referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dobromila
Štvrtok, 28. októbra 2021
Pakistan
Dátum pridania: 22.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: matus200
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 964
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Názov krajiny: Pakistanská islamská republika
Rozloha: 803 940 km2
Počet obyvateľov: 165 803 560 (2006)
Štátne zriadenie: republika
Geografická poloha: južná Ázia Mapa Pakistanu
Časové pásmo: Slovensko +3 hod.
Podnebie: Púštne podnebie na juhu krajiny, suché, kontinentálne na severe. V mesiacoch apríl až jún dosahujú horúčavy v niektorých oblastiach 50°C, vo východnej časti monzúnová klíma. Obdobie dažďov trvá od júna do augusta, v septembri až máji panuje suché, horúce počasie.
Hlavné mesto: Islamabad
Mena: pakistánska rupia (PKR)
Jazyky: anglický, urdský (úradné), panžábčina (48%), sindhsky (12%), paštúnsky (8%), balúčsky (3%)
Správne členenie: 4 provincie, 1 federatívne spravované kmeňové územie, teritórium hlavného mesta
Národnost. zloženie: Pandžábci, Sindhovia, Urdi, Balúči, Paštúni
Náboženstvo: islam (97%), sunitský (77%), ší´itsky (20%)

Víza a doklady: Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas a príslušné vízum, o ktoré je možné požiadať na veľvyslanectve Pakistanu vo Viedni

Dejiny: Pakistan, spolu niektorými časťami západnej Indie bol obývaný vyspelou mestskou kultúrou už pred 4500 rokmi. Okolo roku 326 p.n.l. sa stal súčasťou ríše Alexandra Veľkého. Neskôr sa stal centrom budhistickej kultúry s centrom v meste Taxila, (na západ od Islamabadu). Islam sa do krajiny dostal v 8. storočí spolu s arabskými kupcami. Po rozpade ríše Veľkých Mogulov
v 18. storočí sa región dostal pod kontrolu britskej Východoindickej spoločnosti. V tomto období boli niektoré územia pod pod kontrolu Sikhov. Angličania ich vystriedali v prvej polovici 19. storočia, kedy sa Pakistan sa stal súčasťou Britskej Indie. V roku 1947 sa provincia rozdelila na moslimský Pakistan a na prevažne hinduistickú Indiu. Krajina bola vtedy zložená z dvoch častí, Pakistanu a Východného Bengálska. V roku 1971 sa Východné Bengálsko odtrhlo a bola vyhlásená Bangladéšska ľudová republika. Po Indo – pakistanskej vojne musel Pakistan Bangladéš uznať. Vzápätí sa k moci dostal vojenský režim, ktorý trval 12 rokov. Od roku 2001 do súčasnosti je na čele štátu generál Parvíz Muššaráf.

Bezpečnost. riziká: Krajinu postihlo v októbri 2005 silné zemetrasenie, najväčšie škody napáchalo v oblasti Kašmíru, mestách Islamabad či Muzaffarabad. Poškodená karakoramská diaľnica je čiastočne prejazdná, zatiaľ iba pre osobné vozidlá.
Neodporúčajú sa výlety do severozápadných príhraničných provincií, provincie Sindh, veľkých miest v Pandžábe. Nebezpečné je mesto Lahore, kde stále hrozí nebezpečenstvo bombových atentátov. V severných a severozápadných pohraničných provinciách je vyhlásený vojnový stav. Cudzinci sa stávajú cieľom teroristických útokov v celej krajine. Ohrozené sú budovy západných spoločností, vládne objekty a úrady, kresťanské zariadenia.

Doporučuje sa vyhýbať veľkým zhromaždeniam ľudí, správať sa nenápadne, dbať na opatrnosť v reštauráciách, na trhoviskách, pri prehliadke pamätihodností a v hoteloch. V krajine platí, s výnimkou niektorých hotelov absolútny zákaz požívania alkoholu. Za vlastníctvo a užívanie drog hrozí až trest smrti. Za priestupok proti islamu sa považuje aj príliš tesné oblečenie, u mužov sú neprípustné krátke nohavice, u žien odhalené precia a nohy vyše kolien.

Zdravotníctvo: Úroveň zdravotníctva je nižšia ako v európskych krajinách. V hlavnom meste je kvalitná nemocnica s lekármi, ktorí študovali v USA. Väčšina odborných a všeobecných lekárov má miestne školy a zriedkavo ovládajú cudzie reči. Vo veľkomestách ako Karáčí, Pešavár a Lahore je vysoký výskyt osôb nakazených vírusom HIV, v severozápadnej pohraničnej provincii bol zaznamenaný výskyt smrteľného "konžského vírusu". Miestne zdravotnícke úrady varujú pred epidemickým šírením hepatitídy typu A,B,C na území celej krajiny, lokálne sa vyskytuje malária, lepra a tuberkulóza. Odporúča sa vziať so sebou lekárničku s bežnými liekmi a doplniť ju o preparáty proti črevným chorobám.

Musíte vidieť:
Láhaur - centrum Pandžábu, originálny mix koloniálnej a miestnej architektúry dôb Veľkých Mogulov;
Multan – najstaršie mesto Pakistamu, významné centrum islamu;
Nanga Parbat - majestátny masív druhej najvyššej hory v Pakistane;
priesmyk Khunjerab - jeden z vrcholov karakorumskej diaľnice s národným parkom;
Nathiagali – bývalé letné sídlo koloniálnej vlády Pandžábu;
Takht-i-Bahi – budhististický kláštor v kamennej scenérii regiónu Gandhara;
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Pakistan 2.9847 1534 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.