referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Pondelok, 29. mája 2023
Slovensko
Dátum pridania: 17.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: evangel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 063
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Slovensko leží v srdci Európy. Nie je to veľký štát, ale má naozaj krásnu prírodu. Naše veľhory sú známe po celej Európe. Vysokohorský celok Tatry tvorí najsevernejšiu súčasť mohutného 1200 km dlhého Karpatského oblúka. Turistov z celého sveta láka vzácnymi prírodnými krásami na malej ploche. Delí sa na západné a východné Tatry. Najnavštevovanejšia je ich východná časť, ktorú tvoria dve odlišné jednotky. Žulové Vysoké Tatry s množstvom turistických chodníkov aj dopravných zariadení a menej prístupné vápencové Belianske Tatry.

Tatry priťahujú horolezcov, v zime lyžiarov, ale aj bežných turistov. Pre svoj čistý vzduch slúžia však aj k liečbe chorých na respiračné choroby, k čomu majú vybudovanú hustú sieť sanatórií a kúpeľných zariadení. Uprostred množstva tatranských vrcholov čnie najvyšší - Gerlachovský štít (2654,4 m). Neleží však na hlavnom hrebeni, ale na jednej z piatich výrazných rázsoch, vybiehajúcich z hlavného hrebeňa na juh. Turisticky je neprístupný. Možno naň však vystúpiť v sprievode horského vodcu. Jeho primát medzi tatranskými vrcholmi potvrdil až v roku 1838 na základe barometrického merania lesník Ľ. Greier. Dovtedy si prvenstvo striedali Lomnický štít, Ľadový štít a Kriváň.

Najjagavejšou ozdobou tatranských dolín sú horské jazerá – plesá. Asi najpríťažlivejšie ich charakterizuje pomenovanie morské oká. Všetky sú ľadovcového pôvodu. Najväčšie a najhlbšie pleso na slovenskom území Vysokých Tatier je veľké Hincovo pleso (plocha 20.08 ha, hĺbka 53.7m). Môžeme ho obdivovať v Mengusovskej doline. Najvyššie položené pleso je Modré pleso (2192 m). Nájdeme ho pod sprístupneným sedlom Sedielko, pri prechode z Malej Studenej do Javorovej doliny. Spiš dostal do daru skutočne prekrásnu a pestrú prírodu. Jeho sever lemujú mohutné a tajomné štíty Vysokých Tatier, ktoré prechádzajú cez Belianske Tatry do scenérie Pienin s riekou Dunajec.

Východ uzatvára Levočské pohorie. Juh lemuje Spišsko – gemerské Rudohorie, na ktoré nadväzujú bralá a rokliny Slovenského raja. Západné kopce predstavujú európske rozvodie. Spišské rieky tečú na sever a na východ. Akúsi chrbticu Spiša tvoria povodia riek Hornád a Poprad. Rieky lákajú mnohých rybárov, pretože sa do nich opäť vracia život. V nadmorskej výške 634 m, na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200m, vládne Spišskej kotline jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Je nie len dokladom vývoja architektúry u nás od 12. do 18. storočia, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre sa považuje za jeden z najväčších hradov Európy.Pohorie Nízke Tatry sa tiahne v dĺžke 80 km smerom zo západu na východ medzi malebnými údoliami Váhu a Hrona. Hlavný hrebeň dosahuje výšku vyše 2000 m. Najvyššie vrcholy - Ďumbier, Chopok, Dereše, Chabenec, a Kráľova hoľa - slúžia k jedinečným výhľadom na pohoria a údolia Slovenska. Nízke Tatry sú po Vysokých Tatrách druhé najnavštevovanejšie pohorie Slovenska. V posledných rokoch tu vzniklo množstvo nových hotelov, autokempingov, sedačkových výťahov a vlekov, stredísk turistiky a cestovného ruchu. Napriek tomu, predovšetkým vo východnej časti, medzi sedlom Čertovica a Kráľovou hoľou, tu sú ešte aj ozajstné pralesy, kde žije veľa zvery, aj medvede. V týchto takmer nedotknutých lesoch sa môžu podnikať zaujímavé pešie túry. Pre turistov je príťažlivý úsek hrebeňovky od Chopka k Čertovici, ktorý poskytuje nádherné výhľady do nízkotatranských dolín.Pieniny sú súčasťou bradlového pásma vonkajších a vnútorných Karpát. Vyznačujú sa komplikovanou geologickou stavbou.

Turisticky zaujímavou atrakciou je predovšetkým splavovanie na pltiach 9 km dlhého Prielomu Dunajca v úseku z Červeného Kláštora do Lesnice. V bezprostrednej vzdialenosti národného parku sa nachádza múzeum Červený kláštor, obce so zachovalou ľudovou architektúrou. Rieka Hlinec tvorí južnú hranicu Slovenského raja a priteká na toto územie cez Vernár a Ostrú skalu a vytvára prekrásne zákutia v každom ročnom období. Z údolia je pohľad na Srnčie skaly. Zdatní turisti sa môžu dostať Stratenským kaňonom až na Havraniu skalu a menej zdatní prejdú dedinkou Stratená k umelej vodnej nádrži Palcmanská Maša, ktorá tvorí 85 ha vodnej plochy v južnej časti Národného parku. Dobšinská ľadová jaskyňa leží na juhozápadnom okraji Národného parku Slovenský raj a je centrom turistov. Fantastické ľadové divadlo je ukryté v hlbinách Stratenskej hornatiny.
Naše hlavné mesto je Bratislava. Má 442 000 obyvateľov. Najvýznamnejšie sú chemické závody. SLOVNAFT – spracovanie ropy a výroba nafty, benzínu, oleja, atd.MATADOR –výroba a spracovanie gumy. PALMA-HENKEL – pracie, čistiace prostriedky VOLKSWAGEN, BAZ (Bratislavské automobilové závody, ŠKODA – autá, DANUBIUS – bavlnárske pradiarne, JACOBS SUCHARD FIGARO – cukroviny, čokolády, káva , MILEX – mliečne výrobky, PIVOVAR STEIN, VINÁRSKE ZÁVODY – alkoholické nápoje.Univerzity – Komenského, Slovenská technická a Ekonomická. Bratislava má veľký cestovný ruch. Konajú sa v nej rôzne výstavy, koncerty, obchodné podujatia a lákajú do Bratislavy niekoľko miliónov návštevníkov. Bratislava je významná dopravná križovatka. Križujú ju cesty z Viedne, Prahy, Budapešti, Trnavy a Komárna.

Slovensko je síce malá ale známa krajina. Známa je aj vďaka našim kúpeľom. Svetoznáme sú napríklad Piešťany. Chodia sa sem liečiť najmä pacienti s ochorením pohybového aparátu a nervovými ochoreniami. Trenčianske Teplice sa tiež zameriavajú na liečenie pohybových ochorení. Potom sú tu Turčianske Teplice, Dudince, Sliač, Bojnice, Lúčky, Slovenské liečebné kúpele Štrbské pleso a Bardejovské kúpele.
 
Podobné referáty
Slovensko SOŠ 2.9052 399 slov
Slovensko SOŠ 2.9257 237 slov
Slovensko SOŠ 2.9750 3678 slov
Slovensko SOŠ 2.9359 1037 slov
Slovensko SOŠ 2.9958 280 slov
Slovensko SOŠ 2.9695 437 slov
Slovensko SOŠ 2.9507 428 slov
Slovensko SOŠ 2.9594 383 slov
Slovensko 2.9560 92 slov
Slovensko GYM 2.9429 4805 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.