referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Autrália a Oceánia
Dátum pridania: 19.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: trapko13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 723
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 

AUSTRALIA & OCEANIA

Australia a ocenia tvorí najmenší svetadiel, ktorý sa skladá z pevninovej Austrálie a z ostrovnej Oceánie, tvorenej množstvom suostroví a ostrovov rozložených v Tichom oceáne. Okrem niektorých ostrovných skupín presahujúcich na sever od rovnika leží tento svetadiel prevažne na južnej pologuli. Geologická stavba Austrálie je pomerne jednoduchá, zložité nie sú ani horopisné pomery. Reliéf pevninovej Autrálie reprezentujú tri zakladné horopisné jednotky. Najväčšiu časť, takmer polovicu územia, zaberá geologicky najstaršia Zapadoaustrálska plošina. Charakterizujú ju rozsiahle ploché tabule s priemernou nadmorskou výškou 300 m. Vyvýšené časti sú na západe, a najmä v strednej časti kontinentu (napr. Musgravové vrchy). Na výhod od tejto plošiny sa reliéf znižuje do Stredoaustrálskej panvy, plochej nížinatej krajiny s nadmorskou vyškou do 100 m. Spoločným znakom oboch týchto jednotiek je aridita podnebia, určujúca polopúštny charakter krajiny, ktorá je z veľkej časti sučasne bezodtoková. Najvychodnejšiu čast pevniny zaberá Veľké predelové pohorie, nazývane tiež Austrálske Kordillery. Dosahuje nadmorskej výšky priemerne 900 až 1000 m Vo svojej južnej časti vrcholí Aurálskymi Alpami. Ostrovy patriace k Oceánií sú trojakého typu: najväčšie z nich nazývané kontinentálne (napr.Nový Zeland) majú stavbu podobnú blízkemu kontinentu. Na ich stavbe sa podieľa dávna aj sučasna sopečna činnosť. Druhú skupinu tvoria pomerne menšie, ale vysoké sopečné ostrovy (Havajské ostrovy). Tretiu časťostrovov tvoria koralové utesy (Marshallove ostrovy). Podnebie Austálie a Nového Zélandu prechádza od tropického na severe cez subtropické až po mierne pásmo na juhu. Tomu zodpovedá aj rozloženie vegetačných pásiem. Takmer celá ostovná oceánia patrí do tropickej podnebnej oblasti s priemernou teplotou vyššou ako 25°C a vysokými atmosférickými zrážkami. Tomu zodpovedá aj bohatá tropická vegetácia. Živočístvo pevninovej Austálie a kontinentálnych ostrovov má mnoho špecifických znakov, spôsobených dlhodobou geografickou odlúčenosťou od ostatných kontinentov a samostatným vývojom živočišných druhov. Typický je výskyt endemitov, ale aj nedostatok šeliem. Prírodné prostredie: vytlačanie pralesov, ťažba nerast. surovýn, vybuchy jadrových zbraní

AUSTRALIA

 • Federácia skladajúca sa zo šiestich štátov a troch teritórií zaberá celú pevninovú čast svetadiela a niektoré ostrovy.
 • 90% obyvaťeľov tvoria prisťahovalci belošskeho pôvodu, z toho viac ako 90% britského pôvodu. Pôvodní Australčania žiju rozptýlení, čiastočne už zmiešaní s prisťahovalcami. Príliv obyvateľov z iných svetadielov doteraz pokračuje. Charakteristickou črtou je sústredenie veľkej časti obyvateľov do malého počtu veľkých miest, kým prevažná čast územia je zaľudnená veľmi riedko.  
 • Austrália je vyspelý priemyselno-poľnohospodársky štát s vysokou životnou úrovňou.
  • Hospodárstvo je orientované prevažne na poľnohospodárstvo, najmä na chov oviec- V počte kusov i v produkcii je na prvom mieste na svete. Významný je aj chov dobytka. Austrália vyváža aj obilie, najmä pšenicu. Pre austrálske poľnohospodárstvo sú charakterisické veľké farmy.
  • V súčastnej dobe poľnohospodárstvo predstihol svojim významom priemysel, využívajúci veľké nerastné bohatstvo. (tažba: bauxit, uhlie, železná ruda, iné rudy).
  • Zo spracovatelského priemyslu sú rozvinuté všetky odvetia, z ktorých vyniká moderné hutníctvo a strojárstvo, špecializované na výrobu dopravných prostriedkov i poľnohospodárskych mechanizmov.
 • Hlavnými strediskami sú veľkomestá Sydney a Melbourne.
 • Hlavné mesto Canaberra je administratívnym strediskom.

OBYVATEĽSTVO Austrálie, Nového Zélandu, Havajských a iných menšich ostrovov má dnes prevahu prisťahovalcov europského, pripadne amerického pôvodu, takže pôvodní obyvatelia tvoria v tychto oblastiach slabú menšinu. Naopak, Nová Guineaa viaceré súostrovia Oceánie majú prevahu pôvodného obyvateľstva. Tvoria ho Papuanci, Melánezania, Polynézania a Mikronézania, ktorí patria kaustro-ázijskej a malajsko-polynézskej skupine ľudstva. V niektorých územiach tvoria významnú zložku obyvateľstva prisťahovalci z Azie, najmä z Číny a z Indie. 

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.