referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Servác
Štvrtok, 13. mája 2021
Spojené Arabské Emiráty
Dátum pridania: 18.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sonulienka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 346
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Spojené Arabské Emiráty
(Al-marat Al-Arabíja Al-Muttanhida)

Hlavné mesto: Abú Zabí (Abú Dhabi)
Úradný jazyk: arabčina
Mena: 1 dirham SAE = 100 filsov
Zloženie obyv.: Arabi 70%, Indovia, Bangladešania, Pakistanci, Iránci

Tento štát tvorí sedem emirátov:
Abú Dhabí
Dubaj
Adžman
Fudžaira
Ras-al-chajma
Sardža
Umm-al-Kajvajn

Rozprestiera sa na južnom brehu Perzského zálivu. Susedí so štátmi Katar, Omán a so Saudskou Arábiou, s ktorou nemá presne vytýčené hranice.
Vnútrozemie tvorí najväčšia piesočnatá púšť na svete Rub al-Chalí, ktorá sem zasahuje zo Saudskej Arábie. Pobrežie je ploché, samý piesok, v mori s piesočnatými plytčinami a korálovými útesmi.
Teploty v auguste dosahujú 40°C. Život navyše sťažujú severné vetry zvané samal, ktoré dovysoka dvíhajú piesok a vyvolávajú piesočné búrky.
Územie emirátov, z histórie známe ako Pobrežie pirátov, prešlo v 19. stor. pod správu Angličanov, a to pod názvom Zmluvný Omán. Neveľký počet obyvateľov sa vtedy na pobreží živil hlavne lovom rýb ale i perál a vo vnútrozemí chovom tiav a kôz.
Prevratná zmena nastala v r. 1962, keď zo zemských hlbín vystrykla ropa. Federácia emirátov, čo vznikla v r. 1971, sa stala jednou z najbohatších krajín sveta. Za desať rokov vzrástol počet jej obyvateľov šesťnásobne. A to hlavne vďaka pracovnej sile z arabských krajín, Indie a Pakistanu. V súčasnosti je iba každý tretí obyvateľ žena.
Krajinu spravuje sedem emirátov. Pri rozhodnutiach je potrebný súhlas aspoň piatich, pričom medzi nimi musia byť emirovia z Abu Dhabi a Dubaja. A to preto, lebo "kto má peniaze, má moc". Pre SAE sa preto ujala prezývka: Federácia dvohc žralokov a piatich rybičiek.
Centrom ťažby a spracovania ropy je Abu Dhabi. Ťažba sa však presúva aj na morské dno a novým centrom sa stáva ostrov Das.
Bohatstvo Dubaja plynie z poskytovania služieb a obchodu so zlatom a šperkami.
Vnútrozemné emiráty sú chudobnejšie na nerastné suroviny, ale v blízkosti oáz sa v špeciálnych halách s riadenou teplotou i vlhkosťou pestuje zelenina a ovocie, pričom úroda sa zberá viac ráz do roka (aj napriek tomu, že celá krajina leží v podstate na púšti). Pásy stromov s dômyselným zavlažovacím systémom sú účinnou zábranou proti postupu púšte.
Niet pochýb, že základom úspechov vedy i celkovej prosperity je ropa.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.