referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Európa
Dátum pridania: 19.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: KikusQa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 521
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Európa je druhým najmenším svetadielom. Tvorí západný výbežok rozľahlej euroázijskej pevniny. V severnej a západnej časti Európy sa rozprestierajú staré horské masívy, z ktorých najväčšie výšky dosahujú južne situované Alpy. Veľká časť obyvateľov žije na husto osídlenej Severoeurópskej nížine, ktorá zasahuje od južného Anglicka cez severné Francúzsko a Nemecko až do Ruska.

V poslednej ľadovej dobe ľadovce vyhladili severozápadnú časť Európy. Alpy sú mladšie a rozoklanejšie-vyvrásnili sa, keď sa Afrika zrazila s Európou. Severoeurópska nížina je pokrytá hrubou vrstvou úrodnej pôdy, ktorá umožňuje pestovanie rozličných poľnohospodárskych plodín. Alpy sú najvyšším európskym horským masívom. Vyvrásnili sa asi pred 65 miliónmi rokov. Jedným z ich najpôsobivejších vrchov je Matterhorn. Na západe sa európska pevnina dvíha od pobrežia Atlantického oceánu k Centrálnemu masívu vo Francúzsku a najvyššiu výšku dosahuje v Alpách. Medzi Alpami a Karpatmi je Veľká dunajská kotlina, ktorou preteká Dunaj smerom k Čiernemu moru.

Severné pobrežie európskeho kontinentu presahuje severný polárny kruh. V Nórsku ľadovce prenikli až do hlbokých fjordov so širokým dnom. Severoeurópska nížina sa vyznačuje nízkym kopcovitým a nížinatým povrchom. Veľká časť sa využíva na pestovanie rozličných plodín, napr. pšenice a cukrovej repy.

V severozápadnej Európe sú jedny z najstarších vrchov na svete. V poslednej ľadovej dobe ich zaoblili ľadovce, také sú napríklad horské masívy vo Walese.

Sila vetra a vĺn vytvorili na pobreží Atlantiku bizarné útvary, napríklad pieskové duny na pobreží Francúzska. V 18. a 19.stročí v období priemyselnej revolúcie počet obyvateľov Európy rýchlo rástol. V 20.storočí Európu postihli vojny, ktoré zmenili jej politickú mapu. V rokoch 1989-1991 krajiny za ,,železnou oponou" poznačila vlna politických reforiem: v krajinách východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu padli komunistické vlády. V západnej Európe 15 krajín Európskej únie diskutuje o užších politických a hospodárskych vzťahoch.

V Európe žije vyše 700 miliónov ľudí, z toho veľká časť v mestách. V Belgicku a Holandsku tvorí mestské obyvareľstvo takmer 90%. V južnej a východnej časti Európy žije väčšina obyvateľov na vidieku. Krajiny severnej Európy majú najmenej obyvateľov, pretože v niektorých oblastiach je príliš chladno na život.

V Európe je silná tendencia prejavovať národnú a kultúrnu svojbytnosť. Jedným z príkladov je Baskicko na hranici juhozápadného Francúzska a Španielska. Životná úroveň v krajinách východnej Európy je vo všeobecnosti oveľa nižšia ako v krajinách západnej Európy. Aj najprosperujúcejšie krajiny však majú problém s bezdomovcami a nezamestnanosťou.
 
Podobné referáty
Európa SOŠ 2.9067 733 slov
Európa SOŠ 2.9835 963 slov
Európa SOŠ 2.9817 505 slov
Európa GYM 2.9287 900 slov
Európa 2.9575 691 slov
Európa GYM 2.9609 452 slov
Európa GYM 2.9736 658 slov
Európa 2.9409 552 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.