referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Piatok, 29. septembra 2023
Austrália
Dátum pridania: 05.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 015
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 

Názov krajiny- Austrálsky zväz
Počet obyvateľov - 20 264 082 (2006)
Štátne zriadenie - konštitučná monarchia federatívneho typu
Geografická poloha - juhozápadná Oceánia
Rozloha: 7.682.300 kilometrov štvorcových
Podnebie - Od tropického, monzúnového až k mierne chladnému, veľké oblasti majú subtropické či mierne teplé podnebie, väčšina centrálnej časti je suchá a horúca.
Hlavné mesto: Canberra
Mena - austrálsky dolár (AUD)
Správne členenie - 6 spolkových štátov
Náboženstvo - katolícke, anglikánske


Zemepisná poloha

Austrália ako federálny štát leží na pevnine s rovnomenným názvom a na priľahlých ostrovoch. Obmýva ju Indický oceán. Súčasne je najmenším kontinetom na svete. Austrálska pevnina má tieto charakteristické body:
Najsevernejšie miesto: Yorský mys
Najvýchodnejšie miesto: Byronov mys
Najjužnejšie miesto: Juhovýchodný mys
Najzápadnejšie miesto: Príkry mys.


Členenie

Austrália je zvláštny kus zeme, ktorý by sa dal nazvať nekonečnou rovinou. Veľkú časť Austrálie pokrývajú púšte a suché roviny. Napriek tomu, že Austrália nemá veľa pohorí, takmer každý videl na fotografii typické skalné monolity, ktoré sa akoby z ničoho nič dvíhajú uprostred rozsiahlych saván. Pohoria, ktoré sa vymykajú bežnému obrazu tunajšej prírody, sa nachádzajú na východe krajiny. Najvyšší vrch Mount Kosciusko dosahuje výšku 2.230 metrov nad morom. Aj napriek tomuto vrchu sa Austrália považuje za najplochejší kontinent. Iba 13 % celkovej plochy prekračuje nadmorskú výšku 500 metrov.

Zvláštnosťou Austrálie a veľkým turistickým lákadlom je Veľký bradlový útes. Koraly, ktoré sa tu nachádzajú, prichádzajú obdivovať potápači z celého sveta. Pobrežie Austrálie na rozdiel od iných kontinentov je málo členité. Politicky sa Austrália delí na federálne štáty.


Zloženie obyvateľstva

Obyvateľstvo Austrálie sa skladá z necelých dvoch percent pôvodných obyvateľov (domorodcov) Maurov a zvyšok tvoria prisťahovalci. Prakticky majoritnú časť tvoria obyvatelia z európskych krajín (prevažne Briti). V posledných rokoch pribúda počet prisťahovalcov z Ázie.


História

História Austrálie bola až do príchodu európanov ušetrená typického vojenského drancovania a večných sporov. V podstate sa dá povedať, že na obrovskom území žili bez vplyvu okolia spokojne domorodci až do 17. storočia. Ich tradičný spôsob života, úcta k prírode a žiaden pokrok im síce nezaručoval blahobyt, ale neznamenal ani záhubu, ktorú im priniesli prisťahovalci z Európy. Prví Európania, ktorí skúmali pobrežie severnej Austrálie, boli Nizozemci (1606). Po niekoľkých plavbách sa asi najvýraznejšie pod zemepisné objavy podpísal kapitán James Cook a vyhlásil ho za anglické územie. Pôvodne bol kontinent nazvaný Nové Holandsko, až od 19. storočia sa začalo používať pomenovanie Austrália (t.z. Južná zem). Do vzdialenej kolónie, neďaleko dnešného Sydney odvážali Briti trestancov a tí sa tu miešali so slobodnými občanmi. Postupne sa im podarilo vytlačiť domorodé obyvateľstvo, ktorému neboli až do začiatku sedemdesiatych rokov 20. storočia priznané občianske práva. Austrália sa po boku Veľkej Británie zúčastnila prvej i druhej svetovej vojny a získala v Tichomorí množstvo mandátnych území (Papua-Nová Guinea a ďalšie.) Od roku 1931 je Austrália samostatná, zachovala si však členstvo v Commonwealthe. Hlavou štátu je britská kráľovná, ktorú zastupuje generálny guvernér. Austrália je krajinou, ktorá stále zväčšuje počet obyvateľov vďaka prisťahovaleckým vlnám.


Doprava

V rámci Austrálie sa najviac využíva letecká doprava. V porovnaní s Európou je slabo rozvinutá železničná doprava. V hlavných centrách je k dispozícii autobusová doprava, v Sydney a Melbourne je vybudované metro. Preprava taxislužbou sa v mestách používa bežne. V niektorých lokalitách je nevyhnutnosťou mať auto.


Zaujímavé miesta:

Queensland - veľký bariérový útes (Great Barrier Reef), 2000 km dlhý, 71 koralových ostrovov, 350 druhov koralov, stovky druhov rýb. Dažďový prales, osady Aborigínov.
Brisbane – prístavné mesto vo východnej Austrálii, hlavné mesto členského štátu Queensland, leží na Zlatom pobreží (Gold Coast), s pieskovými plážami a rušným nočným životom. Na ostovčekoch Whitsunday Islands si môžete prenajať jachtu. Na severe štátu leží dažďový prales Daintree, ktorý je súčasťou svetového prírodného dedičstva. V regióne Black Martin môžete pozorovať krokodíly a loviť exotické ryby.
Nový Južný Wales – mesto Sydney s monumentálnou budovou Opery, veľkými parkami a nádhernou okolitou prírodou.
Tasmánia – koloniálna architektúra, národný park na západe ostrova.
Victoria – Výlety po rieke Murray na kolesovom parníku. Vinárska oblasť Grampian a miesta pripomínajúce vyčíňanie dávnych zbojníckych bánd. Kozmopolitné mesto Melbourne, v ktorom sa konajú preteky Formule 1., je univerzitným a kultúrnym centrom krajiny.
Južná Austrália – Región Barossa a mestečko Coober Pedy preslávené náleziskami opálov. Veľká Viktóriina púšť, atraktívna púštna oblasť Flinders Ranges. Pobrežie polostrovov Eyre a Yorke je ako stvorené na surfovanie a rybolov.
Západná Austrália – Perth – mesto na Labutej rieke, biele piesočnaté pláže len niekoľko minút od centra mesta. Fermantle, strategický prístav. Monkey Mia – delfinárium, Národný park, lesy, divoké pláže, miestne víno a pamiatky spojené so zlatou horúčkou.
Severné teritórium – Kakadu National Park je súčasťou svetového prírodného dedičstva. Tu sa nachádza aj červený skalný útvar Ayers Rock, kde domorodci ešte stále vykonávajú svoje náboženské obrady. Zaujímavé je pobrežie polostrovov Arnhem Land a York.

 
Podobné referáty
Australia SOŠ 2.9530 620 slov
Australia SOŠ 2.9763 596 slov
Australia SOŠ 2.9631 440 slov
Australia SOŠ 2.9473 386 slov
Austrália SOŠ 2.9110 25250 slov
Australia SOŠ 2.9881 619 slov
Austrália SOŠ 2.9531 3826 slov
Austrália SOŠ 2.9512 526 slov
Australia SOŠ 2.9565 516 slov
Australia SOŠ 2.9650 360 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.