referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Estera
Piatok, 12. apríla 2024
Francúzsko v skratke
Dátum pridania: 11.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katharinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 377
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

Francúzsko


Francúzsko, ktoré je členom Európskej únie od roku 1951, je so silným priemyslom i hospodárstvom štvrtou hospodárskou veľmocou na svete. Má najlepšiu cestnú sieť na svete a najdlhšiu v Európe. Vďaka dlhému morskému pobrežiu, až 5 500 km, Alpám, Pyrenejam, malebným údoliam riek s krásnymi zámkami krajinu každoročne navštívia desiatky miliónov turistov
z celého sveta. Francúzsko je po Taliansku druhým najväčším vývozcom vína na svete.

Francúzsko je tiež známe Eiffelovou vežou, ktorá je vysoká 300 metrov. Francúzskych syrov je toľko druhov, že celý rok možno každý deň zjesť iný. Bratia Lumiérovci ako prvý predstavili vo Francúzsku roku 1895 filmové predstavenie pre širokú verejnosť.
Vo Francúzsku premáva aj unikátny, najrýchlejší vlak TGV.

Hlavné mesto Francúzska je Paríž, s takmer 19 % francúzskeho obyvateľstva. 30 km východne od Paríža v roku 1992 dokončili výstavbu  zábavného parku Disneyland. Je to americká fabrika na sny, ktorá sa rozkladá na ploche 1 780 hektárov.

Priamo cez Paríž preteká rieka Seina, na ktorej je postavených 33 mostov. Tieto mosty patria k najstarším mostovým stavbám na svete. Mosty na Seine v minulosti slúžili na promenády a stretnutia ale boli to tiež aj obchodné a komunikačná centrá.

S výstavbou katedrály Notre – Dame sa začalo roku 1 163. Stavba katedrály sa pretiahla na vyše 150 rokov a odrazili sa v nej všetky fázy vývoja gotického staviteľstva, ktoré môžeme dodnes pozorovať.

Versaillský zámok patrí k najkrajším, najslávnejším a historicky najvýznamnejším pozoruhodnostiam v Európe. Tento poľovnícky skvost bol vystavaný v rokoch 1 631 – 1 634 na objednávku Ľudovíta XIII.

Veľa národov má svoje typické zviera: Rusi medvedicu, Nemci orla a Francúzi zase galského kohúta. Nachádzame ho často vyobrazeného na najrozličnejších dielach. Legenda vraví, že je to vďaka Rimanom, ktorí označovali slovom gallus Keltov –
pôvodných obyvateľov Francúzska – ale aj kohútov. Zrejme ním chceli vyjadriť bojovnú povahu vtedajších Francúzov – Keltov.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.