Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Francúzko - doprava

Železničná doprava

Železničná sieť Francúzska, ktorá spája 31 840 km je najdrahšou železničnou sieťou v západnej Európe a spravuje ju spoločnosť SNCF. Medzi vysokorýchlostné vlakové spojenie vo Francúzsku patria Thalys, Eurostar a TGV, ktoré pri komerčnom používaní na vysokorýchlostných tratiach dosahuje rýchlosť 270 - 320 km/h. Eurostar, spoločne s Eurotunnel Shuttle spája Francúzsku so Spojeným kráľovstvom cez Eurotunel. Francúzsko má železničné spojenie do všetkých susediacich štátov, okrem Andorry. Vnútroštátne spojenie je tiež veľmi dobre rozvinuté a nachádza sa tu tiež viacero podzemných železníc a električiek, ktoré dopĺňajú autobusovú dopravu.

Cestná doprava

Vo Francúzsku sa nachádza približne 893 300 kilometrov funkčných vozoviek. Nie sú tu pravidelné registračné poplatky, či dane, ale za používanie diaľnic sa vyberá mýtne, okrem blízkosti veľkých obcí. Na novom trhu s automobilmi prevládajú národné značky, akými sú Renault (27% zo všetkých aut predaných v roku 2003), Peugeot (20.1%) a Citroën (13.5%).[1] Vyše 70% nových predaných aút v roku 2004 bolo na naftový pohon, čo je oveľa viac než tých na pohon benzínu a LPG. [2] Vo Francúzsku sa tiež nachádza najvyšší most na svete Millauský viadukt a viacero dôležitých mostov, ako napríklad Pont de Normandie.

Letecká doprava

Nachádza sa tu približne 478 letísk a pristávacích plôch. Najväčším a najdôležitejším letiskom je letisko Charlesa de Gaulla, ktoré sa nachádza blízko Paríža. Toto letisko je tiež hlavným hubom francúzskych národných aeroliniek - Air France.

Vodná doprava

Vo Francúzsku sa nachádza 10 väčších prístavov, najväčší sa nachádza v Marseille.

Zdroje:
http://www.ademe.fr/particuliers/Fiches/voiture/rub3.htm -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk