Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Megalitické chrámy Ggantija

Megalitické chrámy Ggantija


Megalitické chrámy pri meste Xaghra na Maltézskych ostrovoch sú považované za najstrhujúcejšie monumenty z európskej prehistórie. Sú pozoruhodné nielen svojou originalitou, zložitosťou a ohromujúcimi obrovskými proporciami ale ešte viac tým, že tí, čo ich postavili, museli mať značné technické zručnosti v budovaní. Tvorivá schopnosť, technická organizácia a mobilizácia ľudskej sily potrebná na plánovanie a vybudovanie týchto ohromných stavieb znamená, že ich stavitelia boli špecializovaní architekti a majstrami vo svojom odbore.

Najnovšie štúdie a výskumy zistili, že chrámy postavili v treťom tisícročí pred našim letopočtom. Megalitické chrámy sú najstaršie voľne stojacimi pamiatkami na svete, dokonca skoršie ako egyptské pyramídy.

Vnútorne a vonkajšie sú skonštruované z drsných, hrubých, na seba naskladaných balvanov a dosiek. Ich výška miestami presahuje 6 metrov. Pamiatka pozostáva z dvoch samostatných chrámov, stojacich jeden vedľa druhého v spoločnom vydutom priečelí a okrajovej steny. Južný chrám vľavo s enormnou prahovou doskou je oveľa väčší. Jeho celková vnútorná dĺžka je 27 metrov oproti dĺžke druhého chrámu - 19,5 metrov. Bol taktiež skôr postavený ako severný chrám, okolo roku 3400 pred našim letopočtom.

Na prekvapenie turistov, je vo veľmi zachovalom stave. Južný chrám zahŕňa 5 priestorných apsidových miestností. Najväčšia z nich pokrýva 85 m2 s výškou do 6 metrov. Severný chrám bol postavený o 400 rokov neskôr, čo je pomerne veľký časový rozdiel, ktorý mal určite vplyv aj na stavbu chrámu. Pozostáva zo štyroch apsíd (= polkruhové výklenky).

Čo však najviac zaujme návštevníkov megalitických chrámov? Zobrazenia dobového uznávania božstva ako matka-bohyňa plodnosti.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk