referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Doprava v Bosne a Hercegovine
Dátum pridania: 26.06.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: palci71
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 276
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Vnútroštátna doprava:
Vlaková doprava je v Bosne a Hercegovine nemožná, pretože skoro všetky koľajnice a mosty sú zničené. Medzi dedinami premávajú malé autobusy, ktoré sú v zlom stave. Lístky je najlepšie si kúpiť dopredu, pretože spojov je málo a často sú preplnené. (Zíde sa aj miestenka!) Cestovanie krajinou môže byť na mnohých miestach veľmi depresívne. Z malého okienka môžete vidieť len spálené dediny a holé skaly. Hornatá krajina má veľa tunelov a ešte viac vojenských hliadok.

Mestská hromadná doprava v Sarajeve je veľmi pestrá pretože tu premávajú autobusy, električky a trolejbusy zo všetkých častí Európy. Všetko dary od EU. V BaH s výnimkou dvoch krátkych úsekov neexistujú diaľnice. Cesty mnohokrát nemajú ani stredový pruh a ani spevnenú krajnicu. Často je potrebné prechádzať hornatým terénom, výnimkou nie sú ani početné neosvetlené tunely. Na trasách smerom k pobrežiu Jadranského mora sa tvoria v dovolenkovom období kolóny áut, čo zvyšuje riziko dopravných nehôd. Miestna polícia často meria rýchlosť vozidiel na frekventovaných trasách.

Železničná doprava sa pomaly spamätáva z rán spôsobených občianskou vojnou. Zatiaľ je v prevádzke jedno medzinárodné spojenie, ktoré by prípadne mohli slovenskí občania využiť pri ceste do Sarajeva, a to každodenný vlak Sarajevo – Budapešť - Sarajevo. Cesta je však, najmä zásluhou stavu železnice v BaH, dlhá a nepohodlná.železnice 1 040 km
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.