevníkov ostrova a súčasne je tiež sídlom správnych orgánov vrátane korzického parlamentu, Assamblée Corse, kde sa riešia ostrovné problémy. V meste Ajjacio sa narodil Napoleon Bonaparte.

Povrch:
Korzika má prevažne hornatý povrch. Najvyšším pohorím je Haut Asco s najvyšším štítom Monte Cinto. Nížiny a kotliny sa tu nenachádzajú takmer vôbec. Pobrežie, hlavne na západe, je členité. Smerom do vnútrozemia z každej sv. strany stúpa nadmorská výška.

Podnebie:
Podnebie má samozrejme oceánsky charakter. Najdôležitejším faktorom, ktorý vplýva na klímu je vietor. Ten prináša potrebnú vlahu, ale je tiež hlavnou príčinou katastrofických lesných požiarov. Množstvo zrážok je na ostrove pomerne veľké (900 mm), ale počet daždivých dní je malý. Zrážky nie sú rovnomerne rozložené. Rastú smerom z východu na západ a z juhu na sever.
Cez zimu spadne v horách veľké množstvo snehu, ktorí sa vo vrcholových častiach pohorí udrží celý rok.
Priemerná ročná teplota sa v pobrežných oblastiach pohybuje medzi 14,5 - 16,5° C. Zimy sú na Korzike mierne. Priemer najchladnejšieho mesiaca je medzi 5 - 8° C. Na pobreží sú mrazy výnimočné a letá veľmi teplé. S postupujúcou nadmorskou výškou však priemerná ročná teplota klesá.

Hospodárstvo:
Na ostrove bolo už od pradávna najviac rozšírené pastierstvo a poľnohospodárstvo, ktoré hralo vždy dôležitú roľu v ekonomike ostrova. Najväčší rozmach zaznamenalo po druhej svetovej vojne. Začalo sa hlavne s veľkou produkciou obilia, zakladali sa vinice a zintenzívnil sa chov dobytka. V súčasnosti sa pestuje hlavne citrusové ovocie a je rozšírený chov oviec, dobytka a ošípaných.
Ťažký priemysel sa na tomto ostrove nevyskytuje. Väčšina obyvateľov pracuje v službách. V poslednej dobe sa Korzika stala veľkým turistickým lákadlom, vďaka čomu prosperuje cestovný ruch a stále pribúdajú nové hotely, bary, či reštaurácie. Najznámejšími turistickými strediskami sú mestá Bastia, Calvi, l´Ile Rousse, Porto a Bonifaccio. Na ostrove je vytvorených taktiež množstvo turistických trás a horolezeckých výstupov. Ak máte možnosť ísť do hôr a nebyť len v prímorských oblastiach, odporúča sa taktiež kúpanie v riekach a kaskádových jazerách, ktoré sa využívajú hlavne na kaňoning. V súčasnosti sa počet turistov za jeden rok pohybuje okolo dvoch miliónov a tento počet neustále rastie.

Doprava:
Cestná doprava má vhodné podmienky, len v okolí miest. Na horách sú vybudované cesty zväčša v skalách a sú nebezpečnejšie. Cez Korziku vedie len jedna železničná trať, ktorá sa tiahne od západného pobrežia k východnému a vedie cez korzický národný park. Rozšírená je hlavne námorná doprava. Najväčšími prístavmi sú Bastia a Bonifaccio. Ale preferuje sa aj stále sa rozvíjajúca sa letecká doprava (momentálne 4 letiská)
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.