referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Lukáš
Pondelok, 18. októbra 2021
Guatemala
Dátum pridania: 18.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: matus200
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 835
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Je srdcom mayského štátu v Centrálnej Amerike. Je to krajina, ktorá sa dlhé roky zmietala v šialenej občianskej vojne. Tento štát je tretím na svete v počte sopiek, má ich celkom 37, viac ich má už len Japonsko, (86) a Indonézia. Mnohé z týchto sopiek sú stále aktívne.

Pôsobivé mayské zrúcaniny boli zničené mnohými zmetraseniami, a čo nezničil živel, bolo zničené devastáciou a represiami, ktoré tento štát postihli. I napriek všetkým týmto neduhom, čo prenasledovali túto krajinu, nájdete tu prekrásne Mayské pyramídy, ktoré sú roztrúsené po džungli. Postavené boli medzi rokmi 700-800 po Kristovi. Tie najkrajšie pyramídy sa nachádzajú v oblasti Petén na Yucatánskom poloostrove, v Tikale, pretože toto mesto bolo v minulosti najväčším strediskom mayskej kultúry.

Poloha: Centrálna Amerika.
Rozloha: 109 000 km2
Hranice: Na severe a severozápade tvorí hranicu Mexico, na západe hraničí s Tichým oceánom, na juhu s El Salvadorom a na východe susedí s Hondurasom a Belize.

Horstvo a nížiny:

Na západe krajiny vystupujú hory Sierra Madre del Sur, ktoré sú vysoké cez 3900 metrov. V džungli, v časti Petén sú plantáže banánovníkov, v pôde ktorých sa dajú dokonca nájsť aj kosti z dinosaurov. Najvyšším bodom v krajine je sopka Tajumulco, ktorá meria 4211 metrov. Sopky, ktoré sa tu nachádzajú sú najvyššími v strednej Amerike. Najväčšie jazero je Izabal - 960 km2.

Podnebie:

Pobrežie Tichého oceána má tropický charakter, teploty dosahujú okolo 38 stupňov, je tu však veľmi vysoká vlhkosť vzduchu. Vo výškach i napriek vysokým denným teplotám mrzne. Medzi mesiacmi máj a október je daždivá sezóna, od októbra do mája je suchá sezóna. V oblasti Tikalu sú priemerné teploty okolo 33 stupňov a vlhkosť vzduchu predstavuje takmer 100%.

Počet obyvateľov:

Cca 11 mil., ročný nárast je okolo 2,5 %-ta. Z počtu 11 mil. obyvateľov má 56 % španielsky pôvod, 44 % sú Mayovia. Úmrtnosť detí predstavuje 58 úmrtí na tisíc narodených detí, (r. 1991). Hustota obyvateľstva: Cca 100/km2.

Priemerný vek dožitia: Ženy - 63, muži 59 rokov.
Mena: Quetzal (Q) - kecal = 100 ceutavov, (1 USD= cca 8 Q).

Takmer všade berú kreditky, ale je treba mať aj hotovosť, lebo v stánkoch, resp. v pouličnom predaji sa platí cash, t.j. v hotovosti. Názov meny je odvodený od vtáka qutzala, ktorý je ich národným vtákom. Je to krásne sfarbený vták, farba celého samčekovho tela je smaragdovozelená, na bruchu červená. Dĺžka tohto vtáka je okolo 40 cm, ale jeho chvost v mnohých prípadoch má dĺžku až 80 cm! Uvidieť ho na vlastné oči býva však problém. Ak však navštívite vedľajší štát HONDURAS, tam ho zaručene uvidíte, tvrdia to domorodci, nie ja...:-).

Banky a zmenárne: Možnosť výmeny peňazí je v Banco de Guatemala. Peniaze Vám odporúčam meniť priamo na letisku v hlavnom meste, resp. na letisku v meste Flores. Možnosť výmeny je aj na čiernom trhu, tam budete mať možno lepší kurz ako v banke, ale zase je tu veľká pravdepodobnosť že Vás okradnú, tak niekedy menej znamená viac!, teda pozor na to!!!!!!!!

HDP: 9,6 mld. USD, HDP na 1 osobu: 980.- USD.

Priemysel a poľnohospodárstvo:

Priemysel je v tejto krajine rozvinutý pomerne málo, aj napriek tomu, že krajina má dosť nerastného bohatstva v podobe, Pb, Zn, Au, Al, antimón. Produkuje však ropu. Pestuje sa tu tabak, cukrová trstina, kukurica, banány. Guatemala obchoduje s USA, El Salvadorom, Costa Ricou, Hondurasom a Mexicom.

Hlavné mesto: Guatemala City (Ciuda de Guatemala, 2 mil.obyvateľov).

Iné väčšie mestá: Quetzaltenang, (cca 100 tis. obyv.), Cobán, Puerto Barrios, (prístav), Zagapa, Bethel, Flores, Tikal... . Úradný jazyk: Úradným jazykom je španielčina, avšak v krajine sa hovorí ešte ďalšími 23 indiánskymi dialektami, napr. Quiche, Kechi, Carchigul.... .

Zriadenie: Republika.

Školstvo: Základné je povinné, ale takmer polovica detí nemá možnosť chodiť do školy, analfebetizmus predstavuje skoro 50 %, u indiánskeho obyvateľstva je to ešte viac, až 80-90 %. Aj keď nevzdelanosť je tu vysoká, Gautemala má 5 Univerzít, z nich San Carlos de Borro-meo, bola založená v r. 1676 a patrí medzi najstaršie v Latinskej Amerike!

Štátne sviatky: 1. 1., Semana Santa - Svätý týždeň, t.j. týždeň pred Veľkou nocou, je najväčším sviatkom v krajine. Rabin Ajau - indiánsky festival - 21-26.7., Deň nezávislosti - september, Deň všetkých svätých - 1.11., od 13 - 21.12 sa oslavuje sviatok - fiesta Svätého Tomáša.

Vierovyznanie: Rímsko-katolícke - 96 % obyvateľstva a fúzia maysko-katolícka.

Etnické skupiny: Domorodé obyvateľstvo - 54 %, mestici - t. j. mix európanov s indiánskou rasou 42 %, 4 % tvorí biela rasa. 
 
Galéria k článku [5]
Podobné referáty
Guatemala SOŠ 2.9717 825 slov
Guatemala GYM 2.9725 332 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.