Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Kanada

Kanada je rozlohou druhá najväčšia krajina na svete. Rozprestiera sa na najsevernejšej časti Severnej Ameriky a veľká časť územia leží za severnou polárnou kružnicou. Kanada sa rozprestiera medzi Skalnatými vrchmi na západe a štyrmi ležiacimi z piatich Veľkých jazier ležiacimi na hraniciach s USA. V týchto a ďalších kanadských jazerách sa nachádza asi ¼ sladkej vody Zeme.

Lesy pokrývajú 40 % povrchu krajiny. V ťažbe má vedúce postavenie Britská Kolumbia so stromami vysokými aj 75 metrov. Ide o borovice duglasky rastúce vo vlhkých ihličnatých lesoch. Javorová šťava sa zbiera v javorových lesoch Ontária a Québecu. Na juhozápade územia rastú ovocné sady a vinohrady.

Veľkú časť centrálnej Kanady pokrývajú rozľahlé trávnaté prérie. Asi 7 % územia Kanady s využíva na poľnohospodárske účely- Roviny sú také úrodné, že vo vývoze pšenice radia Kanadu na druhé miesto na svete. Na suchších prériách sú farmy s chovom dobytka na mäso a mlieko.

Väčšina Kanaďanov žije v mestách okolo Veľkých jazier, Rieky svätého Vavrinca a na západnom pobreží. Obľubujú pohyb v prírode, ľadový hokej, bejzbal, klasický a americký futbal. Nadšenci rodea sa schádzajú na každoročnej akcii Calgary Stempede. V krajine je vyše 30 národných parkov.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk