referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Minerálne pramene na Slovensku
Dátum pridania: 05.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tamik1992
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 555
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Slovensko je krajina, ktorá sa radí množstvom, výdatnosťou a chemickým zložením minerálnych vôd medzi najvýznamnejšie štáty sveta. V súčasnosti je na Slovensku evidovaných 1626 prameňov s rôznym chemickým zložením, výdatnosťou i teplotou. Ich rozloženie na území našej republiky je nerovnomerné, najväčšiu hustotu dosahujú v páse tiahnucom sa od Bardejova a Prešova cez Popradskú kotlinu, Liptov, Turiec, Strážovské vrchy až po Trenčín. Ďalšou oblasťou s vysokou hustotou výskytu prameňov je údolie Hrona od prameňa po Zvolen a západná časť Slovenského Rudohoria. Relatívne najmenej prameňov sa vyskytuje v oblasti Východoslovenskej a Podunajskej nížiny. Zatiaľ čo minerálna voda v horských a podhorských oblastiach sa na zemský povrch dostáva prirodzenými vývermi, v nížinných oblastiach prevažujú hydrogeologické vrty.

Minerálne a termálne vody sa dostali do povedomia ľudí už v dávnej minulosti. Hojnosť ich výskytu a možnosti liečebného a technického využitia postavili Slovensko do popredia európskeho záujmu už v stredoveku. Majitelia panstiev sa starali o úpravu najvýznamnejších prameňov a o výstavbu kúpeľných zariadení. Pospolitý ľud si všímal aj menej významné pramene na odľahlejších miestach. Podľa kvality a charakteristických vlastností dostávali pramene názvy, ktoré sa neskôr objavili v prvých písomnostiach.

Významnú zmenu priniesol v neskoršom stredoveku humanizmus, ktorý so svojím príklonom k antike žičil kúpeľníctvu ako dennej očiste človeka vo vode. paradoxne aj v ďalších storočiach napomohol k rozvoju kúpeľníctva vpád Turkov na naše územie. Ich náboženstvo totiž vyžadovalo dôkladné denné umývanie a tak, kde sa objavili mohamedáni, rozvíjalo sa aj kúpeľníctvo.

Nie veľmi žičlivý bol pre využívanie minerálnych vôd prelom 17. a 18. storočia, kedy doznievali nepokoje a náboženské rozbroje. Skončením stavovských povstaní sa začalo organizované využívanie minerálnych a termálnych vôd. Na ochranu kúpeľných miest sa budovali opevnenia a rozvíjali sa na základe osobitných cisárskych výsad. Už v roku 1763 cisárovná Mária Terézia nariadila prvú registráciu minerálnych a termálnych vôd celej Rakúsko-Uhorskej monarchie.

Pramene s termálnou vodou nad 25°C sú na Slovensku oveľa menej rozšírené ako studené. Na Slovensku ich je zaregistrovaných 123 a z nich najvyššiu teplotu dosahuje voda z vrtu vo Veľkom Mederi, okres Dunajská Streda a to 94,0°C. Z celkového počtu termálnych prameňov je 26 obyčajných teplíc, takzvaných akratoteriem. Kúpeľnícky významné sú Bojnice, Rajecké Teplice, Piešťany, Trenčianske Teplice, Sliač, Bardejovské kúpele a Dudince.

Najrozšírenejšie sú u nás minerálne vody studené, preplynené. Z nich sú najpočetnejšie vody uhličité, inak nazývané aj kyselky a sírne vody. Najznámejšie minerálne vody sú Korytnica, Santovka, Slatina, Fatra, Salvator a Cígeľka.
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.