referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Utorok, 13. apríla 2021
Západ USA
Dátum pridania: 02.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MikeAdler
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 726
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Západná časť Spojených štátov má najdrsnejší povrch s vysokými pohoriami, púšťami a riečnymi kaňonmi. Skalnaté vrchy, ktoré sa týčia v štátoch Idaho, Montana, Wyoming a Colorado, tvoria prirodzenú hrádzu a zároveň východnú hranicu tejto oblasti. Prví osadníci sa touto nevľúdnou krajinou prebíjali na vozoch ťahaných koňmi už okolo roku 1840 a osídlili západne pobrežie ešte pred vybudovaním transamerickej železnice. Tá spojila východné pobrežie so západným roku 1869.

Na pobreží Tichého oceánu sa nachádza California, najhustejšie obývaný americký štát.

Prví Európania, ktorí sa tu usadili, boli Španieli, čo dokazujú mnohé miestne názvy, ako Los Angeles, San Francisco či San Diego. California leží v oblasti veľkej trhliny v zemskej kôre – zlomu San Andreas, kde sa stretávajú dve platne zemskej kôry. Tento pohyb a trenie platní zapríčiňujú časté zemetrasenia. Zlom San Andreas meria 1.200 km. Nachádzajú sa tu aj stovky ďalšich menšich zlomov, ktoré stále spôsobujú menšie záchvevy pôdy.

Hlavným mestom Californie je mesto Sacramento, ale významnými mestami sú San Diego, v ktorom sa nachádza centrum zábavy Disneyland a San Francisco, ktoré sa považuje za jedno z najkrajších miest Spojených štátov. Obrovským borovicovým, cédrovým a jedľovým lesom sa darí vo vlhkom podnebí v blízkosti pobrežia štátov Oregon a Washington. Tieto štáty sú najväčšim dodávateľov celulózy a dreva v krajine. Stromy sa spracúvajú na guľatinu a prevážajú po súši k pobrežiu. Skupiny ochrancov prírody sa dnes pokúšajú zabrániť rúbaniu stromov, z ktorých mnohé majú viac ako 200 rokov.

V západnej časti USA sa tiež nachádza veľa zaujímavých miest ako napr. Golden Gate v meste San Francisco, Mount Rushmore v Južnej Dakote a Vesmírny teleskop v Socorre. 

Západ je takisto domovom Hollywoodu, hlavného mesta multimiliónového filmového priemyslu a Silicon Valley, doliny v severnej Kaliforníi, ktoré je strediskom obchodu a výroby so špičkovými počítačmi. Sun Valley v Idahu je najnavštevovanejšim strediskom zimných a letných športov. Veľmi významným mestom pre štát Nevada je Las Vegas je to mesto známe nočnými klubmi, herňami a kasínami.

Spojené štáty sa tiež vyznačujú veľmi veľkým množstvom áut. Sieť šesťprúdových diaľníc pretína také mestá ako napríklad Los Angeles. Výfukové plyny spôsobujú mestám problémy so smogom.

Väčšina prisťahovalcov žijúcich v západných štátoch USA prišla z blízkeho Mexika. Nazývajú ich aj Hispáncami, lebo ich predkovia prišli zo Španielska a po španielsky aj hovoria. Mnohí si ešte i dnes zachovávajú náboženstvo a sviatky tak ako v Mexiku. Hispánci prišli aj z Kuby, Portorika a Salvádoru.

Úrodná pôda, dostatok slnečného svetla a voda privádzaná z riek tečúcich z pohoria Sierra Nevada sú faktory, ktoré umožnili Kaliforníi, aby sa stala významným poľnohospodárskym štátom. Na jej území sa pestuje viac ako 40% celkovej spotreby čerstvého ovocia a zeleniny v USA, napríklad broskyne, pomaranče, jahody, artičoky a ružičkový kel. Dolina Napa severne od San Francisca je dôležitou vinohradníckou a vinárskou oblasťou. Hranice Kalifornie často ilegálne prekračujú Mexičania, aby si našli prácu na ovocných plantážach.

Kedysi bola Sonorská púšť len domovom tvorov zvyknutých na horúčavu. Phoenix v štáte Arizona je dnes jedným z najrýchlejšie rastúcich amerických miest napriek svojej polohe uprostred púšte. V rokoch 1960-1990 počet jeho obyvateľov vzrástol na viac ako dvojnásobok. Prívod vody pre Phoenix je jednou z príčin, prečo rieka Colorado nedoteká až do mora. Grand Canyon leží na juhozápade štátu Arizona. Veľkolepý kaňon vymodelovala do púštnych hornín rieka Colorado.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.