Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Majcichov

Starosta obce: Jozef Adámek

Rozloha: 1820 ha

Možnosti využitia voľného času: Svoj voľný čas tu môžete tráviť mnohými spôsobmi, pretože sa tu nachádza stolnotenisový klub, ihrisko a wega-miesto kde sa nachádza šmikľávka a tenisový kurt.

Ján Palárik a jeho minulosť: Pamätná izba Jána Palárika v Majcichove je venovaná národnému buditeľovi, katolíckemu kňazovi, dramatikovi a organizátorovi národného života Jánovi Palárikovi. Ján Palárik sa narodil v chudobnej učiteľskej rodine 27.apríla 1822 v Rakovej na Kysuciach, kde mu je tiež venovaná pamätná izba. V Majcichove pôsobil od roku 1862, keď na príhovor grófky Esterházyovej-Bezobrazovovej nastúpil na uvoľnenú faru. Napísal tu niekoľko slovenských kníh a učebníc pre slovenské školy. Okrem toho tu napísal svoju štvrtú divadelnú hru nazvanú DIMITRIJ SAMOZVANEC. Do Majcichova už prišiel chorý na žalúdočné vredy a choroba ho prekonala 7.decembra 1870. Pri príležitostí stého výročia jeho smrti sa konali veľké oslavy a bola zriadená pamätná izba Jána Palárika ako stála expozícia. Po 10-tich rokoch bola reinštalovaná a preložená do vyhovujúcejších priestorov. Pri 120-tom výročí úmrtia (1990) sa konala najväčšia pietna spomienka a pamätná izba bola znovu reinštalovaná do pekných priestorov nového moderného kultúrneho domu

Počet obyvateľov: 1850

História obce: Majcichov leží na sútoku Dudváhu a Trnávky, na úrodnej Podunajskej nížine. Prvé zmienky o Majcichove sa datujú v období doby kamennej. V neskorej dobe kamennej bolo územie Majcichova osídlené nositeľmi lengyelskej a ludanickej kultúry.
V dobe bronzovej sa Majcichov rozvinul. Začalo tu pľuhavé poľnohospodárstvo a spracovávanie kovov. V mladšej dobe železnej na naše územie prišli Kelti.

V 4. storočí nastalo v Majcichove sťahovanie národov.
V 9. storočí sa Majcichov zapísal do histórie vďaka Veľkomoravskému hradisku ktoré plnilo dôležitú obchodnú funkciu. Prvá písomná zmienka o Majcichove však pochádza až z roku 1266.Majcichov bol v tomto roku majetkom rodu Hunt-Poznan ale časom sa menili.

V 17. storočí nastal hospodársky úpadok. Ďalšia zmienka o Majcichove je z roku 1697, keď bola postavená kaplnka na cintoríne. Po vytlačení Turkov z Uhorska tu pobývali vojská a tak sa obyvatelia skrývali v podzemných chodbách. V roku 1715 mala naša obec 26 domov a o 5 rokov aj mlyn. Majcichov sa pomaly rozrastal a v roku 1828 mal 84 domov a 603 obyvateľov.
Gróf Zichy tu dal postaviť kaštiel-dnešné zdravotné stredisko.
Náš mlyn bol najväčší v okolí a mal hodnotu 20 000 zlatých. Kňaz F. Urbánek tu vytvoril rozsiahly ovocný sad. V rokoch 1880 až 1910 počet obyvateľov vzrástol až o 500 ľudí.

Kňaz K. Hurban tu dal postavil družstvo v ktorom si ľudia mohli požičať peniaze za menší úrok ako v banke. Majcichov poznačila aj 1. svetová vojna keď tu v škole prebývali Maďarský vojaci, ktorý brali po domoch všetko čo našli. mnohý Majcichovský muži padli alebo boli zranený. Po skončený vojny vznikla československá republika. Ľudia mali problém zo získaním základných potravín až do roku 1921.V roku 1920 tu bolo zriadené zdravotné stredisko. V rokoch 1903-1905 tu zriadili aj poštu. Elektrifikácia obce bola schválená až v roku 1935.

Prvý bicykel sa tu objavil až v roku 1930.Vroku 1939 začal premávať autobus z Majcichova do Trnavy. Potom ale naše územie zasiahla svetová hospodárska kríza. Neskôr začalo Nemecko ohrozovať Československo. Bola vyhlásená mobilizácia a muži do 38 r. museli narukovať. No o niekoľko dní sa vrátili . Vznikol Slovenský štát čím sa zvýšila úroveň obyvateľstva. Pri hladný ropy na našom územný sa našiel geotermálny prameň. Na jeho kúpu však obec nemala peniaze tak sa zamuroval. A začala 2. svetová vojna. Po jej skončený sa obnovila Československá republika a život sa vracal do normálnych koľají. V roku 1947 vzniklo Roľnícke strojové družstvo. A v roku 1948 prevzala moc v Československu Komunistická strana a to znamenalo veľkú zmenu vo vlastníckych pomeroch.

V roku 1951 malo družstvo 101 členov. Pestovala sa hlavne kukurica, pšenica, jačmeň, a cukrová repa. Vzdelanosť obyvateľstva sa postupne zvyšovala. Prvá sanitka začala v Majcichove fungovať v roku 1961. V jedno ráno roku 1968 Majcichovčania neverili svojim očiam keď tadiaľto prechádzali tanky. Najvýznamnejšou udalosťou tohto obdobia sa stala výstavba kultúrneho domu.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk