referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Malacky
Dátum pridania: 18.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lili49911
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 412
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Malacky

Poloha : Mesto Malacky leží v centre južnej časti Záhorskej nížiny, 35 km od centra Bratislavy smerom na Brno. Je dostupné železnicou, cestnou dopravou ako i diaľnicou.
Leží na 49 stupni severnej zemepisnej šírky a 20 stupni východnej zemepisnej dĺžky
Počet obyvateľov : 64.354
Národnosť : slovenská: 96,7%
Maďarská: 0,4%
Rómska: 0,1%
Česká: 1,6%
Ťaží sa: -drevo
Priemysel/výrobky : -Strojársky , elektrotechnicky, kovospracujúci , drevársky , hutnícky ...

-Výroba nerezového gastronomického nábytku, umývacích stolov, nerezových drezov, políc, skriniek, regálov, príborníkov...
Poľnohospodárstvo :Pestovanie obilnín (najmä pšenice a jačmeňa) a zemiakov, chov hovädzieho dobytka, v menšej miere ošípaných...

Školy: -materské: MŠ Kollárova 896
-Základné: ZŠ Dr. J. Dérera
ZŠ M. Olšovského – cirkevná
ZŠ Štúrova
ZŠ Záhorácka 95
Špeciálna základná škola a Praktická škola
-Gymnáziá: Gymnázium Malacky
Gymnázium sv. Františka Assiského
Kultúra: Mestské centrum kultúry (MCK)
Kino Záhoran
Vodstvo: Rieka malina
Výhonsky kanál


Zaujímavosti: Prvé zmienky o Malackách

Aby sme sa dostali k najstaršej písomnej zmienke o Malackách, musíme sa vrátiť do roku 1206. V tom čase uhorský kráľ' Ondrej II. začal parcelovať pre svojich verných veľmožov, ktorí mu pomáhali vo vojnách, pohraničné neobývané územie "konfinium". Ležala v ňom malá osada, vari to bolo iba niekoľko chatrčí - či polozemníc, ktorej sa hovorilo "osada pri Malinskom potoku - v listinách Maliscapotoca".

V tom istom roku daroval Ondrej II. kus pohraničného územia, v ktorom sa nachádzal majetok (praedium) Cheturtukchyel (Četurtükhel-Štvrtok) vernému vazalovi Alexandrovi z rodu Hont-Poznan. V darovacej listine sú uvedené značky, ktoré vyznačovali hranice darovaného panstva. Jednou z nich bola aj spomínaná osada "pri Malinskom potoku Maliscapotoca". Listinou z roku 1231 mu daroval ďalší kus zeme, ktorá súvisela s predchádzajúcim darovaným územím a nazývala sa Malučká-Maluchka. Tento názov sa stal i názvom osady pri Malinskom potoku. Do novo darovaného územia patrili pravdepodobne i Gajary a Kostolište.

Z osady Malučká sa postupom času vyvinulo stredisko konkurujúce Štvrtku, v ktorom bolo už v čase darovania mýto - bola to trhová osada. Územie sa pomaly zaľudňovalo. Medzi novovzniknutými osadami začala dominovať stará osada pri Malinskom potoku, pre ktorú sa časom udomácnil názov Malaczka - Malacky.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.