referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Kongo a Konžká republika
Dátum pridania: 04.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Simushka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 547
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
Konžská republika

Názov krajiny: Konžská republika
Rozloha: 342 000 km2
Počet obyvateľov: 3 800 610(2007)
Štátne zriadenie: republika
Geografická poloha: Stredná Afrika
Časové pásmo: Slovensko -1 hod
Podnebie: Na juhu krajiny blízko hlavného mesta sa denné teploty pohybujú od 20°C do 30°C, v strede roku dochádza k miernemu ochladeniu. Na sever krajiny sú teploty vyššie a klíma vlhkejšia.
Hlavné mesto: Brazzaville
Mena: stredoafrický (CFA) frank (XAF)
Jazyky: francúzsky (úradný); lingala, monokutuba, miestne dialekty- najpoužívanejším je kikongo;
Správne členenie: 10 regiónov a hlavné mesto
Národnost. zloženie: Konžania (48 %), Sangha (20%), M'Bochi (12%), Teke (17%), Európania
Náboženstvo: kresťania (50%), animizmus (48%), islam


Dejiny:

Pred príchodom Francúzov koncom 19. storočia bolo Kongo zložené z malých národnostných kráľovstiev. Francúzsky cestovateľ Pierre Savorgnan de Brazza sem prišiel v 80.tych rokoch 19. storočia a s miestnymi náčelníkmi podpísal dohody o podstúpení územných práv Francúzsku. Výmenou za práva bola bižutéria alebo textílie, a štatút kráľov, čím sa do konžskej spoločnosti zaviedol nový hierarchický stupeň. Francúzi začali s využívaním prírodných zdrojov krajiny a miestne obyvateľstvo používali na nútené práce. Francúzske panstvo v krajine bolo rovnako kruté ako v belgickom Kongu, hoci je menej známe. Francúzom sa tiež nepodarilo urovnať dlhoročnú neznášanlivosť medzi národnosťami, ktorá sa naplno prejavila po získaní nezávislosti krajiny v 60. rokoch. Výsledkom sú neustále občianske vojny a nepokoje. Prvým konžským prezidentom bol Youlou, a jeho vláda vydržala len tri roky. Jeho nástupcom sa stal Massamba-Débat, snažiaci sa o zavedenie vlády jednej strany.

Veľmi rýchlo bol vystriedaný kapitánom Marien-Ngouabimv roku 1968. Ngouabi sa nažil o nadviazanie tesnejších kontaktov s vtedajším Sovietskym zväzom, zradili ho však najbližší spolupracovníci a v roku 1977 bol zavraždený. Na dva roky ho nahradil šéf generálneho štábu Yhombi. Vystriedal ho ďalší vojak Denis Sassou Nguesso, ktorý preukázal dostatočnú krutosť na to, aby sa udržal na čele krajiny. Vládol s pomocou Konžskej robotníckej strany, až do roku 1992. Od Romanov dostal prezývku cisár Sassou I..V roku 1992 sa v krajine uskutočnili slobodné voľby v ktorých zvíťazil Pascal Lissouba. Pochádzal s juhu krajiny a pokračoval “tradičnej” politike obohacovania vlastnej strany prostredníctvom štátnych peňazí, a vydržoval si vlastnú armádu (zvanú Cocoyes), ktorá terorizovala obyvateľov Brazzaville, väčšinou podporujúcich Denisa Sassoua. V roku 1993 došlo ku vypuknutiu občianskej vojny medzi jednotkami Sassoua zvanými Kobra, a Cocoyes spojenými s jednotkami predsedu vlád Bernarda Kolelasa zvanými Nindžovia. Lissouba zostal pri moci až do roku 1997, kedy občianska vojna opäť zasiahla hlavné mesto Brazzaville, a k moci sa dostal Sassou. Skutočnými obeťami boli miestni obyvatelia, ktorí sa museli skrývať v džungli, a mnoho detí zomrelo na vyhladovanie. V roku 1999 vypukla občianska vojna opäť, v menšom rozsahu, len pre zmenu medzi sebou bojovali jednotky Nindžov a Cocoyes. V roku 2002 Saskou po medzinárodnom tlaku vyhlásil slobodné voľby. Po kampani v štýle „buď ja alebo vojna“ v nich zvíťazil. Prvý rok jeho vlády poznačili boje medzi Nindžamia a vládnymi jednotkami v regióne Pool. V marci roku 2003 uzavreli obidve strany mierovú dohodu, ktorú sa až do súčasnosti darí viac-menej dodržiavať.


Bezpečnostné riziká:

Bezpečnostná situácia v krajine sa líši od regiónu k regiónu. Najbezpečnejšími oblasťami sú mesto Pointe – Noire a jeho okolie, hlavné mesto Brazaville a severná časť tohto regiónu.

Choroby:

Ľudia sú postihnutý chorobamy žltačky, týfusu a meningitíde. V krajine je vysoký výskyt AIDS, na celom území sa vyskytuje malária. Severozápad krajiny, najmä oblasť Západnej panvy (Cuvette Ouest), bol v roku 2003 viac krát zasiahnutý epidémiou eboly. Voda z vodovodu môže byť zdrojom nákazy týfusom, alebo iných chorôb. Nedoporučuje sa tiež jesť mäso ulovených zvierat – možný zdroj eboly.


Informácie:

Brazzaville – hlavné mesto s obrovským riečnym prístavom, bývalé centrum francúzskych kolonizátorov, patrí medzi bezpečnejšie africké mestá, s trochou ostražitosti je možné navštíviť akúkoľvek časť mesta. Najznámejšou časťou je časť PotoPoto, štvrť plná barov a nočných klubov;

Pointe-Noire – prímorské mesto, turistické centrum krajiny
Marche Total – najznámejší konžský bazár, je tu možné nájsť všetko od palmového vína cez konžské látky až po šperky s účinkom afrodiziák

Národný park Odzala – je tu možné vidieť stovky rovinných goríl, opíc a slonov.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.