referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenko
Štvrtok, 9. februára 2023
Čierna hora
Dátum pridania: 08.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: slniecko0504
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 552
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Čierna hora sa nachádza na Balkánskom polostrove, v regióne Mediteranu, oproti Taliansku v južnej časti Jadranského mora. Čierna Hora nazývaná aj Montenegro je zem malebných prírodných krás, zem slnka, mora, vysokých hôr, mnohých historických pamiatok a veľkých prírodných kontrastov.

Nie je čierna, ako by sa to z jej názvu mohlo zdať. Naopak, je pestrou mozaikou fantastických prírodných motívov, aké sa dajú vytušiť z označenia Veľkolepá krajina. známa je nádhernými plážami, ktoré lemujú jej 290 km dlhé pobrežie. 117 pláží v dĺžke 73 km je prevažne piesočnatých, čiastočne štrkových a patria k najobľúbenejším plážam celého jadranského pobrežia. Čiernohorské pobrežie sa skladá z Tivatskej, Budvanskej, Barskej a Ulcinjskej riviéry. Podnebie je veľmi teplé a preto je tu veľké množstvo subtropickej a prímorskej vegetácie. Kúpeľná sezóna v tejto časti jadranu trvá až 180 dní v roku.

Klimatická tabuľka - priemerné teploty
mesiac 5 6 7 8 9 10
vzduch 22 27 30 30 25 21
voda 16 20 23 24 22 18


Tivatská riviéra

Záliv Boka Kotorska je najzaujímavejšia časť Čiernohorského pobrežia, ktorého súčasťou je aj mestečko Tivat. Ukrýva vo svojom okolí unikátny reliéf, členité pobrežie a bohaté kultúrne i historické dedičstvo. Je vstupnou bránou do Boky Kotorskej z východu. Vedú odtiaľ 2 južné cesty do Boky.

Budvanská riviéra

V dĺžke 25 km je najkrajšou a najvyhľadávanejšou riviérou. Najznámejšie sú strediská Budva, Bečiči, SVeti STefan a Petrovac, ktoré sú popretkávané 20-timi nádhernými plážami.

Budva

Starobylé mestečko, ktoré má históriu starú 2 a pol tisíc rokov. Staré centrum sa rozkladá na malom výbežku pevniny do mora, oproti ostrovčeku Sv. Nikola. Je obopnutá hradbami, nielen pozdĺž mora, ale aj smerom do vnútrozemia.

Bečiči

Obľúbené letovisko sa rozprestiera 2 km južne od Budvy. je tu množstvo hotelov a rozmanité možnosti športového vyžitia - napr. tenis, basketbal, hádzaná, minigolf a rôzne vodné športy. Bečiči má takmer 2 km dlhú piesočnatú pláž, ktorá bola v r. 1936 vyhlásená v Paríži ako najlepšia pláž v Európe. Mediteránska klíma a 220 slnečných dní v roku ponúkajú príjemný pobyt a odpočinok každému počas celého roka.

Sveti Stefan

Je perlou nielen Jadranu, ale celého Stredozemného mora. Kedysi centrum šľachtického rodu, dnes nenapodobiteľné turistické mestečko, ktoré vyhľadávajú známe osobnosti z celého sveta

Barská riviéra

Rozprestiera sa južným i severným smerom od významného prístavu Bar, ktorý leží oproti talianskemu BAri. Je dlhá 46 km a je na nej 9 km piesočnato-štrkových pláží.

Sutomore

Je jedno z najznámejších letovísk vzdialené asi 50 km južne od Tivatu a 6 km severne od Baru. Rozprestiera sa na úpätí Sutomora v pohorí Rumija v širokej Sutomorskej zátoke. Južná časť krásnej sutomorskej pláže dlhej 1300 m je zakončená výbežkom Ratac s pozostatkom benedektívnskeho kláštora, 3 km severozápadne od letoviska.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.