Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Maďarsko

Maďarská republika nepatrí medzi veľké krajiny, zaujíma len 1% územia Európy, s rozlohou je na 17. mieste medzi európskymi krajinami.

Maďarské mestá sa vyznačujú pomerne nízkou zástavbou poschodových domov. Románske, gotické a čiastočne renesančné stavby nachádzame väčšinou iba v západnom Maďarsku. Na okrajoch území, ktoré spustošili Turci sa zachoval iba barok, zatiaľ čo na Veľkej uhorskej nížine prevládajú štýly 19. a 20. storočia.
Národnou riekou Maďarska je Tisa, ospievaná v mnohých básňach i v ľudových piesňach.

Najväčším jazerom Maďarska a celej strednej Európy je Balaton – Blatenské jazero. Priemerná hĺbka Balatonu sú 4 - 5 m, najväčšia hĺbka 14 m. Balaton nazývajú aj „maďarským morom“. Pretože jazero nie je hlboké, prehreje sa až do dna, pokrytého jemným pieskom. Letná teplota vody je 24 – 27 C, predovšetkým tomu vďačí za svoju popularitu. Na severnej strane je jazero hlbšie, južné pobrežie je plytké a piesčité. Typické pre Balaton sú veľké vlny. Hladina je takmer ustavične v pohybe. SZ vetry vytvára až 7 m dlhé a 1,8 m vysoké vlny. Nebezpečie na jazere spočíva v tom, že prudké prehánky alebo silné búrky sa v lete dostavujú náhle a zdvíhajú sa vysoké vlny nebezpečné pre člny, plachetnice a ľudí vo vode. V jazere žije 41 druhov rýb (najmä ryba fogaš, ktorá je obľúbenou zložkou maďarskej kuchyne), rak bahenný a huba sladkovodná podobná morskej. traktivita tejto oblasti je zvýraznená plochami vinohradov na severnej strane jazera. Vo vinohradoch sú vybudované typické vinohradnícke domy, mnohé s reštauráciami, s vinárňami a s dobrou maďarskou kuchyňov.

Maďarsko patrí medzi krajiny s najväčším bohatstvom minerálnych a liečivých vôd v Európe. Eviduje sa vyše 500 prameňov. Väčšina z nich pramení na okraji Veľkej uhorskej nížiny. Najmä v hlavnom meste je množstvo minerálnych a liečivých vôd, vyviera tu denne na 120 miestach 40 miliónov litrov teplej ( 40 – 76 C ) a 30 miliónov litrov vlažnej vody a v súčasnosti je v prevádzke na 103.miestach liečebne, resp. termálne kúpele.

Maďarská kuchyňa má stáročné tradície. Jej charakteristickým znakom je pikantnosť a chuťová rozmanitosť. Medzi maďarské národné špeciality patria: halászle (štipľavá rybacia polievka), paprikáscsirke (kurací paprikáš), fatányéros (rezne na drevenom tanieri), töltött káposzta (plnená kapusta), disznótoros (zakáľačková misa), hortobágyi palacsinta (hortobádske palacinky). K jedlám sa podávajú výborné maďarské vína. Ako aperitív výborne poslúži barack pálinka (marhuľovica) alebo cseresnye pálinka (čerešňovica). Pivo v Maďarsku je pomerne drahé, veľké cenové rozdiely sú aj medzi maďarským pivo a pivom z dovozu. Zvykom je dávať 10 – 20 % sprepitného. Reštaurácie sú väčšinou otvorené do 24 hod.V reštaurácii srednej kategórie stojí trojchodový obed 2500 – 3000 Ft, v luxusných reštauráciách 7000 – 10 000 Ft. Jedálne lístky sú v anglickom a nemeckom jazyku.

Budapešť vznikla r. 1873 spojením slobodných kráľovských miest Budín (Buda) , Pešť (Pest) a trhového mestečka Starý Budín. Hromadnými dopravnými prostriedkami sa c dopravnej špičke dostaneme ľahšie do cieľa ako autom. Pešť a Budín spájajú električky a autobusy,ktoré premávajú od 4.30 – 23.00, v noci je doprava funguje na 17 linkách. Oveľa výhodnejšie je metro, ktoré jazdí v intervaloch 3 – 8 minút. Lístok na jazdu stojí 106 Ft s platnosťou na všetky typy podzemnej dopravy v meste. Čo sa táka taxíkov, základná taxa sa pohybuje 135 – 200 Ft za 1 km.

Taktiež tu existuje tzv. malé metro, vbudované v r.1896. bola to prvá podzemná dráha na európskej pevnine. Sídlia tu štátne a politické orgány, Maďarská akadémia vied, 7 univerzít, 21 divadiel, 200múzeí, ktoré sú spravidla otvorené od utorka do nedele od 10.00 do 18.00 hod, knižníc a iných kultúrnych inštitúcií.
Z hotelov najvyšší štandart majú hoteli Hilton, Intercontinental, Fórum, Átrium. Najstaršia obývaná časť Budína, historické centrum Budapešti leží na 1,5 km dlhom vrchu na pravom brehu Dunaja vo výške 50 – 60 m nad riekou. V južnej časti vrchu sa vypína starodávny Budínsky hrad, na severnej strane sa rozprestiera stredoveké mesto, podhradie.

V Maďarsku je v prevádzke 13 herien, z nich 3 sú v Budapešti. V okruhu zahraničných turistov sú obľúbené blšie trhy otvorené od 8.00 – 16.00 hod.

V pohorí Bükk sú početné krasové útvary, z nich najznámejší systém Aggtelek s jaskyňou Baradla na maďarskej strane. Táto jaskyňa má najvčší stalagmit na svete ( 25 m vysoký).

Ako suvenír si môžte z Maďarska priniesť premety spojené s tradičným ľudovým umením. Sú to napr: pastierske palice, biče, peňaženky, lesné rohy, ručné tkaniny a nadudvárska čierna keramika, drevorezby. Ako darček môže poslúžiť Tokajské víno, či tz. Zwack Unicum – žaludočný likér

Jednotkou maďarskej meny je 1 forint, ktorý mal pôvodne 100 fillérov, no dnes už nie sú v obehu. Mince existujú v hodnote 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 ft.

Bankovky : 200, 500, 1 000, 2 000, 5 000, 10 000 a 20 000 ft.Valuty je povolené meniť len v oficiálnych zmenárňach a pokladničný doklad si treba uchovať až do odchodu krajiny. V sobotu sú všetky banky zatvorené.

Bezpečnosť v uliciach:

Cestovné a iné doklady je dobré si ich predom okopírovať a uložiť na bezpečné miesto. Peniaze majte radšej stále na očiach, v budapeštských preplnených uliciach v centre sa skrýva množstvo vreckárov!

Valuty si nikdy nezmeňujte na ulici, hrozí totiž nebezpečenstvo, že budete vlastníkom falošných bankoviek.

Colné predpisy:

Cestujúci starší ako 16 rokov môžu doviesť 200 ks cigariet, 250 g tabaku, 1 liter liehovín, 2 litre vína, či 5 litrov piva, do Maďarska možno na osobu doviesť 350 000 ft, jedine s potvrdením o dovozu cenín.

Živé zvieratá a potraviny živočíšneho druhu je možno doviesť alebo vyviesť až po náležitej veterinárnej kontrole. Vyviesť napr. môžete iba 250 ml kolínskej vody, 100 ml parfému a tovar nakupený v Maďarsku, ktorého hodnota nepresahuje 317 000 ft.

Poštovné úrady sú otvorené zvyčajne medzi 8 – 18 hod. pohľadnice štandartných rozmerov možno zaslať do susedných krajín za 30 ft, do ostatných európskych krajín za 100 ft.

Obchody s potravinami a nákupné strediska sú otvorené v dobe od 7 – 19 hod, cez víkend do 14 hod.

Volacie telefónne číslo Maďarska je 36, Budapešti 1, vnútroštátne telefonáty 06. Verejné telefóny fungujú na 20, 50 a 100 forintové mince alebo na telefonické karty.

Záchranka: 104
Polícia: 107
Hasiči: 105

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk