referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gašpar
Nedeľa, 29. januára 2023
Deforestácia - odlesňovanie
Dátum pridania: 18.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rambo159
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 776
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 30s
Pomalé čítanie: 12m 45s
 
Čo je to deforestácia?

Deforestácia je proces odlesňovania, ubúdania lesa.

Les sú stromy vyššie ako 3m, rastúce na ploche najmenej 100m2, ďalej ho tvoria kry, byliny, machorasty, huby, lišajníky. Tieto spolu so živočíchmi tvoria zložitý prírodný útvar a ich spolupôsobenie má rozhodujúci význam pre udržanie ekologickej rovnováhy lesa ako jednotného celku.

Les môže existovať tam, kde letné teploty presahujú 10°C a ranné zrážky činia aspoň 200 mm.

Les tvorí prirodzenú prekážku vetru a časť vody nasiatej z pôdy sa vyparuje, takže lesný vzduch je pokojný a vlhký. Stromy chránia zem pred plným slnečným svetlom a zároveň zamedzujú nadmernej strate tepla.

Lesy sú najproduktívnejšie prírodné ekosystémy. Ich plocha je 44 miliónov km2, t.j. 33% povrchu pevnín (bez Antarktídy). Celková zalesnená plocha predstavuje trojnásobok plochy svetovej ornej pôdy.

Lesy sú zelenými pľúcami a ochranným obalom našej Zeme. Dodávajú kyslík, udržiavajú vodnú rovnováhu a vyrovnávajú pôsobenie podnebia. Poskytujú ochranu krajine a pôde, živočíchom a rastlinám.

Rozhodujúcim spôsobom sa podieľajú na vzhľade krajiny a sú obľúbenými a dôležitými miestami oddychu pre človeka. Bez lesov by bola naša planéta pustým a nehostinným miestom.

Poznáme 3 základné druhy lesov: tropický dažďový les, listnatý les a ihličnatý les.

Najrozsiahlejší les na svete je sibírsky ihličnatý les (tajga), ktorý pokrýva územie 11 miliónov km2.

Najväčší tropický dažďový les je v Južnej Amerike. Rozloha Amazonského pralesa je 6,5 mil. km2.

Tropické dažiové pralesy sú považované za pľúca Zeme, odhaduje sa, že produkujú viac než tretinu kyslíka na planéte, zároveň pohlcujú oxid uhličitý. Sú aj významným regulátorom celosvetového podnebia. Ovplyvňujú cyklus tropických dažďov a vytvárajú zásoby vody. Sú centrom najväčšej druhovej rozmanitosti rastlín a živočíchov.

Kľúčovú úlohu majú v prirodzenom cykle uhlíka. Počas svojho rastu ho hromadia z absorbovaného oxidu uhličitého a kyslík uvoľňujú do ovzdušia. Pri zániku týchto “zelených pľúc” Zeme je odložený uhlík uvoľnený, vzniká z neho opäť oxid uhličitý a ten sa podieľa na vytváraní skleníkového efektu.

Tropické dažďové pralesy pokrývajú asi 6 % povrchu Zeme, napriek tomu v nich žije viac ako 2/3 všetkých druhov živočíchov a rastlín. V peruánských pralesoch 30 % druhov hmyzu žijúcich v stromových etážach môžu existovať iba na jednom druhu stromu.

Tropické dažďové pralesy sú nedostatočne chránené. V tropickej Ázií je chránených 6% pralesov, V Afrike 4 %, V Latinskej Amerike iba 2 % pralesov. Odborníci odhadujú, že zachovaniu tohoto typu lesa a jeho bohatstva by bolo treba chrániť najmenej 10 % jeho rozlohy. V útrobách amazonského pralesa sú ukryté úžasné rastliny, ktorých účinky by človeku mohli pomôcť pri liečbe chorôb srdca, rakoviny alebo vírusových chorôb, napríklad i AIDS!

Lesy poskytujú svojim početným obyvateľom obydlie a dostatok potravy.

Lesy majú medzi ekosystémami nezastupiteľné miesto. V biosfére zaberajú najväčšiu rozlohu a komplexnosť ich štruktúry umožňuje maximálnu rozmanitosť foriem života. Lesy sú najrozšírenejší typ vegetácie na zemeguli. Sú najväčším producentom kyslíka, najvýznamnejším faktorom regulácie klímy a biotom živočíchov.

Jeden hektár priemerného lesa v miernom pásme vyprodukuje za 1 rok približne 8 ton dreva, 3 tony lístia, 1 tonu plodov a 1 tonu koreňov.


Funkcie lesa:

* pohlcujú oxid uhličitý (CO2) a škodlivé látky (prach, CO, NOx)
* produkujú kyslík, napr.: 1ha ihličnatého lesa vyprodukuje 30ton kyslíka/rok a 1ha listnatého lesa vyprodukuje 15ton kyslíka/rok
* regulujú teplotu a vlhkosť vzduchu, zmieroňujú horúčavy
* priaznivo vplývajú na biologické, fyzikálne a chemické vlastnosti vzduchu
* regulujú vodný režim, odtok z územia, vyparovanie, množstvo zrážok
* zlepšujú a chránia pôdu
* produkujú drevo, plody, huby, liečivé rastliny
* sú životným prostredím mnohých rastlín a živočíchov
* spomaľujú rýchlosť vetra
* tlmia hluk
* filtrujú prach a odpadové plyny z ovzdušia
* sú prostredím rekreácie a zdrojom regenerácie
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.