referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Čína
Dátum pridania: 10.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ivaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 841
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Hlavné mesto: Peking (Beijing)
Rozloha: 9 596 960 km2
Obyvateľstvo: 1 284 303 700
Jazyky: Čínština (mandarínska), jazyky menšín
Hlavné náboženstvá: budhizmus, taoizmus, konfucianzmus, ateizmus
Mena: juan = 10 jiai = 100 fenov
Priemerná dĺžka života: 69 rokov
Počet ľudí na jedného lekára: 730
Urbanizácia: 32 %
Gramotnosť: 81%

Čína je nezávislý štát, republika s najvyšším orgánom štátnej moci a jedným zákonodarným zborom. Rozperstiera sa vo východnej a strednej Ázii na pobreží Žltého, Východočínskeho a Juhočínskeho mora. Rozlohou je najväčšia ázijská krajina, a súčasne aj najľudnatejšia krajina sveta. Číňania tvoria 91,9% obyvateľov. Veľké rozdiely v podnebí, rastlinstve, hospodárskom živote aj charaktere osídlenia a obyvateľstva existujú medzi väčšou západnou a menšou východnou časťou Číny. Východná časť je oveľa rozvinutejšia, husto zaľudnená. Nachádza sa tam väčšina poľnohospodárskej pôdy a priemyslu. Rovnomerný rozvoj zeme brzdí nedostatočná komunikačná infraštruktúra. V povodí veľkých čínskych riek vznikla pôvodná čínska civilizácia a základ štátu. Z tohto územia sa šírila kultúra do okolitých krajín (Kórea, Japonsko). Preto Číňania v minulosti volali svoj štát Ríša Stredu.

HISTÓRIA:

Čína sa rozvíjala v povodí riek Chuang-Che a Jan´c ťiang. Predovšetkým na dolných tokoch. Čína je geograficky rôznorodá, a preto sa nerozvíjala rovnomerne. V roku 9 000 pred n.l pozorujeme rozvoj poľnohospodárstva. Okolo roku 3 000 pred n.l prvé mestá, výroba bronzu a vznik najstarších štátnych útvarov. V minulosti tam vládli dynastie:

dynastia Šang
dynastia Čou
dynastia Čchin
dynastia Chan.

Roku 1949 bola vyhlásená Čínska ľudová republika – vláda komunistov na čele s Mao Ce-tungom. Po jeho smrti v roku 1976 bol znovu povolený rozvoj súkromného vlastníctva a trhové prvky v ekonomike. V oblasti vedy a techniky Čína nadlho predstihla Európu. Patria jej tri významné vynálezy, ktoré starovek nepoznal – kníhtlač, pušný prach a kompas. Okrem nich Číne vďačíme aj za papier, konský postroj, uzdu, techniku vrtov, seizmograf, kormidlo, porcelán a ďalšie. Rozvoj astronómie a matematiky bol podnetom k tomu, že sa Číňania dlho zaoberali fyzikou a mechanikou, vytvorili základy chémie a metalurgie, vybudovali obdivuhodné zavlažovacie systémy. Už v 2. stor. poznali zemný plyn a používali ho v kováčstve. Neskôr využívali aj zdroje ropy, ktorú nazývali kamenným olejom alebo lakom a dokázali ju viesť podzemným keramickým potrubím do solivarov pod kotle, v ktorých sa odparovaním získavala soľ.

POĽNOHOSPODÁRSTVO:

Čína je poľnohospodársko-priemyselný štát. V súčasnosti druhá najsilnejšia ekonomika po USA. Ekonomickým základom čínskej kultúry bolo a je poľnohospodárstvo. Pracuje v ňom veľká časť obyvateľov.
Najhlavnejší produkt čínskeho poľnohospodárstva je ryža. Pestuje sa najmä okolo rieky Jang’c Ťiang a na juhu. Ďašími plodinami týchto oblastí sú cukrová trstina, čajovník, arašidy, bavlna a rôzne ovocie. Vo Veľkej čínskej nížine dominuje sója, olejniny a tabak. Po celej krajine sa pestujú zemiaky, strukoviny a zelenina.

Najdominantnejšie chovné zvieratá sú ošípané a hydina, ako aj na pastvinách veľké stáda hlavne oviec a kôz, ale aj koní a oslov. Veľký význam majú ryby. Na hodváb sa chová priadka morušová.

Čína má veľké nerastné bohatstvo. Patrí jej prvé miesto na svete v produkcii čierneho uhlia, v ťažbe rúd wolfrámu a druhé miesto v ťažbe cínu. Významná je aj ťažba ropy, zemného plynu a železnej rudy, produkcia antimonu, medi, olova, zinku, mangánu a striebra. Z nerastných surovín je to baryt, grafit a fosfáty. Okolo 80% elektrickej energie získava Čína zo spaľovania uhlia. Zvyšok pripadá na vodné elektrárne, hlavne na juhozápade. Stavajú sa dve atómové elektrárne. Kladie sa dôraz na ťažký priemysel, hlavne na výrobu ocele pre rozvíjajúci sa dopravný priemysel a ľahké strojárstvo - bicykle a motocykle. Čína je jedným z najvýznamnejších výrobcov umelých hnojív a cementu. Významný je tiež textilný, potravinarsky a hutnicky priemysel, výroba spotrebnej elektroniky (televízory a magnetofóny) a petrochémia.
Obchoduje hlavne s Japonskom , USA a krajinami EU. Z krajiny sa vyváža textil, elektronika a chemické výrobky. Dovážajú sa stroje, zariadenia, nové technológie a potraviny.

Dopravná sieť je málo rozvinutá, železnice spájajú najdôležitejšie ekonomické centrá. Chýbajú moderné diaľnice a rýchle železnice. Najväčšie letiská sú vo veľkomestách ako je Peking, Šanghaj, Kanton a Hong kong.

Čína má v súčasnosti viacero problémov:

-nedostatočné dodržiavanie ľudských práv
-väčšie rozdiely medzi mestom a vidiekom, vnútrozemím a pobrežnými oblasťami
 
Podobné referáty
Čína SOŠ 2.9776 275 slov
Čína SOŠ 2.9942 3016 slov
Čína SOŠ 2.9505 234 slov
Čína SOŠ 2.9732 2528 slov
Čína SOŠ 2.9443 1117 slov
Čína SOŠ 2.9535 2670 slov
Čína SOŠ 2.9483 474 slov
Čína SOŠ 2.9674 13157 slov
Čína SOŠ 2.9656 6140 slov
Čína SOŠ 2.9685 1703 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.