referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Fiľakovský hrad
Dátum pridania: 27.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Johny700
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 419
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Úvod

Prvá písomná zmienka pochádzala z roku 1242. Hrad bol postavený z kameňa na vulkanickom vrchu čadičovej skaly vysokej 60m. Bol osídlený už pred tatárskym vpádom.

Jeho história je spojená s mnohými významnými menami z čias Rakúsko-Uhorska. Vlastnili ho uhorský kráľ Béla IV., kráľovná Alžbeta, Matúš Čák Trenčiansky. V roku 1554 hrad dobili Turci a okupovali ho do roku 1593. Niekoľko krát vyhorel a spolu s mestom bol zničený. Po zrekonštrovaní ho mesto v roku 1993 sprístupnilo. verejnosti.

Fiľakovský hrad

Na skalných stenách mestečka Fiľakovo sa vypínajú zrúcaniny kedysi slávneho a mocného hradu. Hrad bol založený v 13. storočí. Stavba si vyžadovala veľa tvrdej a namáhavej práce, lebo panovníci nechceli, aby bol ich hrad dobitý nepriateľmi. Na skalných stenách postupne vyrástli obranné veže, silné hradby a rozsiahle hradné miestnosti.

Z najstarších dejín hradu sa pripomenie žaloba proti jeho prvému majiťeľovi Falkošovi znesená zemským snemom za už vtedy nezákonné falšovanie peňazí. Za tieto zločiny musel bojovať s ozbrojeným rytierom. Obávajúc sa vlastnej skazy ušiel z hradu. Hrad sa preto stal kráľovským majetkom. Začiatkom 14. storočia bol majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho, pána Váhu a Tatier a pozdejšie pripadol Karlovi Robertovi. V roku 1423 získalo už vtedy rozsiahle a dôležité mestské podhradie právo s mýtnym právom.

V polovici 15. storočia sa hradu zmocnil kráľ Matej, ktorý kruto trestal lúpežného rytiera Štefana Perényho. V roku 1553 sa hradu zmocnili Turci, ktorým ho zas po tvrdých bojoch zobrali Mikuláš Pálfy a Kryštof Tiefenbach. V roku 1660 vlastnil hrad Štefan Bocskay, ktorý ho veľmi opevnil. V roku 1619 až do roku 1621 bol pánom hradu Gabriel Bethlen a v roku 1660 bol majiťeĺom hradu Štefan Koháry.

Dňa 10. septembra 1682 po dlhých bojoch bol hrad zapálený a nedobytné hradné múry vzbĺkli v plameňoch. Takto v tej dobe skončil hrad a nijaký jeho dedič ho nechcel obnoviť. Dnes už môžeme hrad pozorovať len v zrúcaninách, ale aj tak sa velmi dobre, na tú dobu koľko prežil, zachoval. Výstup na hrad je namáhavý, ale keď sa dostanete hore, tak tá námaha stojí za to.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.