Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Japonsko

Japonsko sa nachádza vo východnej Ázii. Zo severu ho obklopuje Ochotské more, z juhu a východu Tichý oceán, z juhozápadu Východočínske more a zo západu Japonské more. K Japonsku patria ostrovy Nansei. Najväčšiu časť Japonska tvoria 4 ostrovy: Honšu, Kjušu, Šikoku a Hokkaido. Rozloha Japonska je 377 835 kilometrov štvorcových.

Japonsko je hornatá krajina s malými nížinami. Na severe Japonska sú pohoria vulkanického pôvodu. Medzi najznámejšie a najväčšie pohoria na ostrove patria: Japonské Alpy, Iawate, Kawageta, Shiragami Sanchi a Echigo Sammyaku.

Podnebie Hokkaido a severná časť ostrova Honšu majú krátke letá a dlhé zimy. Shikoku a Kjušu majú horúce a vlhké letá.

Japonské rieky sú krátke, ale vodnaté. Najdlhšia rieka Japonska je Shinano na ostrove Honšu. Ďalšie veľké rieky na ostrove Honšu sú: Tone, Ternyu-gawa a Mogami-gawa. Ishikari, Teshio-gawa, Tokachi sú rieky ostrova Hokkaido. Najdlhšia rieka ostrova Shikoku je Yoshino.

Jazerá sú známe svojou krásou. Väčšina jazier v Japonsku sú horské jazerá. Najväčšie jazero je Biwa na ostrove Honšu.

Typické živočíchy na Japonsku sú Jazvec japonský a ďalšie. Najznámejšie rastliny na Japonsku sú cykas, Dub japonský a ďalšie. Typické pre Japonsko sú bonsaje - bonsaj je malý stromček.

Národné parky sú Čuby-Sanko a Nikkó.

Japonsko má viac ako 125 miliónov obyvateľov. Japonci používajú dve abecedy hiragana a katakana. Úradný jazyk je japončina. V Japonsku sú rozšírené 3 náboženstvá: Šintoizmus 40 %, Budhizmus 40 %, Kresťanstvo 4 %. Je tam parlamentná monarchia na čele s cisárom. Japonsko sa delí na 47 provincií.

Pestuje sa tam ryža, pšenica, jačmeň, sója, zelenina, čaj, cukrová repa a zemiaky. Na nerastné suroviny je krajina chudobná. Ťaží sa tam zlato, hnedé uhlie, farebné kovy, ale len v malých množstvách.
 
Zdravotníctvo je na vysokej úrovni. V mestách žije 70 % obyvateľstva.

Mestá

Tokyo
Tokyo je hlavné mesto. Má 11.6 mil. obyvateľov, je tak Tokijská knižnica ktorá má viac ako 6 miliónov kníh.

Osaka
Osaka má 2,5 milióna obyvateľov. Osaka je prístavné a veľtržné mesto

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk