referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Piatok, 29. septembra 2023
Delft
Dátum pridania: 04.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bocker
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 401
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

Mesto Delft sa nachádza medzi Rotterdamom a Den Haag, čo z neho robí ľahko dostupné a často navštevované miesto. Z Haagu sem chodí dokonca električka číslo 1.

Ak niekto z vás už o Delfte počul, bolo to asi v súvislosti s keramikou Delft´s blauw, ktorú môžete vidieť v nespočetnom množstve obchodíkov v centre Delft. Ak vás zaujíma výroba, môžete si zájsť na návštevu do Koninklijke Porceleyne Fles - fabriky na výrobu tejto keramiky.

Nie je to však jediné, čo toto mesto skrýva. V krásnom historickom centre, nájdete Nieuwe Kerk, kde sa od smrti Willema Oranžského (ktorý zomrel v Delfte 10. júla 1584) pochovávajú členovia holandskej kráľovskej rodiny.

Môžete si vyjsť aj na vežu a pozrieľ si Delft z vtáčej perspektívy. Napriek úzkym schodom to určite stojí za to.

Neďaleko Oude Kerku žil a pracoval slávny delftský maliar Johannes Vermeer. Jeho dom na Oude Langedijk uz bohužiaľ nestojí.

Okolo radnice sa popri Vismarkte (Rybom trhu) dostanete k Oude Kerku, kde je okrem iných slávnych aj menej známych delftčanoch, pochovaný aj Johannes Vermeer. Jeho hrob nájdete v prednej časti tohto prekrásneho, aj keď stroho zdobeného, kostola.

Prechádzka po Delft je príjemným objavovaním krásnych zákutí tohto fotogenického mestečka. Po Delft sa však môžete previesť aj na voze ťahanom koníkmi (odchádza spred radnice) alebo sa odviesť lodičkou.

Napriek tomu, že v sa v Delft narodil a žil Johannes Vermeer, nenájdete v miestnych múzeách ani jeden jeho obraz. Na to si musíte zájsť do Mauritshuis v Den Haag alebo do Rijksmusea v Amsterdame. Napriek tomu vám z Delftských múzeí odporúčam Lambert van Meerten Museum. Nachádza sa v dome neďaleko Oude Kerk a vďaka svojmu dobovému zariadeniu a množstvu delftských kachličiek môžete pocítiť domácku atmosféru historických Delft.

Ak už máte histórie dosť, alebo začínajú byť vaše deti nespokojné, neďaleko Delftskej vlakovej stanice sa nachádza Terárium Serpo. Lenivé krokodíle a po nich lezúce korytnačky alebo pavúky a hady - na čo len máte chuť.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.