referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyril a Metod
Utorok, 5. júla 2022
Počasie
Dátum pridania: 10.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cucka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 307
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
V ovzduší vznikajú rôzne deje, ktoré sa menia od miesta k miestu. Mení sa teplota vzduchu, vlhkosť i rýchlosť jeho prúdenia. Aj voda v ovzduší sa mení. Raz ju vidíme ako oblaky, inokedy ako dážd, sneženie alebo hmlu. Všetky zmeny ovzdušia - čiže jeho okamžitý stav - nazývame počasie.

K charakteristikám počasia patrí teplota vzduchu. Meria sa na meteorologických staniciach. Mení sa nielen počas roka, ale aj v priebehu dňa a noci. Najvyššia teplota je napoludnie, keď je slnko najvyššie. Potom postupne klesá. Najnižšia je v noci.

Miesta s najvyššou teplotou na svete sa nachádzajú v tropickom pásme. Smerom od rovníka k pólom teplota vzduchu klesá. Znižuje sa aj s rastúcou nadmorskou výškou. U nás na každých 100 m výšky klesá o polovicu stupňa. Preto sa sneh udrží na najvyšších vrcholoch pohorí niekedy až do leta.

Dážď, sneh, aj krupobitie a rosu označujeme spoločne ako zrážky. Je to vlastne voda, ktorá sa v týchto podobách dostáva z ovzdušia na zemský povrch. Množstvo zrážok sa zaznamenáva na meteorologických staniciach. Meria sa tam množstvo vody (v mm), ktoré naprší. Pravidelene sa potom udáva, koľko zrážok spadlo za deň, mesiac a rok. Mesačné zrážky dostaneme sčítaním zrážok za všetky dni mesiaca, ročné zrážky sčítaním zrážok za všetky dni roka.

Zrážky sú na Zemi rozdelené veľmi nerovnomerne. Najviac zrážok na svete spadne v Čerápundží v Indii, až 12 000 mm za rok. Najsuchšie oblasti sveta sú púšte. V nich spadne za rok len niekoľko desiatok milimetrov zrážok.
 
Podobné referáty
Počasie 3.0000 1042 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.