Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Rakúsko

Rakúsko leží v strednej Európe. Nemá prístup k moru. Susediace štáty sú: Nemecko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Taliansko a Lichtenštajnsko. Tri štvrtiny územia zaberajú Alpy. Najvyššiu výšku dosahuje Grossglockner, a to 3.797 metrov nad morom. Severné Rakúsko leží na Viedenskej pánvi. Z politického hľadiska sa Rakúsko delí na spolkové krajiny.

83.850 kilometrov štvorcových
7,8 mil. obyvateľov
Rímski katolíci.
Zloženie: Rakúšania, národnostné menšiny Slovinci,Česi, Slováci, Maďari
Viedeň
EURO (V minulosti ATS - rakúsky šiling)

Územie Rakúska bolo v staroveku osídlené keltskými kmeňmi. Prvým kráľovstvom bolo Noricum. Za čias rozkvetu Rímskej ríše bolo územie dnešného Rakúska jej súčasťou. Od 13. storočia patrilo Rakúsko rodu Habsburgovcov. Reformné hnutie rozkvitalo za vlády Márie Terézie a Jozefa II. Až v r. 1919 sa Rakúsko stalo samostatným štátom.

Rakúsko susedí so Slovenskom. Vzdialenosť hlavného mesta Viedeň od Bratislavy je 60 km.

Rakúsko patrí medzi bezpečné krajiny. Príjemné prostredie a výborná atmosféra vás čaká hlavne v lyžiarskych strediskách, kde úcta k turistovi patrí medzi nesporné klady perfektnej dovolenky. Aj Viedeň patrí medzi pomerne bezpečné mestá v porovnaní s ostatnými európskymi mestami.

Doporučujeme zdravotné pripoistenie. Jediným očkovaním, ktoré by bolo vhodné pri výletoch do prírody, je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.

Rakúsko je turisticky obľúbenou krajinou pre svoje mierne podnebie. Vzhľadom na výborné snehové podmienky sa Rakúsko stalo lyžiarskou veľmocou. Príjemné prostredie na turistov čaká v reštauráciach i hoteloch. Obchodná sieť je v Rakúsku veľmi rozvinutá. Obchodné centrá sú otvorené do večerných hodín od pondelka do piatka, a v sobotu do popoľudňajších hodín. Výmena valút je možná v zmenárňach, bankách a hoteloch. Väčšina bánk má otvorené od 8:00 do 12:30 a od 13:30 do 15:00 hod. Úradným jazykom je nemčina.

Podnebie je mierne kontinentálne, predovšetkým v nížinách. Pohoria majú drsnejšie horské podnebie s nižšími teplotami. Viedeň má priemernú ročnú teplotu 9,1 stupňa Celzia a zrážok 647 mm. Teplota v jaunári klesá na mínus 1,7 stupňa Celzia a v júli stúpa na 19,4 stupňa Celzia. Najvyššie teploty sa v Rakúsku vyskytujú v júli a v auguste, spravidla do 25 stupňov Celzia. Najchladnejší je január a december, čo je dané Alpským prostredím.

Viedeň - Štátna opera z 19. storočia, Burgtheater, barokový kostol Karlskirche, zámok Schönbrunn - svetové dedičstvo UNESCO, Umelecko-historické múzeum, Stephansdom - Katedrála s vysokou gotickou vežou, Letný palác Belveder, Schwarzenberský palác, Musikverein, Pavilon Secesie, Nová Radnica z 19. storočia, Hofburg, Ankeruhr - orloj, Práter - zábavný park, Zimná jazdecká škola (lipicáni), Hundertwasser Haus - mestský obytný dom so stromami, Botanická záhrada, ktorú dala vybudovať Mária Terézia

Linz - Landeshaus
Salzburg - Mozartov rodný dom (foto)
Klagenfurt - Galéria, Botanická záhrada
Krimml - Vodopád, ktorý patrí k najkrajším vodopádom v alpskej oblasti. Kaskáda 3 vodopádov meria spolu 380 metrov. Okolo vedie značkový turistický chodník.
Innsbruck - Univerzita zo 17. storočia , Alpská ZOO, Botanická záhrada. Odohrali sa tu IX. a XII. zimné Olympijské hry.
Passau - hraničné mestečko (foto)
Golfové ihrisko - Semmering, Lechner Zöbern

Niederösterreich - lanovky a železnice:
Kabínková lanovka Raxseilbahn - premáva denne
Ozubená dráha na Schneeberg - známy zelený vláčik premáva od mája do novembra
Sedačková lanovka na Schneeberg - premáva od júna do septembra
Sedačková lanovka na Sondwendstein - premáva denne
Magic Mountain XPress Semmering - veľká osemmiestna kabínková lanovka, ktorá premáva na Hirschenkogel
Ghegova železnica - je zaradená medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Ide o železnicu, ktorá je pretkaná tunelmi, viaduktami a nádhernými výhľadmi. Premáva denne.
Sedačková lanovka a kolobežky v Mönichkirchen - Toto stredisko patrí medzi obľúbené rodinné lokality. Poskytuje krásne panoramatické výhľady a príjemnú atmosféru.
Zábavný park a ZOO v St. Margarehen
Safari park Gaenserndorf
Termálny vodný park Watzmann Sallerhof
Horolezecká škola v Puchbergu

Jaskyňa Hermannshöhle - trištvrtehodinová prehliadka jaskyne v Kirchbergu v Dolnom Rakúsku

Eisriesenweltské jaskyne - ľadové jaskyne neďaleko Salzburgu. Prvý bádateľ objavil vstup do jaskyne v r. 1879, ale hlavnú časť sa podrailo objaviť až v r. 1912.
Innsbruck - Alpská zoologická záhrada
Letná sánkarská dráha - St. Corona - Dráha so zátačkami a tunelmi meria 830 metrov.
Schlegeisstausee - Priehrada s dĺžkou priehradného múru 725 m, výškou 131 m .

Zdroje:
Rakusko - destinacie.sk

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk