referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Nedeľa, 5. decembra 2021
Dolomity
Dátum pridania: 02.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: deianeira69
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 905
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
V severovýchodnej časti talianskych Álp sa nachádza poklad zvaný Dolomity. Je to pohorie, ktoré vďaka svojej špecifickej členitosti, ružovo sfarbeným vrcholom troj- až štvortisícmetrových štítov láka sem z roka na rok viac návštevníkov zo všetkých kútov sveta. Vďaka svojej geografickej polohe sú Dolomity ľahko a pohodlne dosiahnuteľné autom po sieti vynikajúcich cestných ťahov. Prakticky všetky údolia a turistické centrá sú prepojené dokonalou sieťou ciest a diaľnic.

Pozoruhodné sú aj klimatické podmienky tohto územia. Vďaka vzdušným prúdom, ktoré smerujú týmto smerom z oblasti Janovského zálivu, patrí oblasť Dolomitov medzi tie horstvá, kde nevládnu víchrice, snehové búrky, ustavične zamračené a nevľúdne zimné počasie. Množstvo slnečných hodín, miernejšie zimy, pritom však na sneh bohatá, takmer pol roka trvajúca lyžiarska sezóna, to je len prvá časť predností, ktoré talianske lyžiarske strediská ponúkajú.

Druhou kategóriou je kvalita lyžiarskych stredísk. Ak uvedieme príklad, že lyžiarska oblasť Dolomiti Superski má dovedna 1250 km zjazdoviek všetkých stupňov náročnosti a z nich je 996 umelo zasnežovaných, je to vari dostatočná záruka dobrej lyžovačky. Taliani sa navyše vyznačujú tým, že snehové delá sú v prevádzke aj v prípade, že je dostatok prírodného snehu a výdatne sneží. Medzi dopravnými zariadeniami dominujú kabínkové a sedačkové lanovky, kým s klasickými vlekmi sa v niektorých strediskách takmer nestretnete. O úpravu zjazdových tratí, rovnako ako aj o množstvo bežeckých, sa starajú štáby kvalifikovaných ľudí a stovky mechanizmov.

Bez nadsázky možno konštatovať, že úprava zjazdoviek je v talianskych lyžiarskych strediskách na najvyššej úrovni. Vo viacerých strediskách sú pre milovníkov snowboardingu vybudované U-rampy a ďalšie atrakcie, rovnako ako špeciálne udržiavané bubnovité trate pre tých, ktorí vyhľadávajú vzrušenie. Prevahu však majú stovky kilometrov ako stôl hladkých zjazdoviek pre všetky výkonnostné kategórie lyžiarov - od úplných začiatočníkov po najzdatnejších lyžiarov.


Mnohí z tých, ktorí niekedy stáli pred kolosálnymi skalnými vyvýšeninami hovoria, že sú to najkrajšie hory sveta. V porovnaní s inými horami: svetlejšie, pestrejšie, monumentálnejšie, takmer architektonicky vytvárané. Formovali sa pred 200 miliónmi rokov z pravekého mora, dnes sa týčia do nebies až do výšky viac než 3000 m. Zvláštna štruktúra horniny, určená a definovaná Déodatom de Dolomieu (1750-1801), nesie jeho meno. Dnes sú Dolomity kandidátom na svetové prírodné dedičstvo UNESCO. Kulisa pre zimné športy, ktorá už nemôže byť pôsobivejšia.


Dolomity v súlade s prírodou

Kolosálny horský masív na miernych hrebeňoch kopcov. Snehové mraky prinášajú od severu bielu nádheru. Z juhu sem vniká stredomorská klíma. K tomu veľa slnka a klimatické zóny , ktoré siahajú od stredozemskej po vysokú alpínsku oblasť: Tuto nepozná rozmanitosť vegetácie na najužšom priestore žiadne hranice. Môžete sa tešiť na prírodné parky , cesty pre pešiu turistiku, objavovanie nového...Prastará kultúrna krajina.

Údolia Dolomit sú osídleným priestorom a tým aj kultúrnou krajinou už minimálne 7000 rokov. V roku 15 pred našim letopočtom sa Dolomity a ich rétske obyvateľstvo stalo súčasťou rímskeho impéria. Bola to obdobie, ktoré formovalo. Dodnes sa v údoliach Dolomit hovorí ladinsky, rétorománskym jazykom. Údolia zostali maximálne odrezané , sedliaci boli veľmi chudobní. V tejto dobe sa vyvinula ladinská kultúra. Európske národnostné spory posledných dvoch storočí priniesli oblasti Dolomit striedanie histórie medzi podunajskou monarchiou a kráľovstvom Talianska. Za 1. svetovej vojny sa o vrcholky Dolomit zúrivo bojovalo. Veľká remeselná zručnosť (rezbárstvo) a potulní obchodníci vyniesli zvesť o pozoruhodných horách do sveta. Turistický ruch sa začal pomaly ale iste vzmáhať.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.