referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ivan
Streda, 8. júla 2020
Veľhory
Dátum pridania: 26.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 3werca3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 391
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Kde sú najvyššie hory na svete?

Keby sa hory merali od svojho základu až k vrcholu, kraľovala by im pravdepodobne obrovská sopka Ključevskaja, ktorá sa z dna oceánu zdvíha do výšky pätnástich kilometrov. Je však viac než z polovice skrytá v mori.

Najvyššie vrcholky sveta sa nad hladinou mora zdvíhajú v Himalájach. Viac než tridsať štítov tejto mohutnej horskej steny, ťahajúci sa južnou Aziou v dĺžke takmer 2 400 kilometrov, siahajúci do výšky cez 8 kilometrov. A najväčší medzi nimi Ču-mu-lang-ma (Mt. Everest), siaha až 8 848 metrov nad hladinou mora.

Najväčšou horou Južnej Ameriky je Aconcaqua vysoká 7 021 metrov, v Severnej Amerike prináleží prvenstvo aljašskej Mount McKinley s jej 6 193 metrami. Tanzanská hora Uhuru (Kilimandžáro) vysoká 5 895 metrov, je najvyššou v Afrike. Alpský Mont Blanc, najvyššia hora Európy, sa ťahá do výšky 4 810 metrov. Dokonca i Antarktída dosahuje pozoruhodnú výšku – hora Vinsov meria 5 140 metrov. Prevýšenie je ďaleko miernejšie v Austrálií, kde najvyšší bod, Mount Kosciusko, presahuje hladinu mora o 2 234 metrov.

Ako vznikli Alpy?
Alpy sa práve tak ako Himaláje a ostatné mohutné horské sústavy považujú za výsledok zrážky dvoch dosiek zemskej kôry. Po desiatky miliónov rokov vyvíja doska, na ktorej spočíva Afrika, sústavný tlak na eurázijskú dosku. Vrstvy hornín pod veľkým tlakom nadobúdajú tvar gigantických vrás, alebo sa lámu. Potom nastúpila vulkanická činnosť, ktorá premenila hlbšie položené horniny v tvrdší druh kryštalického typu. V priebehu týchto horotvorných pohybov sa pôvodne horizontálna vrstva sedimentárnych hornín okrem vrásnenia vztýčila do vertikálneho pohybu, ďalšia vrstva sa prevrátila, alebo bola posunutá na dlhšiu vzdialenosť. Konečným výsledkom tohto procesu je horský oblúk, ktorý prechádza južnou Európou v dĺžke 1 200 kilometrov. Do súčasnej polohy ho doslova obrúsilo opakované štvrtohorné zaľadnenie. Alpy zdobí celá rada známych vrcholov – najvyššia hora Mont Blanc (4 810 m), vežovitý Matterhorn, impozantná trojica Jungfrau, Monch, Eiger a mnoho ďalších.
Alpy sú svetoznáme svojou krásou, faktický napĺňajú predstavu mnohých ľudí o tom, ako by hory mali vyzerať.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.