referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Trebišov
Dátum pridania: 22.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kompot
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 937
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Trebišov je neveľké mesto, nachádzajúce sa na východe Slovenska. Vôbec prvá písomná zmienka o TV pochádza z roku 1254. Za tie roky mesto prešlo vývojom. Ma pestrú minulosť a aj historické pamiatky.

Ak prichádzame do TV z juhu, hneď prvá pamiatka je barokovo-klasicisticky kaštieľ. Tento neskorobarokový a neskôr klasicisticky upravený kaštieľ pochádza z roku 1786. V tej dobre ho dal postaviť gróf Imrich Csáky. Dominantnými prvkami kaštieľa je reprezentačný balkón, ktorý podopiera osem klasicistických stĺpov a barokový štíť. Na cele kaštieľa sa nachádza plastikový štíť rodiny Csákyovcov a plastikový znak, ktorý je symbolom lovu. V minulosti sa tu totiž pravidelne každý rok 3. novembra na Huberta konali významné hony na líšku.

V minulosti sa v interiéroch nachádzalo mnoho drahých a luxusných výrobkov. Najcennejšie z nich boli ale prevezené do Budapešti a do Tiszadobu. V okolí kaštieľa sa nachádza francúzska záhrada s fontánami, ale aj park a budovy ako koniareň, čeľadinec a iné. V rokoch 1949-1978 slúžili priestory kaštieľa Nemocnici s poliklinikou, no po jej odchode niekoľko rokov kaštieľ chátral. V tejto dobre je v priestoroch kaštieľa Vlastivedne múzeum.

Neďaleko kaštieľa, pri jazierku v parku sa nachádza zrúcanina hradu Paric. Nížinný vodný hrad Paric pochádza z obdobia 12-13 st. Predpokladá sa, že hrad mal tri podlažia. Na V strane hradného areálu bola vystavaná štvoruholníková vstupná veža a na nádvorí studňa omurovaná kameňom s vnútorným priemerom 160 cm. Až v období 15.st bola pri hrade vystavaná vodná priekopa. Našlo sa tu mnoho archeologických nálezov. Remeselne nástroje. Podkovy, zbrane, šperky, kachliarska keramika, uhorské mince, poľské groše, a iné.

Len zopár metrov od hradu je umiestnene Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho. Mauzóleum patrí medzi najcennejšiu kultúrne chránenú pamiatku v TV. Bolo postavené v roku 1893 podľa projektu nemeckého architekta Arthura Meininga v neogotickom slohu. Sarkofág nachádzajúci sa vo vnútri je dielom sochára Juraja Zalu. V mauzóleu sú umiestnene pozostatky grófa Júliusa Andrássyho, jeho manželky Kataríny Kendeffeyovej a ich syna Teodora Andrássyho. Taktiež sa tam nachádza plastikový vznášajúci sa anjel, ktorý svojimi mohutnými peruťami symbolicky ochraňuje duše zosnulých. Okrem neho pri sarkofágu kľačí a plače socha ich dcéry Heleny. Sú tam umiestnene taktiež erby rodín Andrássyovcov a Kendeffeyovcov, ktoré symbolizujú manželský zväzok medzi zosnulými.

Rovno po ceste od mauzólea, pri hlavnej vstupnej bráne do parku sa nachádza Rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie. Pôvodný kostol je datovaný ešte pred rokom 1404. Je to skvostná pamiatka gotickej architektúry. Interiér kostola pozostáva z niekoľkých oltárov, nástenných malieb a triumfálneho oblúka. Strop svätyne tvorí osem obrazov o živote Panny Márie. Strop lode tvorí zasa dvanásť obrazov o živote svätého Pavla Pustovníka. Na bočných stenách lode sú umiestnené dva monumentálne obrazy z roku 1777 z obdobia rokoka. Pri vchode do sakristie sú dva epitafy, patriace Janovi a Imrichovi Perényiovcom. Nachádza sa tam aj kamenná krstiteľnica a pseudorokokové kreslo.

Kreslo dal vyrobiť gróf Július Andrássy na počesť Františka Jozefa I., ktorý istý čas prebýval v kaštieli. Kreslo je vyrezávané z dreva s bohatou mušľovou a rozviliovou výzdobou a taktiež s postavami anjelov. Je pozlátené plátkovým zlatom a očalúnené purpurovým plyšom v štýle pseudorokoka druhej polovice 19.storočia. Neskôr ho gróf Teodor Andrássy daroval kostolu. V tesnej blízkosti kostola je pavlinský kláštor. Ten je v dnešnej dobe využívany ako základná umelecká škola a a farský úrad.

Vedľa kláštora je Mariánske súsošie, ktoré pochádza z roku 1880. Patrí k dielam doznievajúceho rokoka s niektorými prvkami klasicistického slohu. Je tvorené z plastiky Madony, šliapajúcej na hada. Po jej pravici stoji svätý Ján Nepomucký a po lavici patrón a ochranca pred požiarmi, sv. Florián.

Posledná pamiatka nachádzajúca sa na hlavnej ulici, vedľa súsošia je, Gréckokatolícky chrám nanebovzatia Presvätej Bohorodičky. Roku 1817 bol položený základný kameň gréckokatolíckeho chrámu. Staviteľom chrámu bol Jozef Turčáni a výstavba trvala sedem rokov od 1818 do 1825. V štyridsiatych rokoch postihla chrám živelná pohroma, čo malo dopad na zrútenie kostolnej veže. Výstavba chrámu sa ukončila v roku 1901.

Hlavná ulica je bohatá na pamiatky. Okrem všetkých, ktoré som už vymenovala, je tu ešte jedna. Azda najstaršia. Nenachádza sa nikde v centre ale v areáli Centra voľného času. A je to románsky kostol sv. Ducha. Pochádza z obdobia 12.-13. storočia.
Jeden človek, ktorý si nepraje byť bohužiaľ menovaný, raz o Trebišove povedal: "Trebišov je jedno krásne mesto s bohatou minulosťou a nádhernými pamiatkami, len škoda, že nie všetci si to uvedomujeme a vedome toto mesto aj s pamiatkami ničíme.”
 
Podobné referáty
Trebišov 2.9904 153 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.