referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Nemecko
Dátum pridania: 08.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Sutam
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 816
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Nemecko ležiace v strede Európy patrí k najbohatším štátom na svete. Vo svojej súčasnej podobe je jednou z najmladších krajín Európy. Po 2. svetovej vojne bolo rozdelené na dve časti – západné Nemecko so západným spôsobom demokracie a sociálne východné Nemecko. V roku 1990 sa oba štáty zlúčili. Východná časť Nemecka sa dnes usiluje prekonať dedičstvo hospodárskeho úpadku a zdevastovaného životného prostredia, ktoré zanechala komunistická minulosť.


Životné prostredie

Vďaka úspechu strany zelených si Nemci dobre uvedomujú potrebu ochrany životného prostredia. Existujú tu veľmi prísne kontroly znečistenia – Nemecko zaviedlo katalyzátory a používanie bezolovnatého benzínu. Väčšina domácností vytrieďuje tri druhy separovaného odpadu, takže domový odpad je možné opätovne spracovať.


Povrch krajiny

Nemecko je mnohotvárna krajina. Prechádza od úrodných rovín na severe až po zasnežené vrcholky Bavorských Álp. Jednou z najznámejších a najmalebnejších oblastí je Čierny les na juhozápade. Názov dostal podľa tmavých ihličnatých stromoch, ktoré tu rastú.

Vnútrozemské vodné cesty

Rozsiahla sieť nemeckých vodných prieplavov a riek je životne dôležitá pri prevoze nákladov. Na riekach ako Rýn bežne vidno riečne člny rozvážajúce tovary po krajine i ostatných častiach Európy. Vo východnom Nemecku je rieka Odra dôležitou vodnou cestou na prevoz tovarov do Poľska. Na súši má Nemecko vynikajúce diaľnice a rýchly, výkonný systém železníc.

Spolkové krajiny

Po roku 1871 sa stalo Nemecko jedným štátom predtým bolo rozdelené na mnohé nezávislé štátiky. Aj dnes Nemecko tvorí 16 spolkovích krajín alebo Länder s federálnym systémom vlády podobnej tej v USA. Každá krajina má svoju vlastnú vládu a riadi miestne záležitosti, ako napr. najskôr za Bavorov, až potom za Nemcov.

Vzdelávanie

Deti chodia najprv do materských, potom do základných škôl. V desiatich rokoch idú na gymnázium, strednú školu. Posledné dva typy škôl sú technicky zamerané.

Súčasná história

Nemecko sa zjednotilo 3. oktróbra 1990. Rastúce protesty vo východnom Nemecku spolu s pádom komunizmu v ZSSR napokon donútili vládu k zmenám. Berlínsky múr, symbol rozdelenia Nemecka, bol zbúraní, Nemci začali prúdiť do Západného Berlína. Zjednotené mesto sa znova stalo hlavním mestom krajiy a sídlom parlamentu.

Noví Nemci

S rastom nemeckej ekonomiky vzrástla aj potreba pracovných síl. V 60. rokoch prišli za prácou do nemecka tisícky ľudí z Turecka a bývalej Juhoslávie. Nebolo to pre nich ľahké. Zažívali diskrimináciu a len ťažko sa niektorým z nich podarilo získať štátne občianstvo. Po roku 1990 sa vrátilo z východnej európy vyše milióna po nemecky hovoriacich ľudí.

Šport

Mnoho vrcholovích športovcov pochádza z Nemecka vrátane Borisa Beckera, Steffi Grafovej, a Michaela a Ralfa Schumacherovcov v automobilovom pretekárstve a Katje Seingerovej v lyžovaní. Futbal patrí medzi divácky najobľúbenejšie športy. Národné mužstvo bolo mimoriadne úspešné a niekoľkokrát vyhralo majstrovstvá sveta.

Tažba uhlia

Porúrsky uhoľní revír patrí k najväčším na svete. Ťaží sa tu čierne uhlie a lignit. Hnedé sa nachádza na povrchu, ale čierne sa musí dolovať z veľkej hĺbky. Dnes Porúrie zápasí s veľkými problémami. Zásoby uhlia dochádzajú, hľadajú sa nové zdroje energie a mnoho ľudí ostáva bez práce.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Nemecko SOŠ 2.9226 2759 slov
Nemecko SOŠ 3.0059 529 slov
Nemecko SOŠ 2.9884 270 slov
Nemecko SOŠ 2.9770 482 slov
Nemecko SOŠ 2.9965 232 slov
Nemecko SOŠ 2.9070 3293 slov
Nemecko SOŠ 2.9734 393 slov
Nemecko SOŠ 2.9307 1283 slov
Nemecko GYM 2.9585 708 slov
Nemecko GYM 2.9445 316 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.