referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Česká republika
Dátum pridania: 19.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mono99
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 615
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 8m 0s
Pomalé čítanie: 12m 0s
 
Česká republika

Rozloha: 78862 km²
Počet obyvateľov: 10,2 milióna
Hlavné mesto: Praha

História českého národa a štátu siaha niekam až pred náš letopočet lebo k prvým obyvateľom dnešných Čiech patrili Bójovia od ktorých pochádza meno zeme Bohémia.

Na prelome letopočtov začína invázia germánskych kmeňov. V 7 storočí vzniká v oblasti slovanský kmeňový zväz – Samova Ríša. Prvý štátny útvar v českej zemi bola Veľká Morava. Potom postupne Přemyslovci ovládli Moravu a získali dedičný kráľovský titul (Zlatú bulu sicílsku). Za vlády Přemysla Otakara I. bol český štát Európskou veľmocou. Jeho syn sa stal cisárom Svätej rímskej ríše a urobil Prahu svojím hlavným mestom a prispel k hospodárskemu a kultúrnemu rozkvetu Čiech. Po vládnutí ďalších veľkých rodov ako Luxemburgovci, Jagelovci, a nakoniec Habsburgovci došlo k feudálnej kríze čo prinieslo nástup kapitalizmu. K obnoveniu českej štátnosti však došlo až po rozpade Rakúsko-Uhorskej monarchie v dôsledku 1. svetovej vojny v roku 1918, kedy bola vytvorená Československá Republika a prvým prezidentom sa stal T. G. Masarik. Po nemeckej okupácii v 2. svetovej vojne vzali do rúk vládu komunisti. Ku pádu režimu došlo až po 20 rokoch vlády v Novembri 1989. 1.1.1993 došlo k odtrhnutí Slovenska a k vzniku Českej republiky takej ako ju poznáme dnes na čele s prezidentom Václavom Havlom.

Česká republika leží v strede Európy. Susedí so Slovenskou republikou, Rakúskom, Poľskom, a Nemeckom. Hranice sú lemované pohoriami : Javorníky, Biele Karpaty, Českomoravská vrchovina, Šumava, Český les, Krušné vrchy, Orlické vrchy, Jesenníky a najväčšie Krkonoše s najvyšším vrchom Sněžka, ktorý meria 1602 m. n. m. Mierne podnebie podlieha oceánskym i kontinentálnym vplyvom. Výraznejšie sa prejavuje vplyv Atlantického oceánu. Teplotné pomery a množstvo zrážok sa menia s nadmorskou výškou a polohou.


VODSTVO

Českom prechádzajú 3 európske rozvodia. Západná časť patrí do úmoria severného mora. Stredná a južná Morava leží v povodí Dunaja, ktorý ju odvodňuje do Čierneho mora. Sever Moravy a Sliezska patrí do úmoria Baltického mora. Hlavné toky – Labe, Vltava, Morava, Dyje, Odra, Opava. Najväčšou umelou vodnou plochou je Lipenská priehrada. Čechy sú bohaté na minerálne pramene ktoré sú využívané v kúpeľnej liečbe (Karlove Vary, Mariánske Lázne, Františkovy Lázne).


POVRCH

Z hľadiska povrchu i historického osídlenia tvoria krajinu dve oblasti. Jadrom Čiech je rozsiahla kotlina uprostred Českej vysočiny. V nej sa rozprestiera Polabská nížina, obklopená sústavou vrchovín a nižších pohorí, ktoré tvoria hranicu tohto štátu. Druhou najvýznamnejšou oblasťou sú úrodné moravské úvaly. Povrch krajiny charakterizujú mierne zvlnené vrchoviny a pahorkatiny, ktoré v severných pohraničných oblastiach s historickým názvom Sudety lemuje reťaz vyšších vrchov. V Čechách sa vyskytujú takmer všetky typy reliéfu, okrem veľhôr, takže je krajina rozmanitá a malebná. Pozdĺž riek sa tiahnu nížiny na ktorých prevládajú černozeme a hnedozeme, vo vrchovinách hnedé lesné pôdy, podzolové pôdy a podzoly. Rastlinstvo patrí do oblasti stredoeurópskej kveteny, lesy pokrývajú tretinu rozlohy územia. Pôvodné listnaté lesy nahradili smrekové a borovicové. K chráneným územiam patrí Krkonošský národný park a chránené krajinné oblasti Šumava, České stredohorie, Jesenníky a iné.


ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

Z hľadiska znečistenia životného prostredia patrí Česká republika k najpostihnutejším krajinám sveta. I napriek výraznému zlepšeniu po roku 1989 sú v mnohých oblastiach, najmä na severe Čiech prekročené limity vypúšťania škodlivých látok oxidu síry, dusíka, oxidu uhoľnatého, uhľovodíkov a tuhých častíc prachu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Česká republika SOŠ 3.0020 4745 slov
Česká republika SOŠ 2.9739 1177 slov
Česká republika SOŠ 2.9174 2582 slov
Česká republika SOŠ 3.0161 469 slov
Česká Republika SOŠ 2.9339 807 slov
Česká republika SOŠ 2.9463 749 slov
Česká Republika SOŠ 2.9820 907 slov
Česká republika GYM 2.9039 1369 slov
Česká republika SOŠ 2.9498 2012 slov
Česká republika 3.0043 1506 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.