referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dorota
Pondelok, 6. februára 2023
Luzon - Filipíny
Dátum pridania: 18.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ale
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 453
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Luzon ako súčasť Filipín bol objavení na začiatku 16. storočia portugalským moreplavcom Magalhaesom v službách Španielov, ktorých nadvláda trvala až do konca 19.storočia. Na začiatku 20. storočia vystriedali nadvládu Španielov USA. Za II. svetovej vojny (1939-1945) Filipíny okupovali Japonci. V roku 1946 získali Filipíny nezávislosť a vznikla Filipínska republika a hlavným mestom Manila, ležiacom na ostrove Luzon.

Luzon je najväčší z takmer 7000 ostrovov tvoriacich dnes Filipínsku republiku. So svojou rozlohou 107 000 km2 tvorí jednu tretinu celkovej rozlohy štátu. Filipíny sa rozprestierajú v Tichom oceáne, medzi Japonskom na severe a Austráliou na juhu.
Luzon je hornatá krajina s množstvom vyhasnutých, ale aj činných sopiek ťahajúcich sa od severu Luzona na juh a pokračujúcich na ďalších ostrovoch. Najvyšší vrchol Pulog dosahuje nadmorskú výšku 2 930m. Na ostrove je úrodná pôda (zvetraná láva), mnoho malých a väčších riek bohatých na vodu, lesy dodávajú dostatok dreva.

Luzon, ako aj ďalšie ostrovy ležia v tropickom podnebnom pásme s priemernou nočnou teplotou 27-29°C. Juhozápadné (tropické) vetry prinášajú dostatok vlahy. Zo 75,5 miliónov obyvateľov Filipín žije jedna tretina na ostrove Luzon. Žije tu viac ako 100 etnických skupín. Väčšina obyvateľov má malajský pôvod, úradným jazykom je tagalština. Okrem toho sa však veľa využíva aj anglický a španielsky jazyk

Na Luzone sa nachádzajú významné nerastné suroviny, ktoré sú základom filipínskeho hospodárstva ako sú medené rudy, chróm, olovo, zinok a železo.

Obyvateľstvo žije prevažne na vidieku, preto je jeho hlavným zamestnaním poľnohospodárstvo. Na terasovitých poliach so zložitým zavlažovacím systémom sa pestuje hlavne ryža, kukurica, cukrová trstina, sladké zemiaky (bataty), maniok (tropický ker so škrobovitými hľuzami), kokosová palma a manilské konope, mnohé z nich hlavne na vývoz.

Z priemyselných odvetví je najvýznamnejší ťažobný priemysel - meď, olovo, zinok, železo, chróm a ich spracovanie. Rozvíja sa energetický priemysel výstavbou hydroelektrárnií. Rozvinutý je spracovateľský priemysel, ktorý spracováva domáce poľnohospodárske suroviny (cukrovary, konzervárne), textilný priemysle a iné priemyselné odvetvia. Rozvíja sa aj obchod, doprava a cestovný ruch. Viditeľný je najmä vplyv USA a ostatných západných štátov. Na rozdiel od ostatných ázijských krajín prevláda sedem náboženstiev. Hlavne islam, hinduizmus a budhizmus. Filipíny sú jedinou ázijskou krajinou, kde prevláda kresťanské náboženstvo. Väčšinou obyvateľstva sú katolíci.
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.