referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Vodstvo
Dátum pridania: 09.01.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: logoman
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 707
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
V tomto referáte o vodstve sa bude rozprávať o pozoruhodných jazerách a úkazoch z oblasti vodstva, ktoré patria do 100 največších divov sveta. Sú to: Jazero Natron a jazero Magadi, Mŕtve more, Eyrovo jazero, Asfaltové jazero. Jazero Natron
A
Jazero Magadi
Jazero Natron vo východnej Afrike je hniezdiskom okolo 3 000 000 malých plameniakov a okolo 50 000 väčších plameniakov. Je zvečša suché a tvoria ho vrstvy uhličitanu sódneho, čiže sódy, ktoré ležia na odpornom čiernom bahne. V oblasti je viacero sódnych jazier, ale Natron a Magadi sú najhlbšie, najteplejšie a obsahujú najviac uhličitanu sódneho. Teplota v jazere môže dosiahnuť teplotu kúpela a povrch vrstiev sódy, bahna usadeného pri brehoch, kde sa rozmnožujú plameniaky, dosahuje teplotu až 65 stupnov Celzia. Kôra na jazere môže byť biela, ružová, alebo hráškovozelená a plytké vody bývajú často vínovočervenej alebo kávovej farby. Uhličitan sódny sa vyplavuje z pôdy a nedalekých sopiek. Obsahuje ho aj pramenitá voda, ktorá vyviera na povrch.

Zaujímavosť:Hor=uce pramene, ktoré sa vlievajú do jazier, sú plné drobných rýb Tilapia grahami, ktoré by v studenej vode zahynuly. V roku 1962 sa pokúsili nasadiť do chovu na jazere Natron asi 2 000 párov bielych pelikánov no neúspešne, pretože vyhynuli ryby, ktorímy sa pelikány živia. Stalo sa to asi preto, lebo obsah sódy v jazere priplavenej z horúcich prameňov bol príliš vysoký.

Mŕtve more
Mŕtve more je vôbec najniššie položenéjazero na zemi a je aj najslanšie. Povrch jazera leží 392 metrov pod hladinou mora a jeho dno ďalších 398 metrov. Obyčajná morská voda obsahuje asi 3,5 % soli, no Mŕtve more jej obsahuje takmer 10 ráz tolko. Mŕtve more vzniklo v časti Velkej priekopovej prepadliny a tvoríobrovskú nádrž, v ktorej prúdi voda. Jej teplota je tak vysoká, že takmer všetká voda, ktorá doň vteká z rieky jordán (4-6,5 miliardy litrov denne), sa vyparí, čím sa more ďalej presáľa. Voda je sýtobelasá, velmi pokojná a taká nasýtená soľou, že sa v nej nedá plávať ani ponoriť. Ak sa chcete namočiť, musíte sa pomaličky zosúvať dozadu, kým neležíte celkom rovno.

Zaujímavosť:Podla starých báji na dne jazera ležia zrúcaniny Sodomy a Gomory. Podla Biblie tieto dve mestá spálil Boh, aby potrestal ich hriešnych obyvatelov. Iba Lót s rodinou smel opustit mesto, no Lótova žena neposlúchla božie príkazy, obzrela sa dozadu a premenila na solný stĺp.

Eyrovo jazero
Eyrovo jazero v strednej časti južnej austráliesú v skutočnosti jazerá dve.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.