referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Lujza
Štvrtok, 9. júla 2020
Uzbekistan
Dátum pridania: 24.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stepik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 348
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Uzbekistan
Stredoázijská republika Uzbekistan leží na starobylej hodvábnej ceste medzi Áziou a Európou, jej staré mestá vyrástli pozdĺž tejto cesty. Stáročia sa tu ľudia živili ako kočovný pastieri, ktorý hnali svoje stáda oviec rozľahlými pláňami, alebo ako kupci v mestách pozdĺž Hodvábnej cesty. Keď sa stredná Ázia stala súčasťou Sovietskeho zväzu, všetko sa zmenilo: miestne jazyky a moslimské náboženstvo boli zatlačené do úzadia, zavlažovacie sústavy umožnili zúrodnenie suchej pôdy, začala sa ťažba ropy, zemného plynu a iných nerastov, nastal rozvoj priemyslu. Dnes sa nové nezávislé republiky opäť vracajú k pôvodným jazykom, náboženstvu a tradíciám svojich predkov. TRAGÉDIA ARALSKÉHO JAZERA
Voda z Amudarje slúži na zavlažovanie bavlníkových polí, takže do Aralského jazera privádza oveľa menej vody ako v minulosti. Hladina klesá, jazero sa zmenšuje a dnes dosahuje len 60% svojej pôvodnej veľkosti. Rybárske dediny, ktoré kedysi stáli na brehu jazera, sú už vo vnútrozemí bez zdroje obživy. POĽNOHOSPODÁRSTVO
Poľnohospodárstvo stredoázijskej oblasti závisí od zavlažovania. Karakumský kanál dlhý 1 100km je najdlhším kanálom na svete. Vodu z Amudarje vedie do Kaspického mora, zavlažuje rozsiahle územia. Regulácia rieky však spôsobila vznik nových púštnych oblastí.
TRHY
Mestá ako Samarkand sa zmenil veľmi málo odvtedy, keď tadiaľto prechádzala známa hodvábna cesta. Stále sú plné obchodníkov. Na bazároch a pouličných stánkoch sa predáva takmer všetko- ovocie, zelenina, byliny, hodváb a bavlna.
KOBERCE
Koberce z Uzbekistanu, Turkménska, severného Afganistanu a iných častí strednej Ázie sú svetoznáme. Viazané sú ručne a tkajú sa z vlny karakulských oviec. Typické sú geometrické vzory a z farieb najmä červená, hnedá a gaštanová. Koberce sa používajú ako prikrývky sedla, visia na stenách obydlí, alebo slúžia ako modlitebné koberčeky.
BIELE ZLATO
Ročná úroda bavlny v Uzbekistane je približne rovnaká ako úroda z celých Spojených štátov amerických. Má však nižšiu kvalitu. Bavlník je natoľko dôležitý, že iné plodiny zatlačil do úzadia.
SAMARKAND
Islamské náboženstvo sa rozšírilo do tejto oblasti v 8. storočí. Dnes, po rokoch násilného potláčania, sa k nemu veriaci opäť slobodne hlásia. Väčšina zo 60 miliónov moslimov bývalého Sovietského zväzu žije v strednej Ázii. Denne sa otvárajú nové mešity, rekonštuujú sa starobylé cirkevné budovy. Slávne námestie Registan v Samarkandeje veľkolepým pamätníkom islamu zo 14. storočia.
 
Podobné referáty
Uzbekistan SOŠ 2.9849 385 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.