referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Nedeľa, 22. mája 2022
Mesto Lučenec
Dátum pridania: 27.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Johny700
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 294
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 
-jeho poloha je v Lučenskej kotline a nachádza sa v Banskobystrickom kraji. Rozloha Lučenca je 47,8 km².

Pôvod názvu obce:V 14. a 15. st. patril Lučenec do majetku rodiny Losoncziovcov (Losoncz-Lučenec) a stal sa mestečkom (oppidum).
Geografická šírka: 49° 05` sš
Geografická dľžka: 19° 40` vd
Najbližší hraničný priechod: najbližší hraničný priechod je Šiatorská Bukovinka a Kalonda a dá sa s nimi prejsť do Maďarskej republiky.
Nadmorská výška: od 164 mnm až da 200mnm.

Prevažné horninové zloženie

Väčšinu územia tvoria pieskovce a vápence a smerom na JZ tvoria územie pestré íly s vložkami tufitov a tufov, štrky, piesky a íly s uhoľnými slojmi burdigalu.

Ťažené alebo vzácne minerály: Územie je výnimočné na rudné a nerudné ložiská.

Obec Ružiná: Odpradávna tu existovala banská ťažba na zlato, striebro, vápenec a magnezit, ktorý sa spracovával v Lovinobaňskej magnezike.
Obec Budiná: Je tu zatopená štôlňa, v ktorej sa ťažil kremeň. Možné je splaviť ju len na člne.
Obec Čamovce: Najvýznamnejšie ložiská bazaltov.
Obec Lipovany: Sú v nej ukryté Lipovianske pieskovce.
Obec Lovinobaňa: Strieborná ruda sa ťažila v stráni LOVIŇA a v nej sa zo striebornej rudy vyrábalo kovové striebro a dobíjala sa medená ruda s malým obsahom striebra. Z mineralogického hľadiska to boli minerály tetraedrid a chalkopyrit.
Obec Tuhár: Teraz sa tu ťaží dekoračný kameň mramor.
Obec Pleš: Ložiská stavebného piesku.

Medzi Ružinou a Tohárom sa v lomoch ťažia vápence vhodné na výrobu vápna.

Povrchové celky: Okolie Lučenca predstavuje typ stredohorskej krajiny s poľnohospodárskym subtypom. Orná pôda zaberá najmä plochejšie dná a mierne svahy. Pasienky zaberajú sklonitejšie terény, lesy zaberajú asi 30% plochy.

Podnebie

Klimatické pásmo: teplej, mierne suchej oblasti-počet letných dní (max. teplota nad 25°C) nad 50 dní, priemerná teplota vzduchu 20°C.
Zvláštnosti miestneho podnebia: Lučenec patrí do mierneho podnebného pásma, hlavne v zimných mesiacoch sa niektoré poveternostné vplyvy blížia k poveternostným vplyvom severnejších okresov.

Vodstvo

V Lučenci a v jeho okolí je veľa riek, jazier, potôčikov, nádrží, ktoré slúžia na závlahu, zásobovanie obyvateľov pitnou vodou, ale aj pre priemysel, energetiku a na rekreačné účely.

Rieka: Ipeľ. V povodí rieky Ipeľ je vybodovaná vodná nádrž Málinec. Oblasťou pretekajú potoky: Tuhársky potok, Belínsky potok, Mučínsky potok, Babský potok, Dobročský potok, potok Suchá.

Vodná nádrž: V blízkosti Lučenca je vodná nádrž Ľadovo. Neďaleko Lučenca je vodná nádrž Ružiná a vodná nádrž Mýtna. Vodná nádrž Mýtna slúži ako zásobáreň vody na dopĺňanie vodnej nádrže Ružiná, prostredníctvom podzemného potrubia.

Pramene: V Rapovciach: Niekoľko rokov sa upozorňuje na výskyt využiteľných zásob termálnych vôd v okolí Lučenca. Poznáme 2 geotermálne štruktúry, z ktorých je možné ťažiť pramene s minimálnou teplotou 35°C. V hĺbke 796 až 813 m bol v tomto vrte prevŕtaný ďalší kolektorský horizont. Za predpokladu, že karbonáty sú rozpukané, možno očakávať teplotu vody až 40°C. Pri hlbšom vrte môžeme očakávať teplotu vody až 55°C.

Minerálne vody: Hlavné mesto minerálnych vôd je Šíd. Reliktná morská voda, ktorá je pod Lučencom vyviera z troch vrtov. Pod označením LC-25 je to na ulici Zdenka Nejedlého pri bývalom závode Sternlichta. Navŕtaný bol v roku 1896 a má hĺbku 319m. LC-75 vyviera na Námestí artézskych prameňov(Výstavisko), je z roku 1906 a má hĺbku 356m. LC-24 je vrt na Komenského ulici. Bol vyhotovený v roku 1899 Jozefom Mároczym a má hĺbku 364m.

Minerálne pramene v Lučenci a okolí: LC-1 Boľkovce, LC-35 Nitre pod Ipľom, LC-9,LC-7 Fiľakovo, LC-48, LC-49, LC-73. LC-50, LC-54. LC-55, LC-53, LC-56, LC-57, LC-1, LC-2 Šíd.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Mesto Lučenec SOŠ 2.9941 3982 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.