referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hortenzia
Streda, 5. augusta 2020
Projekt: Geologické okolie Žiliny
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lucka123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 662
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
MENO :
TRIEDA :

Podľa minerálov a hornín , ktoré sa nachádzajú v Žiline a okolí vieme usúdiť aký bol geologický vývoj Žiliny a okolia.

V prahorách a starohorách ( pred 4.6 mld. rokov) :
V Európe : Vývoj a rozčlenenie zemskej kôry. Vznikla najstaršia časť- Baltický štít , Ukrajinský štít a podklad Ruskej tabule (vznikali premenené horniny )
U nás : Územie Slovenska patrilo ku prakontinentu – Pangaey .

V prvohorách ( pred 590 mil. rokov ) :
V Európe : Prebiehalo kaledónske a variské vrásnenie. K jadru Európy sa pripojili mladšie časti : časť Škandinávie a Anglicka , územie Nemecka a Čiech (vznikali úlomkovité usadené horniny )
U nás : Na našom území bolo more , ktoré zanechalo usadené horniny. Po sopečnej činnosti tu zostali sopečné horniny. Tiež vznikali rudné ložiská. Po skončení vrásnenia tu bola súš. Vznikali jadrové
pásma = žula. V karbóne sa vyskytovali močiare a v perme bola púšť.

V druhohorách (pred 250 mil. rokov ) :
V Európe : Koncom druhohôr sa začalo alpínske vrásnenie (vyvolané nárazom časti Gondwany na Lauráziu ). Pripojila sa najmladšia oblasť = alpínska .Vznikali vápence , ílovité bridlice a pieskovce.
U nás : Začiatkom tu bola púšť , neskôr sa zaplavila morom a vznikali vápence a dolomity. Na konci začalo alpínske vrásnenie a more ustúpilo na sever = prevládala súš .

V treťohorách ( pred 65 mil. rokov ) :
V Európe : Pokračovalo alpínske vrásnenie , vznikali úlomkovité usadené horniny. Teplotné výkyvy.
U nás : More zo severu postupne zaplavovalo súš. Usadzovali sa pieskovce a ílovce = tvorili sa flyšové pásma , vytvárali sa napríklad pohoria Tatry , Malá Fatra , Malé Karpaty. Do kotlín zasahovalo more , tiež vzniklo hnedé uhlie. Vznikli aj sopečné pohoria.
Žilina je súčasťou Slovenska. Slovensko patrí do oblasti vzniknutej v druhohorách a treťohorách čiže do alpínskej oblasti. Slovensko sa skladá z viacerých oblastí = pásiem. Do Žiliny a okolia patria : flyšové pásmo = Kysuce, bradlové pásmo= považie , pásmo tvorené starotreťohornými usadeninami= Žilina a najbližšie okolie a pásmo tvorené jadrovými pohoriami =Malá Fatra , Veľká Fatra , Kysucká vrchovina. Z toho vyplýva , že tu nájdeme pieskovce a ílovce , vápence (skameneliny- amonity a belemnity ) , žuly a premenené horniny (fylity , svory , ruly). Niektoré z týchto hornín sa ťažia. Napríklad v Lietavskej Lúčke ( asi 5 km od Žiliny ) sa ťaží vápenec na vrchu Polom a spracúva sa na cement. Vo Varíne (10 km od Žiliny ) sa takisto ťaží vápenec no spracúva sa na vápno.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.