referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Pondelok, 5. decembra 2022
Ázia a India
Dátum pridania: 28.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 355
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Je najväčšia zo siedmich svetadielov, zaberá takmer tretinu z celkovej plochy zemskej ríše. Jej veľká časť je neobývaná, ale napriek tomu je Ázia domovom troch pätín všetkého obyvateľstva na zemeguli. Čína má viac ako 1 100 miliónov obyvateľov, India okolo 850 miliónov. Väčšina ľudí žije na obvode svetadielu. Ako celok predstavuje Ázia mimoriadne pestrú škálu 47 štátov a veľkého počtu národov, jazykov a kultúr.

Ázia sa skladá z piatich hlavných oblastí. Na severe sa rozkladá Spoločenstvo nezávislých štátov, z ktorého časť leží v Európe, ale oveľa väčšie územie sa rozprestiera medzi pohorím Ural a Tichým oceánom v Ázii. K východnej Áziina tichomorskom pobreží patria Čína, obe Kórey a Japonsko. Na juh od nich ležia teplejšie, vlhkejšie krajiny juhovýchodnej Ázie. Indický subkontinent na juhu zahŕňa najmä Indiu a Pakistan. Tu, v doline rieky Indus, vznikla jedny z najstarších ľudských civilizácii. Blízky a Stredný východ na západe svetadielu ohraničujú Stredozemné a Arabské more. Jej rozloha je 44 396 000 km2 . Má 48 nezávislých štátov

Rieka CHANG JIANG: je štvrtou najdlhšou riekou na svete: v dĺžke 5 520 km preteká od svojho prameňa v Tibete stredom Číny po ústie do mora pri Shanghai. Jej vodnatosť umožňuje námorným lodiam plaviť sa po nej až do Wuhanu, ležiaceho 1 100 km vo vnútrozemí.

India

Indický subkontinent, ktorý tvoria India, Pakistan, Bangladéš, Nepál, Bhután a Srí Lanka, hraničí na severe s Čínou, na východe s džungľami juhovýchodnej Ázie, na západe s vrchmi a púšťami Stredného východu. Južná časť vybieha do vôd Indického oceánu. Indické kravy sú posvätné a nesmie sa im ubližovať. Mnoho krokov a póz v tradičných indických tancov má svoj osobitný význam. Tance sú významnou súčasťou indickej kultúry. Islam, hinduizmus, kresťanstvo, sikhizmus a budhizmus sú náboženstvá v Indii.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.