referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Kilimandžáro
Dátum pridania: 17.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: watanay
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 332
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Len 320 km od rovníka existuje miesto, kde sa sneh nikdy neroztopí a ľadová vrstva vydrží počas celého roka. Tým miestom je vrchol Kilimandžára, najvyššej hory Afriky (5895 m) a jednej z najväčších vyhasnutých sopiek sveta. V svahilčine tento názov znamená „lesknúca sa hora“. Lesk Kilimandžára spôsobuje skutočnosť, že jeho úpätie je v trópoch, ale vrchol má polárnu klímu.
Kilimandžáro leží na území Tanzánie blízko hranice s Keňou. Celý masív je 100 km dlhý a 75 km široký. Keďže je dosť osamotený, okolité vrcholy sa mu nevyrovnajú, pôsobí veľmi mohutným dojmom. Kilimandžáro vniklo pred dvoma miliónmi rokov v období sopečnej činnosti, keď sa z vnútra zeme po etapách valila láva. Len čo láva po jednej erupcii vychladla a stuhla, prekryla ju láva z ďalšieho výbuchu. Preto má Kilimandžáro tri vrcholy, ktoré zodpovedajú trom obdobiam sopečnej aktivity. Prostredný kužeľ sa volá Kibo, vrchol na východe Mawenzi a na západe Šira. Hneď ako sopečná činnosť ustala, začalo horu tvarovať zvetrávanie a erózia.
Najnižším vrcholom je Šira. Vznikol po prvej sérii erupcií. Pôvodný vrchol sa však zrútil a po následnej erózii vznikla plošina, ktorá dnes leží 3778 m.n.m. Mawenzi z diaľky vyzerá len ako bočný výbežok Kiba, ale v skutočnosti je to strmý a rozoklaný sopečný vrchol, vysoký 5353 m. Kibo je najmladším z kilimandžárskych vrcholov. Na jeho vrchu je kráter s priemerom 2,5 km, hlboký 299 metrov. Ne jeho hrane je menší parazitický kráter, z jeho popola ešte stále stúpajú sírne plyny. Z troch vrcholov sa len Kibo dvíha nad hranicu večného snehu, severný kraj pokrýva ľad, ktorý pokračuje až do vlastného krátera. Ďalší ľadovec potom klesá z juhozápadného úbočia až do výška 4500 m a je najmohutnejším ľadovcom Afriky.
Hora Kilimandžáro má vlastnú mezoklímu a aj niekoľko vegetačných stupňov, ktoré kontrastujú s jednotvárnou savanou na úpätí. Úbočia tesne nad savanou odlesnili a slúžia poľnohospodárstvu. V hustom tropickom lese, ktorý sa začína asi vo výške 2000 m, žije zrejme najviac živočíchov. Vo výške 3500 m pripomína vegetácia vresovisko, lebo hlavnými rastlinami sú tu vresy a machy. Tesne pod hranicou snehu nájdeme alpínsku flóru.
 
Podobné referáty
Kilimandžaro SOŠ 2.9709 539 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.