referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Utorok, 30. novembra 2021
Taliansko
Dátum pridania: 31.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nelush
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 011
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 

Taliansko sa rozprestiera na Apeninskom polostrove v južnej Európe. K Taliansku patria aj dva veľké ostrovy - Sicília (foto) a Sardínia (foto), ako aj zopár menších ostrovov - Elba, Ischia, Capri, Lipari a iné. Susediace krajiny sú: Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko a Slovinsko.

Taliansko je málo členitou krajinou, rozdiely sú skôr z hľadiska rozvinutosti krajiny. Bohatstvo sa drží na priemyselnom severe v porovnaní s chudobnejším juhom. Taliansko je hornatá krajina. Na severe sa týčia Alpy a stredom čižmy sa ťahajú Apeniny. Na juhu krajiny sú sopky Vezuv, Etna (foto), Stromboli a Vulcano.

301.270 kilometrov štvorcových
57,8 mil. obyvateľov

Rímskokatolícke náboženstvo - centrom rímskokatolíckej cirkvi sa stal Vatikán, ktorý leží v strede Ríma. Vatikán je najmenší nezávislý štát na svete a súčasne je sídlom pápeža. Vo Vatikáne je množstvo významných pamiatok.

Hlavné mesto: Rím

EURO (V minulosti ITL - talianska líra)

Dejiny Talianska siahajú až do staroveku. Najznámejším momentom je založenie Ríma v r. 753 pred n.l. Od tohto momentu sa datuje rozkvet etruských mestských štátov. Po celý čas sa viedli rôzne vojny, ktoré umožnili expanziu Rímskej ríše. Po rozdelení Rímskej ríše sa význam Talianska znižoval. 14. storočie prinieslo Taliansku rozkvet umenia a vedy. V ďalšom období sa Taliansko borilo s nadvládou Francúzska a Rakúska a až v r. 1870 získalo opäť svoju nezávisloť. Novodobé dejiny priniesli Taliansku tiež niekoľko ťažkých chvíľ v podobe II. svetovej vojny. Od podpísania kapitulácie v r. 1943 sa Taliansko vyhýba vojenským konfliktom. Dnes patrí Taliansko k najznámejším a najnavštevovanejším krajinám južnej Európy.

Vzdialenosť hlavného mesta Rím od Bratislavy je 793 kilometrov.

Bezpečnosť v Taliansku patrí medzi problémové oblasti. Bežné pouličné krádeže sú dennou skutočnosťou. Preto je dobré dbať na bezpečnosť vo zvýšenej miere. Špeciálne je vhodné používať trezory a úpne najlepšie je nebrať so sebou cenné predmety. V žiadnom prípade nie je možné nechať na pláži fotoaparát, kameru a podobné predmety.

V Taliansku je zdravotníctvo na vysokej úrovni. Zdravotnícke služby nie sú bezplatné, preto je vhodné zabezpečiť si zdravotné pripoistenie.

Taliansko patrí k známym letoviskám, ktoré vítajú turistov od skorého leta do neskorej jesene. Začiatkom leta a koncom jesene tu panuje pekné, ale premenlivé počasie. Dovolenka a Taliansko patria k sebe. Teplota vzduchu i vody nie sú stále ako v iných južných krajinách. Všetky pláže na východnom pobreží sú plné od júna do septembra. Čoraz väčšej obľube sa teší nielen Ligúrske more, ale i čisté jazerá.

Do Talianska prichádzajú okrem plážových dovolenkárov aj cykloturisti, pre ktorých sa sezóna predlžuje od skorej jari do neskorej jesene.

Obchodná sieť je veľmi rozvinutá, hlavne na severe krajiny a v turistických centrách. Zmenárne i komerčné banky sú otvorené počas pracovných dní. Peniaze doporučujeme vymieňať iba v oficiálne povolených zmenárňach a v bankách.

Úradným jazykom je taliančina. Ako tak sa možno dorozumieť anglicky, nemecky, španielsky a francúzsky. Znalosť cudzích jazykov však nie je bežná ani v obchodoch, ani v hoteloch.

Taliansko má podnebie zodpovedajúce svojej polohe mierneho až subtropického pásma. Letá sú horúce a zimy spravidla mierne. Výnimkou je severné Taliansko, ktoré má zimy studenšie vďaka kontinentálnemu podnebiu. Rovnako k celkovému koloritu podnebia na severe územia prispievajú Alpy.

Rím - Piazza di Spagna, Piazza Navona, Fontana di Trevi, Koloseum, Kapitol, baziliky San Pietro in Vincoli, Santa Maria Maggiore, Katakomby - bludisko podzemných chodieb

Vatikán - Sixtínska kaplnka, Vatikánske múzeá vo Vatikáne , Bazilika sv. Petra (foto)

Neapol - kráľovský palác

Pisa:

Šikmá veža Torre Pendente - zvonica vysoká 54,6 metra. Veža sa odchýlila od svojej osi o 5 metrov. Na vrchol veže vedie 294 schodov. Šikmá veža v Pise dodnes láka davy turistov. Za zmienku stojí fakt, že šikmú vežu v Pise využíval na svoje pokusy aj známy fyzik Galileo Galilei.
Piazza dei Miracoli
Dóm z 11. storočia
Baptiserium z 12. storočia - vnútri je šesťhranná kazateľnica
Volterra - Múzeum Guarnacci - najkrajšia zbierka etruského umenia

Florencia:

Piazza Michelangelo
Dóm Santa Maria del Fiore s červenou kopulou má bronzové dvere, ktoré sa nazývajú Dvere do raja
Zvonica Campanila je vysoká 81,5 metra
Galéria Ufizi
Viareggio - Veža Torre del Lago Puccini je známa tým, že v nej žil skladateľ Puccini.
Castel Gandolfo - letné sídlo pápeža neďaleko Ríma v albénskych horách. Zámok bol postavený v 17. storočí.
Jazero Lago Massaciuccoli - chránená prírodná rezervácia

Carrara - kameňolom v Toskánsku. Tu sa ťaží slávny kararský mramor.
Verona -starobylý amfiteáter

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Taliansko SOŠ 2.9109 1760 slov
Taliansko SOŠ 2.9533 1022 slov
Taliansko GYM 2.9615 1050 slov
Taliansko 2.9072 865 slov
Taliansko 2.9724 1904 slov
Taliansko 2.9580 173 slov
Taliansko 2.9508 864 slov
Taliansko GYM 2.9669 2858 slov
Taliansko 2.9600 1136 slov
Taliansko GYM 2.9838 797 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.