referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Biosféra
Dátum pridania: 12.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: RADKA2209
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 920
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 

BIOSFÉRA

Biosféra je časť krajinnej sféry, kde žijú rastliny a živočíchy. Stredná mocnosť biosféry v oceáne sa pohybuje okolo 22km, na kontinentoch 12-21km. Biogeografia je fyziogeografická disciplína, ktorá skúma rastlinstvo a živočíšstvo ako súčasť krajiny. Delí sa na fytogeografiu (rastlinstvo) a zoogeografiu(živočíšstvo). Biológia je veda o živých organizmoch. Ekologické činitele sú teplo, svetlo, voda, pôda, reliéf. Podľa tepla sa delia na teplomilné (melóny, tekvice) a chladnomilné (oziminy). Podľa svetla sa delia na svetlomilné(borovica, dub) a tôňomilné(buk, jedľa). Podľa vody sa delia na vlhkomilné – hygrofyty(lekno, záružlie), suchomilné – xerofyty(kaktus, akácie, sukulenty) a prechodné – mezofyty(nezábudka). Podľa pôdy sa delia na nitrofilné – dusíkaté pôdy(pŕhľava, baza čierna), kalcifilné – vápnité pôdy(Plesnivec alpínsky), acidofilné – kyslé pôdy(čučoriedky, brusnice) a halofyty – zasolené pôdy(borovice, astra, skorocel). Fytocenóza/zoocenóza je zákonitý súbor rastlín/živočíchov, v ktorom platia vlastné pravidlá vzájomného spolužitia (silnejšie druhy vyradia slabšie). Biocenóza je fytocenóza + zoocenóza. Krajinný ekosystém je geobiocenóza, ktorá sa delí na živé organizmy, ich životné podmienky a vzájomné vzťahy medzi nimi.

Bioklimatické pásma

Klimatické podmienky - od rovníka k pólom – pásmovité usporiadanie rastlinstva a živočíšstva. Prvotnou príčinou členenia biosféry zo stúpajúcou nadmorskou výškou je zmena klimatických podmienok, zo stúpajúcou nadmorskou výškou teplota klesá a pribúdajú zrážky.

1.Pásmo tropických dažďových lesov – Amazonská nížina, Konžská panva, Sundské ostrovy. Je tu najbohatšia vegetácia na Zemi(druhy). Vzhľad lesa je po celý rok rovnaký pretože je tu teplo a vlhko. Sú tu bujné, husté lesy, vysoké do 60m, ktoré tvoria 4-5 poschodí. Nazývajú sa aj pľúca Zeme. Amazonská nížina - leňochod, mravčiar, vrešťan, kolibrík, Konžská panva – gorila, šimpanz.

2.Pásmo tropických saván – Sú to vysoko trávnaté(2-3m) a krovité porasty s roztrúsenými stromami. Strieda sa tu obdobie sucha a dažďov. Rastú tu baobaby a akácie(vlahu si uchovávajú v kmeni alebo kožovitých listoch). Sú tu antilopy, zebry, levy, slony, hyeny, gepardy, jaguáre...

3.Pásmo púští – Afrika, Austrália, Ázia. Je v oblasti obratníkov. Oáza sú miesta v púšti, kde podpovrchové vody vystupujú na povrch – palma datľová. Veľké teplotné rozdiely spôsobuje to, že tu chýba vegetácia. Vadí a creek sú občasné korytá riek – Afrika, Austrália. Sahel je polopúšť – miesto medzi púšťou a savanou. Dezertifikácia je rozširovanie púští na úkor saván, napr. pasením dobytka....

4.Pásmo stredomorského rastlinstva – Je to oblasť okolo Stredozemného mora, S a J Afriky. Listy neopadávajú, pretože sú tu teplé a daždivé zimy. Tvrdé kožovité listy zabraňujú vyparovaniu vody z nich. Riedke, vždyzelené prevažne krovité oblasti. Macchie je najrozšírenejšia formácia. Vavrín, dub korkový, céder, eukalyptus, pínie a zo zvierat makak magot., ženetka, jašterica, chameleón, gekon.

5.pásmo monzúnových lesov – Juhovýchodná Ázia -Suptropická oblasť

6.Pásmo stepí – Sú to nízko trávnaté oblasti bez stromov. Je tu málo zrážok, vysoké teploty → krajina bez lesov. JZ Ukrajina, Mongolsko, Kazachstan, Maďarsko(pusta), Severná Amerika(prérie), Južná Amerika(pampy). Step, kde je viac zrážok sa nazýva lesostep, a kde je menej zrážok – polopúšť.

7.Pásmo listnatých a zmiešaných lesov – Je to mierne pásmo – Európa, J Chille, J Tasmánie.

8.Pásmo ihličnatých lesov – tajga – Kanada, Eurázia – od Škandinávie až po Tichý oceán

9.Pásmo tundier – Sú to najsevernejšie okraje Ameriky a Eurázie. Rastú tu len machy, lišajníky, zakrpatené brezy a vŕby.

10.Pásmo polárnych pustatín – Nachádza sa okolo pólov.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Biosféra SOŠ 2.9515 2157 slov
Biosféra SOŠ 2.9729 309 slov
Biosféra SOŠ 3.0093 475 slov
Biosféra GYM 2.9322 558 slov
Biosféra GYM 2.9632 667 slov
Biosféra 2.9920 403 slov
Biosféra GYM 2.9907 974 slov
Biosféra GYM 2.9876 958 slov
Biosféra 2.9501 371 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.