Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Haag

Haag po Holandsky Den Haag - je tretie najväčšie mesto Holandska sídlo Holandskej vlády , parlamentu a kráľovnej. Je hlavným mestom provincie Zuid-Holland (Južné Holandsko) na západe štátu. V roku 2007 mal Haag 474 680 obyvateľov. Aglomeráce zvaná Randstad (Predovšetkým mestá Amsterdam - Haarlem - Haag - Rotterdam - Utrecht) však má dohromady cez 7,1 miliónu obyvateľov.

Haag bol založený roku 1248 Viliamom II kniežaťom Holandským a kráľom Nemeckým.

Sídli tu: Stály rozhodcovský súd, Stály dvor medzinárodnej spravodlivosti

Medzinárodný súdny dvor - je hlavným súdnym orgánom Organizácie spojených národov. Sídli v Haagu v Paláci mieru. Bol zariadený roku 1945 na základe Charty OSN ako nástupca Stáleho dvora medzinárodnej spravodlivosti.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu- Tribunál bol ustanovený rezolúciou Rady bezpečnosti OSN číslo 827, prijatou 25. mája 1993 a sídli v Haagu. Do jeho jurisdikcie spadajú následujúce zločiny, spáchané na území bývalé Juhoslávie od roku 1991: závažná porušení Ženevských konvencii, porušení vojnového práva, genocída a zločiny proti ľudskosti. Tribunál súdi iba jednotlivcov, nie organizácie či vlády. Najvyšší trest, ktorý môže udeliť, je doživotní vezenie.

V Haagu sa nachádza väčšina ambasád, holandský parlament, medzinárodný súdny dvor a tiež aj kráľovský palác Noordeinde.
Zámok zo 17. storočia Paleis Huis ter Bosch je kráľovskou rezidenciou. Pracovný úrad kráľovnej je však v Paleis Noordeinde, ktorý bol zrenovovaný v pôvodnom štýle 17. storočia.

Ďalšími palácmi sú napríklad Paleis Kneuterdijk z roku 1717 a Paleis Lange Voorhout z roku 1760, v ktorom je dnes múzejná galéria.

Noordeinde
Nákupná trieda s mnohými luxusnými obchodmi (móda, starožitnosti a umelecké predmety).
Duinrell, Den Haag, Wassenaar

Zábavný park pre celú rodinu s atrakciami ako je splash, bobová dráha, lanovka a mnoho ďalších.
Súčasťou parku je i areál bazénov Tikibad s morským príbojom a viac než kilometer dlhou sústavou tobogánov.
Binnenhof, Den Haag Tento komplex správnych a reprezentačných budov je srdcom Haagu, politickým centrom celé zeme, sídlom vlády a parlamentu.

Vrcholom prehliadky, ktorej predchádza videozáznam o histórii Binnenhofu, je návšteva Rytierskeho sálu zo 13.storočia.
Panoramu Mesdag. Je to kruhový obraz s priemerom 14 metrov, zobrazujúcich pobrežie Severného mora a dedinu Scheveningen v roku 1880.

Madurodam je miniatúrnym Holandskom – v mierke 1:25 tu môžete obdivovať najvýznamnejšie historické aj moderné stavby krajiny.

George Madur bojoval ako podporučík jazdectva v II. svetovej vojne a zomrel vo vojenskom zajatí 9. februára 1945. Jeho rodičia chceli zachovať pamiatku na syna a začali s výstavbou Madurodamu - miniatúrneho mesta, ktoré sa otvorilo 2. júla 1952. Zisk z návštev Madurodamu používajú na podporu dobrovoľných organizácií zameraných na mladých ľudí.
Miniatúrne mestečko Madurodam sa nachádza v meste Den Haag, presnejšie v jeho časti Scheveningen. Je tu možné vidieť naozaj všetko, čo je pre Holandsko typické. Modely sú v mierke 1:25, sú tu aj miniatúrne stromy, na jar tu kvitne okolo 57 tisíc cibuľovín.

Mestečko je rozdelené na tri časti:

  • V prvej - historickom mestskom centre, sa nachádzajú stavby ako Kráľovský palác v Amsterdame, budova parlamentu v Haagu, univerzita v Leidene, najznámejši z Amsterdamských mostov - Skinny Bridge alebo typické holandské kanály - grachty s vysokými holandskými domami popri nich.
  • V druhej časti sa počas našich prvých návštev nachádzali pieskové sochy a na nich výjavy z holandského života. Boli súčasne aj pozvánkou na najväčšiu výstavu pieskových sôch, ktorá sa koná každoročne na prelome mája a júna práve na haagskej pláži.
    V roku 2000 ich však nahradili prechodné expozície. V marci a apríli Madurodam Ice Art - výstava ľadových sôch, a po nich Izrael v miniatúrach. Čo tam bude ďalej? Nechajme sa prekvapiť.
  • Tretia časť by sa dala nazvať súčasnosťou. Rotterdamský prístav, všetky architektonicky zaujímavé moderné budovy, zábavné parky a zoologické záhrady, mlyny, skleníky a tulipánové polia, farmy, hory a pláže. A pomedzi to všetko jazdia autá, vláčiky, lietadlá, lode.

Madurodam vyzerá na prvý pohľad maličký, ale keď chcete vidieť všetko, vyhraďte si na to takmer celý deň. Výlet do Madurodamu sa dá spojiť s cestou k moru, návštevou centra Haagu alebo niektorého z krásnych parkov. A ak nie ste ranostaji a prídete do Madurodamu až poobede, nič to. Po zotmení sa tu rozsvieti viac ako 50 tisíc žiaroviek a Vám sa naskytne jedinečný a nezabudnuteľný pohľad.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk