referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Štvrtok, 13. augusta 2020
Maledivy
Dátum pridania: 26.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 3werca3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 515
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 7.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 12m 10s
Pomalé čítanie: 18m 15s
 

ZÁKLADNÉ INFO:
Úradný názov: Maldivská republika
Rozloha: 298 km2
Hlavné mesto: Malé
Členstvo: ADB, COMM, ESCAP, IDB, OIC

Počet obyvateľov: 265 000 obyvateľov
Prírastok obyvateľstva: 2,7%
Stredná dĺžka života: 65(m), 63(ž)
Jazyky: divehi (maldivčina príbuzná sinhalčine)
Gramotnosť: 95,7%

Mena: maldivská rupia
(1 USD = 11,8 rupie)
HDP (v miliónoch USD): 306
HDP na 1 obyv. (v USD): 1180

Maledivy sú spleťou viac ako 1200 ostrovov a ostrovčekov rozsypaných pod južným cípom indického subkontinentu v Indickom oceáne. Z tohto počtu je 202 ostrovov obývaných pôvodnými obyvateľmi a 87 ostrovov premenených na rezorty slúžiace pre turistov. Dominantným ostrovom celého súostrovia je Male area s hlavným mestom Malé. Podnebie je tropické, celoročne teplé. Veľmi zaujímavý je tu podmorský koralový svet s hýriacimi farbami a vzácnymi živočíchmi.

HISTÓRIA
Maledivy mali dlho nepoznačenú históriu vďaka svojej polohe a vďaka roztrúsenosti v severnej časti Indického oceánu. Známou historickou udalosťou je rok 1802, v ktorom sa maledivské ostrovy stali súčasťou britského impéria. Obdobie po r. 1960 prinieslo mnohé zmeny a začala sa formovať nezávislosť ostrovov. Najprv iba v podobe nezávislého sultanátu, od r. 1965 už v podobe úplnej nezávislosti a v r. 1968 Maledivy vyhlásili republiku.

ĎALŠIE INFO
·Atoly - nádherné ostrovy sopečného pôvodu obklopené koralovými útesmi majú pláže s bielym pieskom. Zaujímavosťou je skutočnosť, že spravidla nadmorská výška ostrovov nepresahuje 2 metre nad morom.
·Wilingili - najvyšší bod maledivských ostrovov dosahuje nadmorskú výšku iba 24 metrov nad morom.
·Malé (Male) - hlavné mesto. Rozloha mesta je veľmi malá. V meste možno nájsť mešity, trhy a úzke uličky. Samotný ostrov Malé je 2 km dlhý a iba 1 km široký.:
oNárodné múzeum
oSultánsky park
·Hulule - pristávacie miesto na maledivských ostrovoch.
·Seenu - druhé najväčšie mesto na Maledivách. Leží na atole Addu Atoll
·Potápanie: raj potápačov je vytvorený preizračne čistou morskou vodou, ktorá oplýva podmorským životom. Žijú tu tisíce druhov rýb a bezstavovcov. Početné stavy murén, rajnokov, mánt, útesových a bieloplutvých žralokov, barakúd a iných živočíchov lákajú priaznivcov potápania z celého sveta.
·Šnorchlovanie: pre tých, ktorí ešte neabsolvovali kurzy potápania je prístupný podmorský svet aj pomocou obyčajného šnorchlovania, pretože koralové útesy sú všade vôkol turistických pláží.

VZDIALENOSŤ A VÍZA
Maledivy sú od nás vzdialené 11 hodín letu, smer Ázia. Lety z Európy majú medzipristátie v Spojených arabských emirátoch, v Dubaji. Od Srí Lanky sú maledivské ostrovy vzdialené zhruba 720 km. Pokiaľ necestujete aj do Emirátov, na tranzitný pobyt v Dubaji víza nepotrebujete.
Na Maledivy a Srí Lanku, pokiaľ čas vášho pobytu nepresiahne 30 dní a cestujete prostredníctvom cestovnej kancelárie tiež nepotrebujete víza, stačí Vám k tomu iba platný cestovný pas s dobou platnosti dlhšou ako plánovaný pobyt a potvrdenú spiatočnú letenku. Ak sem niekto cestuje z oblasti, kde sa vyskytuje žltá horúčka, vyžaduje sa doklad o očkovaní.

OSTROVY A CESTOVNÝ RUCH
Tento štát tvorí viac ako 1 200 ostrovov a ostrovčekov, ktoré sú sústredené okolo 26-tich prírodných atolov, administratívne je ich však iba 19. Alifu, Baa, Dhaalu, Faafu, Gaafu Alifu, Gaafu Dhaalu, Gnaviyani, Haa Alifu, Haa Dhaalu, Kaafu, Laamu, Lhaviyani, Maale*, Meemu, Noonu, Raa, Seenu, Shaviyani, Thaa, Vaavu. Každý atol má dve pomenovania, v domorodom jazyku - divehi a v angličtine. Napr. Kaafu Atoll = Male' Atoll. Najväčší atol je ARI ATOLL = NORTH a SOUTH MALÉ.
Každý atol je tvorený skupinkami ostrovov a ostrovčekov a korálovým útesom a všetko dokopy tvorí akýsi prstenec. Uprostred je lagúna, v ktorej môžete pozorovať krásny podmorský život. Na všetkých turistických rezortoch sú vytvorené dobré podmienky na šnorchlovanie a potápanie sa. Maledivy majú 2800 slnečných hodín v roku.
Z viac ako 1200 ostrovov je obývaných domorodcami iba 200 a býva na nich okolo 330 tisíc ľudí. Veková skladba je pomerne nízka. Zhruba 45% obyvateľstva tvoria mladí do 15 rokov. 52% tvorí obyvateľstvo od 15 - 64 rokov, nad 65 rokov tu žije iba 3%-tá obyvateľstva.
Na 88-tich ostrovoch sú vybudované turistické rezorty. K najznámejším patria rezorty: Bandos, Kuredu, Ranveli, Taj Coral, Taj Exotica … .

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.