referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenko
Štvrtok, 9. februára 2023
Ázia
Dátum pridania: 27.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tuning
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 668
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Ázia je najväčším svetadielom a má najväčšiu škálu rekordov. Je v nej najvyššie, najnižšie a najchladnejšie miesto na zemeguli. Mount Everest v Himalájach je najvyšším bodom sveta, Himaláje sú pomerne mladé horstvo a ešte stále sa dvíhajú. Začali sa tvoriť, keď India narazila na ázijská blok. Mŕtve more v západnej časti je najnižším bodom sveta. Zamrznuté pustatiny v severnej časti Sibíra patria k najchladnejším miestam na zemi, je to oblasť trvalého mrazu, čiže permafrostu. Iba v lete sa niekedy ľad na povrchu roztopí. Ázia má zo všetkých svetadielov najviac obyvateľov. V Číne žije 1,2 miliardy ľudí, v Indii 940 miliónov.

Severná časť Ázie tvoria staré horstvá a plošiny. v strednej časti kontinentu dominujú Himaláje a Tibetská náhorná plošina, ktorá sa tiahne až na sever do Číny. V juhovýchodnej Ázii je veľa ostrovov. V tejto oblasti sú časté zemetrasenia a výbuchy sopiek. Niektoré z ostrovov vznikli po vulkanickej činnosti.

Púšte a vysoké horstvá v Ázii sú takmer neobývané. Veľká časť Ruskej federácia má nízku hustotu osídlenia. Singapur je jedným z najhustejšie obývaných miest sveta. Husto osídlené sú aj Japonsko a India. Vyše 20 % obyvateľov sveta žije v Číne, počtom obyvateľov sa k nej rýchlo približuje India.

Spôsob, akým ľudia osídlili tento svetadiel, určili hrozivé masívy, vypriahnuté púšte a žírne nížiny. V úrodných oblastiach sa ľudia intenzívne venujú poľnohospodárstvu a najhustejšie zaľudnené oblasti sú tam, kde je úrodná pôda a veľké rieky. Nerastné bohatstvo pritiahlo ľudí aj do nehostinných častí kontinentu: v púšťach juhozápadnej Ázie je ropa, chladný Sibír má ropu, zemný plyn a iné suroviny.

Pre veľkú časť obyvateľov Ázie je jediným zdrojom príjmu poľnohospodárstvo. Vo východnej Číne a Rusku dominuje ťažký priemysel. Priemyselne najvyspelejšou krajinou je Japonsko. Niektoré krajiny na pobreží Tichého oceánu napríklad Taiwan, zaznamenali v posledných rokoch prudký hospodársky rozvoj.

V Ázii sa nachádza vyše polovice svetových zásob ropy a zemného plynu. Najvýznamnejšie náleziská sú v oblasti Perzského zálivu a západnej Sibírii. Na Sibíri a v Čine sa uhlie využíva ako palivo v hutníctve. hojný je aj výskyt rúd v juhovýchodnej Ázii, platiny a niklu na Sibíri.

Väčšia časť Ázie má kontinentálne podnebie, výnimkou sú pobrežné oblasti. Tam, kde podnebie nezmierňuje vplyv oceánu, teplota cez deň vystupuje pomerne vysoko a v noci prudko klesá. Zrážok je v Ázii pomerne málo, takže tam vzniklo viacero veľkých púští. Na zamrznutých sibírskych planinách bola nameraná teplota až – 86°C. Ostrovy Juhovýchodnej Ázie majú tropické podnebie. Južná a východná časť kontinentu býva v určitých obdobiach roka vystavená pôsobeniu vetra zvaného monzún. Tvorí sa nad Indickým oceánom a sprevádza ho silné prúdenie vzduchu a lejaky, ktoré často celkom zničia mestá i dediny na pobeží a v nížinách.

Rozsiahle oblasti Ázie sú neobrábané, pretože pôda nie je dostatočné úrodná alebo podnebie je prichladné či prisuché na pestovanie plodín. Tibetská náhorná plošina, veľké územie na Sibíri a Aralský polostrov sa poľnohospodársky takmer nevyužívajú. Najúrodnejšie pôda je vo východnej Číne a v Indii, kde je hlavnou plodinou ryža. Niektoré oblasti profitujú z pestovania určitých plodín. Sú to napríklad ďatle v juhozápadnej Ázii, kaučukovníky a kokosové orechy v juhovýchodnej Ázii, čaj v Indii, Číne a na Srí Lanke.

Created by Tuning Rožňava
 
Podobné referáty
Ázia SOŠ 2.9701 316 slov
Ázia SOŠ 2.9613 501 slov
Ázia GYM 2.9624 349 slov
Ázia GYM 2.9682 382 slov
Ázia GYM 2.9523 1377 slov
Ázia GYM 2.9681 2122 slov
Ázia GYM 2.9438 465 slov
Ázia 2.9614 2474 slov
Ázia GYM 2.9895 4892 slov
Ázia GYM 2.9532 1312 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.