referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Prokop
Sobota, 4. júla 2020
Sídelné naj...
Dátum pridania: 16.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rebeca
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 760
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 

Mnohé z našich slovenských miest možno označiť predponou naj ... . Superlatívy sa týkajú rozlohy, polohy, počtu obyvateľov, historických i iných faktov a zaujímavostí. Vybrala som niekoľko z nich.

Začnem porovnaním najstaršieho a najmladšieho mesta. Sídlo, ktoré ako prvé získalo štatút mesta, je Trnava. Historické fakty dokazujú existenciu Trnavy v 13. storočí, kedy mala dominantné postavenie v rámci Uhorska. Preto v roku 1238, uhorský kráľ Belo IV udelil Trnave výsady slobodného kráľovského mesta. Rôznymi privilégiami podriadil toto sídlo priamo korune a vymedzil mu také práva, ktoré umožňovali rýchly rozvoj. Pôvodné poľnohospodárske centrum sa začalo postupne meniť na centrum obchodu, výroby a remesiel. Naopak, sídla, ktorým bol štatút mesta udelený až roku 2001 sú dve - Šaštín-Stráže a Krásno nad Kysucou. Presnejšie 1. septembra roku 2001 tieto dve sídla doplnili zoznam slovenských miest na Slovensku. Šaštín-Stráže vznikli spojením dvoch samostatných obcí Šaštín a Stráže v roku 1960, ktoré sa nachádzajú v severnej časti záhorskej nížiny na oboch brehoch a na nive rieky Myjava. V súčasnosti je toto sídlo významným pútnickým miestom, ktoré každoročne navštevuje množstvo turistov. Prvá zmienka Krásna nad Kysucou pochádza zo 14. storočia, kedy mala táto obec názov Krasna, neskôr Krasno, Kysucké krásno až nakoniec Krásno nad Kysucou. Nachádza sa na severnom Slovensku na sútoku riek Bystrica a Kysuca. Najmladším mestom na Považí, je náš neďaleký sused Nemšová. Nemšovú medzi slovenské mestá zaraďujeme od roku 1989. V minulosti, najmä stred Slovenska bol významným baníckym centrom. Za najstaršie banícke sídlo považujeme Banskú Štiavnicu. V súčasnosti, veľmi dôležitým prvkom cestovného ruchu tvoria kúpele, najmladším kúpeľným mestom sú Dudince.
Z hľadiska nadmorskej výšky môžeme rozlíšiť dve naj... – najvyššie a najnižšie položená obec. Obec Štrbské Pleso sa vo Vysokých tatrách nachádza v nadmorskej výške 1355m.n.m. Najnižšie miesto na Slovensku udáva výtok rieky Bodrog, na juhovýchode Slovenska. Na tomto mieste sa nachádza obec Streda nad Bodrogom, ktorá leží v nadmorskej výške 94m.n.m.
Za najrozľahlejšie mesto by mnohí označovali Bratislavu. Tá je však približne o 13 km2 menšia ako mesto Vysoké Tatry, ktoré ma rozlohu viac než 380 km2. Pokrývajú značnú časť rovnomenného pohoria, tvorí ho 15 mestských častí, pôvodne samostatných osád, ktoré boli postupne integrované do jednotného územného celku. Dopravnou osou celého územia je tzv. „cesta slobody“, ktorou sa návštevník dostane z najzápadnejšej časti Podbanské, cez Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Novú Polianku, Tatranskú Polianku, Starý Smokovec, Dolný Smokovec, Tatranskú Lesnú, Tatranskú Lomnicu, Tatranské Matliare, Kežmarské Žľaby až do tatranskej kotliny. Mesto vzniklo v roku 1947 a má približne 5600 stálych obyvateľov. Na porovnanie najmenšiu rozlohu má obec Ardovo-1,183 km2, nachádza sa v okrese Rožňava.

Z hľadiska počtu obyvateľov i hustoty zaľudnenia má naše hlavné mesto prvenstvo. S hustotou 1200 ob/km2 a viac než 428 000 obyvateľov, je našim najľudnatejším sídlom. Najmenej obyvateľov má malá obec Príkrá v okrese Svidník- len 5 obyvateľov.
Z klimatického hľadiska rozlíšime najteplejšie a najchladnejšie sídlo. Najchladnejšie obývaná obec sa nachádza prirodzene na severe nášho územia- Oravská lesná, prezývaná aj „slovenská Sibír“. Historické pramene hovoria, že na toto miesto boli vysielaní kňazi a učitelia „za trest“. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 4,6 °C, často tu bývajú zaznamenávané mrazové teplotné rekordy, ktoré dosahujú hodnotu -30°C. najteplejšia oblasť sa nachádza na juhu Slovenska, pričom za najteplejšie mesto označujeme Štúrovo v Podunajskej rovine na hraniciach s Maďarskom.

Za zmienku určite stojí spomenúť ďalšie 4 naj... .Tieto známe obce sú preslávené vďaka svojej polohe. Sú to najvýchodnejšie, najsevernejšie, najzápadnejšie a najvýchodnejšie položené sídla. Záhorská Ves na západe (16°50´), Nová Sedlica na východe (22°34´), Oravská Polhora na severe (49°37´) a Patince na juhu (47°44´).

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.